Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Vitalik Buterín si nemyslí, že 51% útok na Ethereum PoS by bol fatálny

Článok

ethereum 2.0 51% útok
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoluzakladateľ a hlavná tvár Ethereum Vitalik Buterin si myslí, že prípadný 51% útok na budúcu generáciu Ethereum s označením Ethereum 2.0, ktorá bude bežať na Proof of Stake (PoS) konsenze, by nebol pre tento ekosystém fatálny.

Báterin tak reagoval na poznámku CIO spoločnosti Arcane Assets Erica Walla, ktorý  na Twitteri poznamenal: ,,Došli sme k tomu, že zástupcovia yETH (Yearn.finance) by mohli ťažiť z faktu, že pravdepodobne získajú kontrolu nad dostatočným množstvom ETH, aby mohli urobiť 67% útok na ETH 2.0 PoS”.

Eric Wall pritom poukázal na neuveriteľný rast popularity yETH, ktorý ako poznamenal Cointelegraph získal vo svoj prvý deň pod kontrolu 137 000 ETH. Ak by trend pokračoval, Yearn.finance by mohol mať pod kontrolou dosť ETH na to, aby mohol teoreticky učiniť spomínaný útok.

Vitalik Buterin si však myslí, že takýto scenár by sa mohol stať len raz a bol by vyriešený akýmsi soft-forkom, ktorý by viedol k tomu, že by prípadného útočníka „vytlačil” zo systému: ,,Potrebujeme sa zbaviť mýtu, že by bolo fatálne, keby sa nejaká entita dostala ku príležitosti urobiť 51% útok na PoS. V skutočnosti by to mohli urobiť raz, a potom by boli buď odseknutí alebo by došlo k soft-forku, pri ktorom by prišlo k strate všetkych ich mincí, čiže by to nemohli zopakovať.”

Nie všetkých však vysvetlenie Buterina presvedčilo. Podľa skeptikov by bolo totiž náročné identifikovať, ktorý fork by bol ten správny a medzitým by útočník mal naďalej kontrolu nad hlavným chainom.

Tak či onak, Sebastian Moonava zo spoločnosti Real Vision si myslí, že riziko takéhoto útoku sa bude časom znižovať, nakoľko v sektore DeFi bude čoraz väčšia konkurencia. To bude viesť k tomu, že yETH určite nebude mať kontrolu nad 51% ETH. ,,Konkurencia bude tvrdá. Voľný trh pravdepodobne úplne útlmy pravdepodobnosť existencie takéhoto rizika. Buduje sa čoraz viac projektov. Čím viac prípadov využitia bude existovať, tým bude riziko menšie.”

yETH umožňuje užívateľom uzamknúť ich ETH a protokol sa následne automaticky prepne na stratégiu s najvyšším výnosom alebo úrokovou mierou. Yearn Finance v čase publikácie bola šiestym najpopulárnejším DeFi projektom s uzamknutými ETH v hodnote vyše  870 miliónov dolárov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.