Sme aj na sociálnych sieťach
do workshopu o ťažbe kryptomien

Cardano

VIDEO: Podvodu s kryptomenami naletel ďalší Čech. Stálo ho to cca $10 000

Avatar

Článok

zo dňa

Svet kryptomien je plný nástrah a naivný investor, ktorý chce čím skôr zbohatnúť, sa môže nesmierne ľahko popáliť. Dôkazom toho je aj čerstvý príbeh, ktorý priniesla Facebook skupina fanúšikov krypotmeny Cardano Cardano [ADA] CZ/SK. Jej adminstrátor Lukáš Bárta na nej zverejnil cenzúrovanú konverzáciu s človekom, ktorý naletel zjavnému podvodu, pri ktorom prišiel o vyše 108 tisíc mincí ADA, čo je v prepočte takmer jeden bitcoin či $10 000. Viac sa dozviete z videa YouTube kanálu Zaujalo ma.

Ako správne chrániť kryptomeny? Pozrite si video:

1 komentár

1 komentár

 1. Avatar

  hal

  09.09.2020 at 6:24 pm

  Za blbost sa plati az dovtedy,kym clovek neziska zdravy rozum a nestrati chamtivost.

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin peniaze

Bitcoin tento týždeň už takmer vytvoril nové cenové maximá, no napokon to vyzerá tak, že na nový rekord si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Nič to však nemení na tom, že v súvislosti s najznámejšou kryptomenou pribúda množstvo nových správ. V tomto súhrne vás upozornime na tie najzaujímavejšie a tiež spomenieme niekoľko noviniek v súvislosti s altcoinami. 

Bitcoin

V súvislosti so začiatkom nového býčieho cyklu Bitcoinu sa veľa špekuluje o tom, čím je poháňaný. Väčšina analytikov sa domnieva, že do najväčšej miery je riadený inštitucionálnym kapitálom a noví malí retailoví investori takpovediac ešte nie sú v hre. Dôležitým ukazovateľom, ktorý túto teóriu podporuje, sú dáta z Google Trends. Ako ich však možno vykladať a či sú interpretované správne sa dozviete v tomto článku.

Je Bitcoin už vyhľadávanejší, než v roku 2017? Odpoveď nie je jednoznačná

Pri téme toho, čo poháňa rast ceny Bitocinu, sa musíme zastaviť aj u firmy PayPal. Spoločnosť Pantera Capital sa totiž na základe svojich dát domnieva, že práve tento známy sprostredkovateľ internetových platieb má na ňom najväčší podiel, pretože v súčasnosti vraj skupuje až 70% bitcoinov, ktoré vstupujú po ťažbe do obehu. Viac čítajte tu.

Nuž a keď hovoríme o firme PayPal, tak jej CEO Dan Shulman si myslí, že kryptomeny sú na pokraji masovej adopcie. Viac tu.

S pre Bitcoin menej pozitívnymi správami prišiel počas týždňa zakladateľ a šéf americkej zmenárne Coinbase Brian Armstrong, ktorý prezradil, že odchádzajúci Minister financií USA Steven Mnuchin chystá pre fanúšikov kryptomien jeden nepekný darček na rozlúčku. Mohol by totiž zaviesť regulácie, ktoré výrazným  negatívnym spôsobom ovplyvnia to, ako prebiehajú transakcie skrz regulované burzy a zmenárne. Viac sme sa téme venovali tu.

Tokenizácia Bitcoinu na iných blockhainoch, napríklad skrz Wrapped Bitcoin na Ethereum či BTCB na Binance Chain, môže viesť k tomu, že sa ešte výraznejšie zníži ponuka bitcoinov na predaj. Ak vás zaujíma tento nový trend, ktorý môže ovplyvniť to, ako bude Bitcoin v budúcnosti fungovať, otvorte si tento článok.

Dan Tapiero, ktorý pred rokmi spoluzakladal úspešnú na zlato orientovanú firmu Gold Bullion, ktorá v posledných rokoch ponúka aj služby súvisiace s investovaním do kryptomien, si myslí, že Bitcoin môže pohodlne narásť na hodnote 20 až 30-násobné popri tom, ako zlato zvýši svoju hodnotu o dvojnásobok na približne 4000 dolárov. Viac sa dočítate tu.

Altcoiny

Hoci existovali obavy, či sa podarí do 24. novembra naplniť vyžadovaný počet uzamknutých ETH v rámci depozitnej zmluvy pred spustením novej generácie Ethereum 2.0 na Proof of Stake konsenze, napokon sa to v posledný deň podarilo. Ethereum 2.0 teda podľa všetkého už 1. decembra začne úvodnou fázou s označením “fáza 0”, ktorá umožní staking tejto kryptomeny. Viac sa dozviete v tomto článku.

Medzi blockchainami Litecoin a Cardano sa schyľuje k vybudovaniu „mosta“, ktorý by umožnil obom kryptomenám čerpať navzájom zo svojich benefitov. Po technickej stránke by vybudovanie tohto mostu údajne nemalo byť problém, no musí s tým súhlasiť Litecoin aj Cardano komunita. Viac informácii nájdete tu.

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

Pozitívne v súvislosti s Cardano znejú aj vyjadrenia šéfa Cardano Foundation Frederika Greegarda, ktorý tvrdí, že o tento projekt sa zaujíma viacero hráčov z bankového sektora, no nemôže odhaliť ich totožnosť. Charles Hoskinson, ktorý je hlavnou tvárou Cardano medzitým prezradil, že 10. decembra počas osláv narodenín slávnej matematičky Ada Lovelance prezradia zaujímavé novinky, ktoré potešia celú Cardano komunitu. Viac sa dočítate v tomto článku.

Spoločnosť CipherTrace, ktorá sa špecializuje na analytika blockchain transakcií a má zákazky aj u vládnych agentúr, tvrdí, že dokáže sledovať transakcie anonymnej kryptomeny Monero (XMR), čo môže viesť až k odhaleniu totožnosti ich zadávateľov. Téme sme sa venovali tu.

Výrazne sa v poslednom období darí kryptomene XRP, ktorá opäť predbehla v kapitalizácii stablecoin Tether (USDT). Jedným z dôvodov FOMO ošiaľu okolo tokenu, za ktorým stojí firma Ripple, je oficiálne potvrdenie toho, že klientom tejto firmy je druhá najväčšia americká banka Bank of America.  Nuž a druhým a nemenej dôležitým faktorom je airdrop kryptomeny Spark z Flare Network, ktorú dostanú držitelia XRP na burzách, ktoré tento airdrop podporia. Viac sa dočítate tu.

Rast ceny XRP poháňa aj blížiaci sa airdrop tokenu Spark

Kryptomena Stellar, ktorá tento týždeň prvýkrát od septembra 2018 preskočila cenu 20 centov, prešla významným upgradeom s označením UPGRADE 15. V čom spočíval a prečo poháňa rast hodnoty tejto kryptomeny, sa dozviete tu.

Tip na záver

Na záver vás chceme upozorniť, aby ste neprehliadli našu mimoriadne podrobnú recenziu burzy Binance, z ktorej sa pevne dúfame dozviete to najpodstatnejšie informácie azda ešte skôr, než sa na nej zaregistrujete (mimochodom ak použijete náš link, dostanete 20% zľavu na feečka -čiže poplatky za obchodovanie). Prezradíme vám viac o jej histórii, o jej zakladateľovi, ponuke kryptomien, natívnom tokene Binance Coin a tiež o rôznych produktoch, ktoré stoja za pozornosť. A taktiež neobídeme pálčivú tému bezpečnosti. Kliknite sem.

Veľká recenzia kryptoburzy Binance: História, produkty, Binance Coin či bezpečnosť

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Vážnejší problém než cena Bitcoinu, Cardano, XRP či PayPal

Avatar

Článok

zo dňa

od

Crypto news

Tradične v piatok prináša YouTube kanál Zaujalo ma súhrn top správ posledných dní zo sveta kryptomien, o ktorých sme vás informovali aj na našom webe Kryptonovinky. Dnes nechýba ani pohľad na súčasný prepad ceny Bitcoinu, či na ošiaľ okolo kryptomeny XRP. Omnoho pálčivejšou témou sú regulácie, ktoré môžu podkopať základný pilier Bitcoinu, či prípad jedného zákazníka PayPal, ktorý potvrdzuje, že držať krypto na centralizovaných platformách nemusí byť dobrý nápad. Nuž a na svoje si prídu taktiež fanúšikovia kryptomeny Cardano.

Čítať ďalej

Cardano

Banky sa zaujímajú o Cardano, naznačil Greegard. Hoskinson avizuje nové oznámenia

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Nový šéf Cardano Foundation, čo je jedná z troch najvýznamnejších organizácii zastrešujúcich práce na projekte Cardano (kryptomena ADA), Frederik Greegard, bol nedávno hosťom v podcaste s názvom “The Cardano Effect”, v ktorom hovoril o budúcej adopcii tohto blockchainu.

Hoci dátum podcastu sa datuje k úvodu tohto mesiaca, zaznelo v ňom niekoľko zaujímavých myšlienok a ideí, ktoré sú platné aj v čase uverejnenia tohto článku. Greegard počas neho totiž zodpovedal niekoľko otázok, ktoré trápia fanúšikov kryptomeny Cardano.

Pokiaľ ide o najvážnejšie problémy, ktorým projekt čelí, nehovoril o jeho samotnom vývoji, ale skôr o prekážkach, ktoré musia riešiť všetky novovznikajúce kryptomeny. Ide najmä o zložité a nejasné regulácie, ktoré sa týkajú finančných služieb, poisťovníctva či sledovania dodávateľského reťazca. Problém však vidí aj vo vzdelaní.

Greegard má vďaka práci pre PwC bohaté skúsenosti s bankovým sektorom a preto fanúšikov Cardano potešil vyhlásením, že v rámci tohto gigantického biznisu sa už viacmennej počíta s tým, že blockchian a kryptomeny sú technológiami, ktoré tú zostanú a nikam do stratena neodídu. Zároveň prezradil, že konkrétne Cardano sleduje viacero zaujímavých subjektov na inštitucionálnej úrovni.

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

,,Poznám už niektoré banky, ktoré by to mohli urobiť (vstúpiť do ekosystému Cardano pozn.red.), avšak nemám povolenie uviesť ich názov, pretože si myslia, že by to mohlo vyvolať regulačné otrasy. Jednoducho musia dať najprv súhlas, kým to zverejním. Môže sa to stať dnes a môže sa to stať aj v budúcnosti. Ako bankár viem, na ktoré miesta musím pritlačiť,” prezradil.

Aby banky mohli začať využívať kryptomenu ADA, musí spĺňať určité prvky súkromia. Greegard však uviedol, že medzi Bitcoinmi a ADA je v tomto ohľade minimum odlišnosti. Rozdiel je medzi nimi len v ich konsenze. ,,Proof of Stake vám spôsobuje, že máte o niečo menej súkromia, než u protokolu Bitcoinu. Pokiaľ však ľudia chcú prevádzkovať svoje podnikanie, môžu to robiť aj na ADA. Už začínam hovoriť o štandarde ADA, pretože mám pocit, že ľudia by mali prevádzkovať svoje podnikanie v ADA,” skonštatoval.

Greegard hovoril konkrétnejšie aj o budúcnosti Cardano Foundation, ktorej sa stál šéfom. Myslí si, že čoraz viac sa bude sústrediť aj na technologickú oblasť. Chce totiž, aby aktívne podporovala firmu IOHK, ktorá má na starosti hlavný vývoj a implementáciu nových funkcii. Nadácia chce taktiež aktívne podporovať vývojárov, ktorí budú po spustení fázy Goguen (smart kontrakty), budovať na tejto platforme inteligentné decentralizované zmluvy a nové zaujímavé funkcionality.

Veľké oznámenia už čoskoro?

