Zakladateľ a hlavný predstaviteľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin priznal, že náročnosť procesu, ktorý bude viesť k spusteniu novej generácie Ethereum 2.0 a s ním súvisiaceho prechodu na Proof of Stake konsenzus podcenil a taktiež potvrdil, že predpokladal jeho skoršie spustenie.
Vitalik Buterin sa v tomto úprimnom duchu vyjadril v rozhovore s bitcoinovým maximalistom Samsonom Mowom počas podcastu Petra McCormacka z 16. augusta.
Počas diskusie zaujímavej trojice mu bola zo strany moderujúceho McCormacka položená táto otázka: ,,Máte niekedy pocit, že sa Ethereum stalo oveľa náročnejším projektom respektíve nápadom, ako ste pôvodne predpokladali a potenciálne že ste si odhryzli z koláča príliš veľké sústo? Môže sa to dostať do bodu, kedy už nebude cesta späť?”
Buterin odpovedal: ,,Určite a otvorene priznávam, že spustiť Ethereum 2.0 je z technického hľadiska oveľa náročnejšie na spustenie, než sme očakávali. Rozhodne si v však nemyslím, že sme objavili nejaké zásadné nedostatky, ktoré znemožňujú jeho dokončenie. Myslím si, že to zvládneme. Je to len otázka času a v neposlednom rade aktuálne postupujeme naozaj rýchlym tempom.”
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Tvorca Ethereum, ktorý vstúpil do kryptosektora taktiež cez bitcoinovú komunitu, ktorá však nesúhlasila s niektorými jeho názormi, akým sa má uberať Bitcoin a preto sa rozhodol pre založenie konkurenčnej kryptomeny, zároveň priznal, že niektoré aplikačné riešenia na Ethereum jednoducho môžu v čase zlyhať. To však neznamená, že iné neuspejú.
,,Ak sa Ethereum pokúsi uspieť v sektore, v ktorom sa ukáže, že v tomto momente mu nemá čo ponúknuť, potom je to v poriadku. Tie aplikácie jednoducho neuspejú. Medzitým však môže Ethereum uspieť v iných odvetviach,” skonštatoval.
Samson Mow počas podcastu zdôraznil, že Ethereum komunita nedostatočne upozorňuje investorov, že ide o experimentálny projekt. ,,Je v poriadku, že sa chcete rozvíjať a budovať, no mal by existovať zdravý disclaimer (upozornenie), že to čo robíte je experimentálna vec.”
Mow sa taktiež spýtal Buterina, čo to vlastne Ethereum je. Či peniaze, alebo akýsi superpočítač. Niektorí mu totiž pripisujú vlastnosti peňazí a to, že môže konkurovať v tomto zmysle Bitcoinu. Buterin však tejto téze vzdoroval a skonštatoval, že funkcia peňazí nie je to, ako by malo byť Ethereum všeobecne vnímané. Oveľa bližšia mu je myšlienka, že Ethereum je akási platforma budujúca nový finančný ekosystém.
,,Rozhodne by som neinterpretoval Ethereum ako vec peňazí (meny). Ethereum nadácia to tak nikdy neprezentovala. Ide o niečo, čo prišlo úplne zvonka,” vysvetlil mylnú predstavu o tomto projekte.
Zdroj: cointelegraph.com