Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Vyriešil tím Calibra u Libry riziko byzantskej chyby (BFT)?

Článok

libra
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Vývojársky tím projektu Calibra, ktorý pracuje na peňaženke pre kryptomenu Facebooku s názvom Libra, načrtol, že je blízko novej efektívnej metódy testovania odolnosti systému proti takzvanej byzantskej chybe tolerancie (BFT = Byzantine fault tolerance).

Inovácia, s ktorou prišiel tím Calibra, sa volá “Twins” (dvojičky) a vraj predstavuje ľahkú a rýchlu metódu, ktorá dokáže testovať BFT.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Calibra tvrdí, že metodika Twins umožňuje operátorovi systematicky vytvárať možné byzantské scenáre útokov v merateľnej mierke, vykonávať ich popri tom kontrolovaným spôsobom a zároveň kontrolovať požadované vlastnosti protokolu. To všetko v prijateľnom časovom horizonte na rozdiel od tradičných postupov, pri ktorých môže byť analýza byzantskej chyby aj otázkou desaťročí.

BFT je koncept čerpaný z akademickej práce publikovanej už v roku 1982, ktorú napísali Leslie Lamport, Robert Shostak a Marshall Pease.

Metafora byzantskej chyby opisuje skupinu byzantských generálov, ktorí obklopujú hrad a pripravujú sa na útok. Aby boli všetci úspešní, musia útočiť spoločne. Sú si však vedomí, že majú medzi sebou zradcu, čo sťažuje jednotkám konať jednotne.

V kontexte blockchainu sa metafora byzantskej chyby odvoláva na výzvu zabezpečiť koordináciu siete uprostred hrozby škodlivých činiteľov (zradcov), ktorí sa snažia spôsobiť škody prenosom nepravdivých alebo nepresných údajov.

Bitcoin vyriešil riziko byzantskej chyby prostredníctvom svojho konceptu Proof of Work, teda ťažbou, čo však vyžaduje spotrebu veľkého množstva energie. Metodika Twins, ktorú chce využiť Libra, ukazuje, že možno bude schopná riešiť túto problematiku a odhaliť možného zradcu v horizonte niekoľkých minút.

,,Jednou z mojich najväčších radosti v práci je to, že môžem spracovať s najschopnejšími ľuďmi v tomto priemysle. Máme tu niekoľko špičkových práv na testovaní implementácie BFT zo strany nášho silného výskumného tímu,” poznamenal šéf projektu Calibra David Marcus, ktorý je považovaný za pravú ruku zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga.

Táto správa však neznamená, že tím Calibra problematiku byzantskej chyby stopercentne vyriešila. Len uvádza, že je možné pomocou metodiky Twins odhaliť mnohé subjekty, ktoré sa snažia o “zradu”, no niektoré škodlivé postupy ešte pomocou Twins odhaliť zatiaľ nemožno.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.