Kryptomena Litecoin (LTC), ktorá je považovaná za akési digitálne striebro vzhľadom na to, že má podobné vlastnosti ako Bitcoin (BTC), sa vraj dočkala veľkého úspechu. Platby Litecoinom totiž mala začať akceptovať obrovská americká obchodná sieť Walmart (WALMART: WMT). Najčerstvejšie správy však naznačujú, že išlo o vydarený podvod.
Nie je to tak dávno, čo sa v súvislosti s Walmartom spomínala jeho možná investícia do Bitcoinu a tiež možnosť, že táto sieť bude akceptovať Bitcoin ako platidlo. Tieto fámy však vyvrátili letné podania na SEC, z ktorých bolo zrejme, že Walmart žiadnu investíciu do Bitcoinu nespravil.
O to prekvapenejšie bolo, keď agentúra Reuters a ďalšie média dnes informovali, že sieť, ktorá zamestnáva v 24 krajinách sveta viac než 2,2 milióna ľudí, siahla po akejsi zjednodušenej verzii Bitcoinu – kryptomene Litecoin. Ide o kryptomenu s veľmi podobnými vlastnosťami ako má Bitcoin, no je o čosi mladšia (vznikla v roku 2011) a jej zakladateľ je na rozdiel od Bitcoinu známy (Charlie Lee). Vďaka tomu je aj centralizovanejšia, keďže Charlie Lee je stále hlavnou tvárou tejto kryptomeny, hoci ako to on sám tvrdí všetkých mincí LTC, ktoré vlastnil, sa zbavil už v roku 2017, aby nebol obviňovaný z manipulácie ceny.
Walmart by mal podľa medializovaných správ začať akceptovať Litecoin ako platidlo už 1. októbra 2021. Súčasná 11. najhodnotnejšia kryptomena na trhu, ktorá roky patrila medzi TOP3 respektíve TOP5 kryptomien, by sa tak dostala do siete, ktorá prevádzkuje 10 500 kamenných predajní.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zrejme išlo o podvod, média si nedali pozor
Ako sa však ukázalo, celá táto správa bola jeden veľký výmysel, ktorý viedol k prudkému vypumpovaniu ceny LTC a následne aj k veľkému prepadu. V čase písania tohto článku sa LTC obchoduje za 190 dolárov. Ešte pred hodinou však stál 230 dolárov, hoci ráno sa Litecoin predával za niečo vyše 175 USD. Správa ovplyvnila aj Bitcoin, ktorý taktiež najprv vystrelil, aby následne padol ešte nižšie, než pred medializáciu tejto falošnej správy.
Walmart press release on Litecoin is fake.
Don't fall for nonsense.
— Pomp 🌪 (@APompliano) September 13, 2021
Podvodníkom treba priznať, že sa im podarilo oklamať mnoho médií vrátane rešpektovanej agentúry Reuters, ktorá zrejme naletela na falošnú tlačovú správu odoslanú z emailu, ktorý Walmart nepatrí. Súčasťou podvodnej správy boli aj citácie Charlieho Leeho či CEO firmy Walmart Douga McMillona, ktorý mal uviesť, že budú prijímať Litecoin od 1. októbra cez ich ECommerce platformy.
Ak však nenastane v tejto veci žiadny ďalší nečakaný zvrat, pôjde o pomerne veľké fiasko, ktoré z dlhodobého hľadiska azda prospeje aspoň tomu, aby si veľké mediálne domy lepšie overovali v spojitosti s kryptomenami svoje zdroje.
Zdroj: reuters.com