Pokiaľ ide o najbližšiu budúcnosť Cardano, šéf IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson vo svoj ojej pravidelnej rubrike na YouTube AMA prezradil, že 10. decembra v deň narodenín slávnej britskej matematičky Ady Lovelance (podľa jej krstného mena je pomenovaná táto kryptomena pozn. red.), sa dozvie komunita niekoľko významných noviniek. Veľa sa v poslednom období pritom špekuluje najmä o nových partnerstvách. Či je v nich zakomponovaná aj inštitúcia či inštitúcie z bankového sektora je v tomto momente však len predmetom špekulácii.  Hoskinson taktiež informoval, že v priebehu novembra urobila IOHK zásadné posuny vpred pokiaľ ide o komplexnú podporu hardvérových peňaženiek a zároveň prezradil, že firma najala niekoľko nových zamestnancov, aby tak zvýšila svoj výkon.

Zdroj: crypto-news-flash.com, cryptoslate.com

 

Čítať ďalej

Cardano

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Litecoin

Popri tom ako kryptomeny Litecoin (LTC)Cardano (ADA) zaznamenali v posledných dňoch svoje nové tohtoročné rekordné hodnoty prezradil riaditeľ Litecoin Foundation, ktorá sa stará o rozvoj kryptomeny Litecoin, David Schwartz, že medzi LTC a Cardano sa rysuje zaujímavá spolupráca.

Pointou spolupráce má byť vybudovanie akéhosi mosta medzi oboma blockchainami, ktorý umožní, aby medzi sebou bezproblémovo komunikovali. Ak by sa to podarilo, oba by mohli čerpať navzájom zo svojich benefitov.

Počiatky potenciálnej spolupráce siahajú do júla tohto roka, kedy hlavný líder Cardano Charles Hoskinson oslovil zakladateľa Litecoinu Charleho Leeho, aby prebrali možnosti, ako sa spoločne posunúť vpred, nuž a ich vtedajšie rozhovory zjavne nemali len marketingový charakter.

David Schwartz totiž prezradil, že aktuálne sa už rieši, ako dosiahnuť medzi oboma blockchainami interoperabilitu. Podariť by sa to mohlo za pomoci takzvaného “zamatového forku” (velvet fork). Ten je možné realizovať bez toho, aby bolo potrebne dosiahnuť na sieti Litecoin väčšinového konsenzu.

Účastníci siete sa tak budú môcť absolútne dobrovoľne rozhodnúť, či akceptujú zmeny, ktoré budú v rámci velvet forku zavedené, alebo nie. Bloky overené touto aktualizáciou by totiž mali spätnú kompatibilitu a zároveň by bez problémov komunikovali s blokmi, ktoré by aktualizáciu nepodstúpia.

,,Umožní to klientom upgradovať sa na nové pravidlá popri tom, ako budú stále kompatibilní aj s tými, ktorí tak neurobia. Nepridávajú sa žiadne úpravy pravidiel do konsenzuálnej vrstvy. Inými slovami – skupina A sa môže rozhodnúť, že na tento “zamatový fork”, (ktorý umožní komunikáciu s Cardano) pristúpi, kým skupina B nie. Nijako to však neovplyvní žiadnu skupinu, obe môžu navzájom prijímať ďalšie bloky,” vysvetlil Schwartz.

Počas prednášky o tejto téme bol prítomný aj špecialista na blockchain z aténskej univerzity Dionysis Zindros, ktorý uviedol, že takýto typ “zamatového forku“ má len málo technických ťažkostí. Zindros zrejme nehovorí od veci, pretože pri podobnej implementácii už bol, keď sa testovala na Bitcoin Cash.

Azda najväčším problémom celého nápadu je však jeho odsúhlasenie komunitami Cardano a Litecoin. David Schwartz z Litecoin Foundation však verí, že sa podarí tento nápad presadiť.

Pre Cardano by to mohol byť ďalší krok vedúci k vyššej adopcii. V súčasnosti na tomto blockchaine finišujú prípravy éry Gougen, ktorá so sebou prinesie smart kontrakty a podporu pre viaceré tokeny. Súčasťou Goguen má byť aj most umožňujúci jednoduchý presun  ERC-20 tokenov z blockchainu Ethereum na Cardano, kde by mali mať rovnakú dôležitosť, ako samotná minca ADA. Možnosť priamo komunikovať s Litecoinom sa preto javí byť len ďalším kusom skladačky v rámci vízie tejto kryptomeny.

Určité komponenty súvisiace s fázou Goguen, ako je napríklad Mandala Playground, ktoré umožňuje testovať si niektoré funkcie, sú už dostupné. Predpokladá sa, že táto éra, vďaka ktorej by sa mohlo Cardano priblížiť cieľu priamo konkurovať Ethereum, sa nasadí na mainnet niekedy v prvej polovici roka 2021. Pravdou však je, že pôvodne sa očakávalo spustenie už koncom roka 2020.

Zdroj: crypto-news-flash.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin je blízko. Koľko ale strácajú na ATH altcoiny?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Altcoiny ATH

Tým, že Bitcoin tento týždeň prvýkrát od záveru roku 2017 prekonal cenu 18 tisíc dolárov, sa výrazne priblížil svojim rekordným hodnotám. V tomto článku sme sa však pozreli na to, ako sa darí v tomto smere ostatným kryptomenám.

Kým Bitcoin v čase písania tohto článku, kedy sa obchoduje okolo ceny 17 800 USD, delí od historického maxima (20 089 USD) zhruba 11,6%, ostatné altcoiny sú svojim rekordným hodnotám vzdialené omnoho výraznejšie.

Tieto altcoiny musíme v prvom rade rozdeliť do dvoch kategórii – na tie, ktoré sa obchodovali už koncom roka 2017, kedy vrcholil predchádzajúci bullrun a tie, ktoré nie. Aj vďaka tomu môžu byť tieto údaje trochu skreslené.

Napríklad bilancie Polkadot či Chainlink (-31,7% resp. -32,4%) nevyzerajú až tak katastrofálne, no ide o kryptomeny, ktoré nezažili najväčší bullrun na prelome rokov 2017 a 2018, kedy hodnoty altocinov, za ktorými bolo v tom čase minimum reálnej práce (a dá sa povedať len prísľuby o tom, čo dokážu v budúcnosti), naberali nereálne absurdne nadhodnotené ceny. Aj preto sa mnohé z nich dostali v onom období na hodnoty, ktoré sú im dnes na míle vzdialené a je možné, že ich už nikdy nezopakujú.

Druhé Ethereum, do ktorého sa vkladajú stále veľké nádeje, stráca aktuálne voči svojmu maximu 1421 dolárov až 66,7%. Možno sa to zdá byť mnoho, no v porovnaní s väčšinou altcoinov, ktoré zažili minulý bullrun, je to ešte výborná bilancia.

Príkladom toho je XRP, ktoré bolo v onom období jasnou trojkou na trhu a na krátky čas predbehlo aj Ethereum. Hodnota tejto kryptomeny, za ktorou stojí firma Ripple, je však aktuálne o 91% nižšie, než bol jej strop 3,29 USD.

O nie veľmi lepšie je na tom Litecoin, ktorý stráca na svoje ATH 80%. Podobne katastrofálne ako XRP sú na tom aj Bitcoin Cash (-93,8%), Cardano (-91,8%) či EOS (-88,7%).

Zaujímavou výnimkou v tomto smere je natívny token burzy Binance s názvom Binance Coin, ktorý existoval už v predchádzajúcom bullrune, no od maxím ho delí len 28,4%. Tento token si svoje ATH totiž mierne prekvapujúco vytvoril až začiatkom leta 2019 na rozdiel od drvivej väčšiny kryptomien, ktoré vznikli v roku 2017 a skôr. Binance Coin je silne centralizovaná kryptomena, ktorá má však svoje čaro v tom, že patrí najväčšej burze Binance a využíva sa okrem iného na znižovanie poplatkov za obchodovanie vo všetkých jej produktoch, ktorých je naozaj požehnane. Aj preto ju dodnes drží vo svojom portfóliu mnoho špekulantov.

Či sa podarí vyššie zmieňovaným kryptomenám niekedy napodobniť svoje doterajšie ATH naozaj nevedno. Niektoré z nich od roku 2017 toho veľa nepredviedli ani z pohľadu vývoja, u iných sa čaká na dokončenie sľubovaných vecí a je otázne, či a v akej kvalite ich dodajú.

