Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Výskumník Vivek Roman: Ethereum môže po prechode na PoS predbehnúť Bitcoin

Článok

bitcoin ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Výskumník kryptomeny Ethereum (ETH) Vivek Roman v rozhovore pre portál Cointelegraph skonštatoval, že Ethereum bude mať po prechode na Proof of Stake konsenzus veľkú šancu predbehnúť Bitcoin (BTC) a stať sa z pohľadu trhovej kapitalizácie najväčšou kryptomenou.

,,Ethereum má nielen z ekonomického hľadiska ale aj kvôli účinku ponukového šoku šancu predbehnúť bitcoin,“ skonštatoval narážajúc na to, že mince ETH by sa z inflačného pohľadu mohli stať vzácnejšie než bitcoiny.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Po zlúčení bude mať Ethereum nižšiu infláciu než Bitcoin. Najmä so spálenými poplatkami bude Ethereum deflačné, kým BTC bude vždy inflačný, hoci sa každým halvingom jeho inflácia znižuje,“ tvrdí.

Roman sa zjavne spolieha na to, že po prechode Ethereum na PoS bude tempo vytvárania nových tokenov ETH nižšie, než tempo spaľovania (burningu) tých už existujúcich vďaka minuloročnej aktualizácii Ethereum s názvom EIP 1559. Či tomu však tak naozaj aj bude je otázne, nakoľko na rozdiel od bitcoinu ovplyvňuje túto vec viacero faktorov. Zjednodušene povedane však na to, aby bolo ETH deflačné je nevyhnutné, aby ľudia platili za transakcie v ETH viac, než v danom čase ETH vznikne.

Aktuálne pálenie mincí Ethereum je možné sledovať na webe watchteburn.com, z ktorého vyplýva, že k deflačnému ETH je v súčasnosti veľmi ďaleko. Za posledný mesiac totiž vzniklo 392 567 ETH, pričom spálilo sa len 73 167 ETH, čo znamená, že inflácia oproti stavu pred príchodom aktualizácie EIP 1559 klesla len o 18,63%. V čase najväčšieho ošiaľu okolo kryptomien v roku 2021 však exitovali časové úseky, kedy bolo ETH naozaj deflačné – tieto obdobia ale boli spojené s mimoriadne vysokými poplatkami na sieti, čo nemožno vnímať ako pozitívum.

Po prechode Ethereum na Proof of Stake konsenzus sa škálovanie Ethereum na prvej vrstve a teda ani poplatky za transakcie zatiaľ výraznejšie nezmenia. Tento problém bude riešiť až sharding a priebežne ho zatiaľ riešia druhé vrstvy postavené na Ethereum, ktoré si aj podľa Romana získajú ešte väčšiu trakciu.

Fakt, že Roman vidí Ethereum ako deflačnú kryptomenu je založený na jeho očakávaniach o významnom náraste počtu transakcií na prvej vrstve ETH, alebo raste transakčných poplatkov, ktoré však v kontexte adopcie siete nemožno vnímať pozitívne, pretože ju robí menej použiteľnou. Inak povedané ide len o názor, resp. očakávania, ale nie tvrdenia, ktoré sú 100% isté. Inflačno-deflačný model Ethereum je totiž závislý od mnohých premenných na rozdiel od Bitcoinu, ktorého klesajúca inflácia je pevne daná a nemenná. To znamená, že Ethereum môže byť v budúcnosti v niektorých momentoch aj výrazne deflačné, no v iných môže mať omnoho vyššiu infláciu než BTC.

Zdroje: cointelegraph.com, Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.