Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Vitalik Buterin: Bitcoin nebol vždy digitálnym zlatom

Článok

Vitalik Buterin Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Zakladateľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin mal včera na Twitteri menšiu výmenu názorov s bitcoinovým developerom zo spoločnosti Blockstream Zackom Voellom. Buterin ho upozornil, že Bitcoin nebol vždy digitálnym zlatom, ako to Voell prezentuje.

,,Pripojil som sa k bitcoinovej ére v roku 2011 a vtedy si pamätám jednoznačnú náladu, že Bitcoin bol v prvom rade považovaný za peer-to-peer hotovosť a nie druhé zlato,” upozornil Voella.

Buterinov názor, že Bitcoin bol pôvodne navrhnutý ako online platidlo, je podporovaný mnohými odborníkmi a čo je najpodstatnejšie, odráža sa od samotného Bitcoin whitepaperu, ktorý publikoval záhadný Satoshi Nakamoto v roku 2008.

Hneď v prvom riadku whitepaperu je napísane: ,,Čisto elektronická verzia peer-to-peer by umožňovala online platby priamo z jednej strany na druhú bez prechodu cez finančnú inštitúciu.”

V súčasnej dobe sa však čoraz viac ľudí prikláňa k tomu, že Bitcoin má bližšie k zlatu, než ku tomu, aby sa stal platobným prostriedkom na dennodenné využitie. Vďačí za to svojej vzácnosti (nikdy ho nebude viac ako 21 miliónov), ale aj tomu, že jeho cena je veľmi volatilná.

Potrebné je uviesť, že zlato je síce vzácne a cenné, no ako každodenná transakčná mena je nevhodné. Nedá sa totiž ľahko prenášať a je nepoužiteľné na mikroplatby, ak nie je spracovávane pod dohľadom obrovskej centralizovanej siete, s čím zas súvisia transakčné poplatky. Z časti sú tieto vlastnosti zlata podobné aj Bitcoinu, ktorý má problémy so škálovateľnosťou, čiže priepustnosťou transakcií. Ak by ho dnes začali ľudia používať ako bežný platobný prostriedok, sieť by sa zahltila, transakcie by trvali dlho a boli by drahé. Aj z toho dôvodu začali vznikať forky Bitcoinu ako napríklad Bitcoin Cash, ktorých cieľom bolo tento problém riešiť.

Výhodou Bitcoinu zostáva jeho decentralizovanosť, ktorej sa zrejme nemôže v súčasnosti rovnať žiadna iná kryptomena. Či sa raz stane bežným platobným prostriedkom je veľmi otázne. Musíme skonštatovať, že v súčasnosti je v kurze viac názor, že ak uspeje, tak skôr ako cenná komodita.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.