Zakladateľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin mal včera na Twitteri menšiu výmenu názorov s bitcoinovým developerom zo spoločnosti Blockstream Zackom Voellom. Buterin ho upozornil, že Bitcoin nebol vždy digitálnym zlatom, ako to Voell prezentuje.
,,Pripojil som sa k bitcoinovej ére v roku 2011 a vtedy si pamätám jednoznačnú náladu, že Bitcoin bol v prvom rade považovaný za peer-to-peer hotovosť a nie druhé zlato,” upozornil Voella.
Buterinov názor, že Bitcoin bol pôvodne navrhnutý ako online platidlo, je podporovaný mnohými odborníkmi a čo je najpodstatnejšie, odráža sa od samotného Bitcoin whitepaperu, ktorý publikoval záhadný Satoshi Nakamoto v roku 2008.
Hneď v prvom riadku whitepaperu je napísane: ,,Čisto elektronická verzia peer-to-peer by umožňovala online platby priamo z jednej strany na druhú bez prechodu cez finančnú inštitúciu.”
V súčasnej dobe sa však čoraz viac ľudí prikláňa k tomu, že Bitcoin má bližšie k zlatu, než ku tomu, aby sa stal platobným prostriedkom na dennodenné využitie. Vďačí za to svojej vzácnosti (nikdy ho nebude viac ako 21 miliónov), ale aj tomu, že jeho cena je veľmi volatilná.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Potrebné je uviesť, že zlato je síce vzácne a cenné, no ako každodenná transakčná mena je nevhodné. Nedá sa totiž ľahko prenášať a je nepoužiteľné na mikroplatby, ak nie je spracovávane pod dohľadom obrovskej centralizovanej siete, s čím zas súvisia transakčné poplatky. Z časti sú tieto vlastnosti zlata podobné aj Bitcoinu, ktorý má problémy so škálovateľnosťou, čiže priepustnosťou transakcií. Ak by ho dnes začali ľudia používať ako bežný platobný prostriedok, sieť by sa zahltila, transakcie by trvali dlho a boli by drahé. Aj z toho dôvodu začali vznikať forky Bitcoinu ako napríklad Bitcoin Cash, ktorých cieľom bolo tento problém riešiť.
Výhodou Bitcoinu zostáva jeho decentralizovanosť, ktorej sa zrejme nemôže v súčasnosti rovnať žiadna iná kryptomena. Či sa raz stane bežným platobným prostriedkom je veľmi otázne. Musíme skonštatovať, že v súčasnosti je v kurze viac názor, že ak uspeje, tak skôr ako cenná komodita.
Zdroj: cointelegraph.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?