Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Významný krok pre Cardano (ADA): Shelley môže priniesť revolúciu v decentralizácii

Článok

Cardano ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Generálny riaditeľ spoločnosti IOHK, ktorá stojí za vývojom kryptomeny Cardano (ADA), Charles Hoskinson, oznámil v utorok veľkú novinku – Cardano (ADA) naplnilo významný cieľ stanovený vo svojej roadmape.

Ide o prechod z fázy Byron do fázy Shelley, ktorá vedie k stabilite, interoperabilite a úspešnému decentralizovanému riadeniu. Cardano (ADA) sa stane plne decentralizované vďaka stakingu.

Vďaka Shelley bude Cardano poskytovať stimuly tým, ktorí sa budú aktívne zúčastňovať na protokole Proof of Stake. Čo však urobí Cardano odlišným je to, že Shelley umožní zúčastňovať sa tohto procesu aj tým, ktorí nechcú mať  nepretržite spustený svoj vlastný node (24/7). Držitelia (hodleri) ADA totiž získajú možnosť delegovať svoj podiel na prevádzkovateľa staking poolu.

Týmto spôsobom ADA hodleri prevedú svoje práva účasti na protokole na prevádzkovateľa poolu. Pôvodnému držiteľovi však zostanú stále všetky práva k svojim delegovaným fondom. To znamená, že slobodne budú môcť naďalej používať akýkoľvek svoj zostatok na peňaženke ADA, aj keď ho zverili prevádzkovateľovi stake poolu.

Okrem toho budú dostávať stále odmenu, ktorá je úmerná ich vkladu. To sa stane vždy, keď stake pool overí nový blok. Rozdiel je len v tom, že fees zostanú operátorovi.

Význam Shelley

Shelley môže predstavovať významný míľnik vo vývoji internetu. Cris Dixon hovorí vo svojom článku “prečo záleží na decentralizácii”, o prichádzajúcom treťom veku internetu. ,,Kryptomeny kombinujú najlepšie vlastnosti dvoch internetových období: vládu komunity a decentralizovaných sieti, ktoré budú môcť presiahnuť do toho, že prekonajú najmodernejšie centralizované služby.”

Postupné zavádzanie Shelley je príkladom odklonu centralizácie k spravodlivejšiemu systému – tam, kde je riadenie komunity kľúčom k úspešnému fungovaniu projektu. Shelley prináša prvýkrát možnosť, aby sa aj technicky nezdatní jedinci mohli spolupodieľať na decentralizácii ako kolektív.

,,Cieľom éry Cardano Shelley je priniesť pomocou Cardano úplnú decentralizáciu. Presunúť sa na federatívnu epochu a odovzdať kontrolu nad účtovnou knihou komunite prostredníctvom stake poolov.”

Nové ciele Cardano

Cardano je známe tým, že v rámci svojho tímu disponuje mimoriadne nadanými odborníkmi. Splnením vytýčeného cieľa v podobe Shelley sa potvrdilo, že cely projekt smeruje tým správnym smerom.

Je to však len začiatok celej vízie. Počas summitu IOHK 2019 (17.-18.apríl) chce IOHK predstaviť víziu Cardano pre rok 2020. ,,Charles Hoskinson načrtne víziu vo svojom hlavnom prejave a následne bude roadmapa aktualizovaná so zameraním sa na tento míľnik.”

Zdroj: newsbtc.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne