Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Wall Street veterán predpovedá veľký krach akcii. Dotkne sa to aj Bitcoinu?

Článok

akcie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Po veľkom marcovom prepade v dôsledku vypuknutie pandémie koronavírusu, ktorý neotriasol len akciami, ale aj cenou Bitcoinu (čím kryptomeny naznačili svoj korelačný vzťah s ostatnými trhmi), sa cena týchto aktív výrazne zvyšuje. Mnohí sú presvedčení, že najmä v prípade akciového trhu ide o veľmi nezdravý rast.

Optimizmus na trhoch pravdepodobne súvisí najmä s krokmi svetových centrálnych bánk a vlád, ktoré pumpujú do ekonomiky nové bilióny dolárov, čo značne kompenzuje straty, ktoré vznikli v dôsledku vypuknutia pandémie a s tým súvisiacich obmedzení voľného obchodu.

Scott Minerd, ktorý je globálnym CIO investičnej finančnej poradenskej spoločnosti Guggenheim Partners vyhlásil v štúdiu americkej CNBC, že súčasný rast je neudržateľný a že výrazný otras akciového trhu je len otázkou času. Pridal sa tak na zoznam ďalších analytikov, ktorí upozorňujú na túto možnosť ako sú David Tepper, Bill Ackman či Stan Drucknmiller.

Minerd upozornil divákov, že súčasný príbeh akcii S&P500, ktoré prakticky zmazali všetky marcové straty, napokon „skončí slzami“. Ich blížiaci sa prepad odôvodnil týmto argumentmi:

  • Rast z technického pohľadu (graf), ktorý sa formoval koncom marca, stratil minulotýždňovým prepadom platnosť
  • Spoliehanie sa na FED, ktorý sa snaží stimulovať ekonomiku svojou monetárnou politikou je chybné
  • Akcie sú v súčasnosti extrémne predražené vrátane akcií Apple či Amazonu, ktoré sa obchodujú na historických maximách a to napriek očakávaným dramatickým poklesom ich výnosov v dôsledku pandémie

,,Myslím si, že pravdepodobne retestujeme najnižšie hodnoty (marec 2020 pozn.red.) – a história nám hovorí, že možno vytvoríme aj nové,” uviedol pesimistickú predpoveď a doplnil, že akcie S&P 500 môžu pokojne napokon padnúť aj o 50%.

Ak by sa udial na  akciových trhoch takýto šok, mohlo by to negatívne ovplyvniť aj Bitcoin, ktorý zatiaľ nepotvrdil tézu, že je nekorelačným aktívom. Arthur Hayes stojaci na čele poprednej burzy BitMEX sa vyjadril takto: ,,Či môže Bitcoin otestovať opäť 3000 dolárov? Absolútne. Keď sa akcie S&P500 prepadnú a otestujú 2000, všetky trhy opäť prasknú.”

Viacerí obhajcovia bitcoinu priznávajú, že BTC v krátkodobejšom horizonte môže negatívne reagovať na otrasy na ostatných trhoch. Aj marcové udalosti naznačili, že keď padajú akcie, padá aj on. Zároveň však veria, že ekonomická nestabilita či možný výrazný nárast inflácie, budú postupne viesť k jeho väčšej adopcii, pretože investori pochopia jeho výhodu oproti fiatovým peniazom – najmä to, že má obmedzené množstvo a je nezávislý od bánk a štátov.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne