Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Vitalik Buterin poukázal na možný vplyv USDC a USDT na budúcnosť Ethereum

Článok

Ethereum

Zakladateľ a hlavná tvár druhej najväčšej kryptomeny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin poukázal počas konferencie BUILD na potenciálnu významnú rozhodovaciu pozíciu centralizovaných stablecoinov v ekosystéme ETH.

Vitalik Buterin v diskusnom paneli po boku spoluzakladateľa Near Protocol (NEAR) Illioma Polosukhina na konferencii BUILD Asia v Soule naznačil, že emitenti centralizovaných stablecoinov USDT (Tether)USDC (Circle) môžu mať významný vplyv na budúce hardforky Ethereum.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Buterin poukázal najmä na fakt, že po hardforku (hardforky sú významné aktualizácie danej kryptomeny), pri ktorom vždy dochádza k rozdeleniu kryptomeny na dva nové reťazce, si budú musieť emitenti týchto stablecoinov zvoliť ten, ktorému budú dôverovať aj naďalej a teda budú mať významný vplyv na to, ktorý reťazec (chain) bude celý trh po hardforku rešpektovať.

Najbližší hardfork, v rámci ktorého prejde Ethereum z Proof of Work konsenzu (PoW) na Proof of Stake (PoS), by tento fakt zásadný vplyv mať nemal, pretože drvivá väčšina komunity Ethereum tento prechod podporuje a preto neočakáva, že by zo strany USDT alebo USDC nastal problém. Konkrétne skonštatoval, že nevidel doposiaľ žiadny náznak, že by emitenti USDT alebo USDC nesúhlasili s prechodom Ethereum na PoS.

,,V okamihu zlúčenia (prechodu ETH na PoS) budete mať dve oddelené siete a potom budete mať burzy, poskytovateľov Oracle, poskytovateľov stablecoinov, ktorí všetci budú rozhodovať, ktorú z týchto dvoch sieti budú rešpektovať,“ vysvetlil a k emitentom stablecoinov dodal:

,,V tú chvíľu budete mať 100 miliárd USDT na jednom reťazci a 100 miliárd USDT na druhom reťazci…  z kryptografického pohľadu. Tether však musí následne prestať jeden z tých reťazcov rešpektovať.“

Vysvetlenie na príklade: Tether nemôže nechať 100 miliónov USDT na oboch reťazcoch, pretože v tom prípade by to bolo 200 miliónov USDT, ktorými nedisponujú. Jednoducho si musia vybrať reťazec, ktorý budú podporovať aj naďalej, pričom na tom druhom dané stablecoiny zaniknú.

Problémy môžu nastať v budúcnosti

Buterin vysvetlil, že kým pri prechode na PoS neočakáva v tejto veci problémy, pri budúcich hardforkoch Ethereum takýto problém nastať môže. ,,Myslím si, že v budúcnosti to bude väčší problém. V podstate skutočnosť, že rozhodnutie USDC môže rozhodnúť o tom, ktorý reťazec bude považovaný za skutočné Ethereum, by mohlo zohrať pri budúcich sporných hardforkoch zásadnú úlohu.“

Zakladateľ Ethereum naznačil, že v horizonte 5 až 10 rokov môžu prísť hardforky, ktoré budú kontroverznejšie a komunita v ich prípade nemusí byť úplne jednotná. Zásadný vplyv emitentov stabelcoinov ako sú USDT alebo USDC, ktorí sa môžu prikloniť na jednu alebo druhú stranu (vždy si musia vybrať jeden reťazec, ktorý budú rešpektovať) je podľa neho možné znížiť jedine tým, že stúpne adopcia iných stablecoinov vrátane decentralizovaného DAI. Ak bude totiž existovať viac stablecoinov, ktoré si medzi sebou prerozdelia ich celkovú trhovú kapitalizáciu, bude menej tých, ktorí budú mať zásadný vplyv – teda ich rozhodovací proces bude decentralizovanejší.

Pokiaľ ide o aktuálny stav prechodu Ethereum na Proof of Stake, v polovici augusta má byť spustený posledný testnet s názvom Georli. Ak prebehne bez problémov vývojári počítajú s tým, že k prechodu Ethereum na Proof of Stake by mohlo dôjsť v septembri – predbežným dátumom je 19. september.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.