Altcoiny, ak vôbec, budú pravdepodobne čerpať najmä z prílevu retailového kapitálu, ktorý súčasný rast hodnoty Bitcoinu nepoháňa. Neskúsení investori totiž môžu byť náchylnejší investovať do rizikovejších kryptomien s väčším potenciálom rastu, než do overeného no robustného Bitcoinu, ktorý ani keby naplnil tie najšialenejšie očakávania pravdepodobne nedokáže spraviť percentuálne také veľké zhodnotenie, ako rizikový neistý altcoin, ktorému sa môže vplyvom FOMO “zadariť”.

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-raketa

Bitcoin dosiahol tento týždeň najvyššiu cenu od 8. januára 2018 a viacero fundamentov naznačuje, že jeho rastový cyklus je len na začiatku. Pozornosť si  okrem neho tento týždeň pýtalo aj Ethereum či Cardano. Prinášame tradičný víkendový súhrn TOP správ posledných siedmich dni.

Bitcoin

Hoci cena Bitcoinu v posledných dňoch krásne rastie, skutočného bullrunu sme sa ešte prakticky ani nedočkali. Minimálne tak to tvrdí článok portálu Cointelegraph, ktorý vymenoval 5 dôvodov, ktoré naznačujú, že sme zatiaľ len v počiatočnej fáze celého rastového cyklu. Podradnosti sa dočítate v tomto článku.

Populárny DCA model (dolar-cost average) je podľa Warena Buffetta najlepšou voľbou, ktorú môžu v tomto období zvoliť investori v mladom veku. Hoci najslávnejší hodnotový investor známy aj pod prerývkou “Veštec z Omahy“ nie je fanúšikom Bitcoinu, tento prístup sa javí byť skvelou voľbou aj pri investovaní do doňho. Viac sa dozviete tu.

Firma Grayscale, ktorá je už teraz jednoznačne najväčším inštitucionálnym držiteľom bitcoinov, by mohla pri svojom tempe akumulácie BTC dosiahnuť už tento rok míľnik 500 000 BTC. Nuž a ak by v tomto tempe pokračovala aj v rok 2021, tak jeho koncom by mohla mať pod kontrolou až 5% celkovej ponuky bitcoinov. Viac sa dozviete tu.

Kým sa radujeme z rastu ceny, jeden ukazovateľ sa javí byť menej optimistický. V priebehu tohto týždňa sa totiž prudko prepadla mining difficulty (obťažnosť ťažby), ktorá súvisí s hashrate. Išlo dokonca o druhý najvýraznejší prepad tejto metriky za posledných 10 rokov. O tom prečo je to dôležité sa dočítate v tomto článku.

Podľa ratingovej agentúry Weiss Ratings je najlepšou kryptomenou Bitcoin. Cardano je zas top kryptomenou z pohľadu technológie, no zlyháva v adopcii a „trhovom momente”. Viac o aktuálnom podarí sa dočítate tu.

TIP: O raste ceny Bitcoinu a jej udržateľnosti, prepade mining difficulty sa viac dozviete aj v tomto videu:

Altcoiny

Významný okamih nastal u kryptomeny Ethereum. Spustenie jej novej generácie Ethereum 2.0, konkrétne “fázy 0“, sa totiž konečne blíži. Podrobnosti o oznámení depozitnej zmluvy, ktorá umožní staking a spustení odpočtu do zahájenia tohto procesu sa dočítate tu.

Cardano spustilo takzvaný Marlowe Payground, ktorý umožňuje aj vývojárom len s malými programátorskými skúsenosťami vytváranie smart kontraktov a to v rámci testovacej verzie pred spustením éry Goguen. Viac sa dočítate tu.

Charles Hoskinson, ktorý je hlavným predstaviteľom Cardano a zároveň lídrom firmy IOHK hovoril o ďalších plánoch Cardano, prechode na éru Goguen a tiež prezradil niekoľko dôležitých termínov. Podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Kryptomena XRP sa neteší očkovávanej adopcii bankami. O dôvodoch, prečo progres tohto projektu nie je taký veľký, ako očakávalo mnoho fanúšikov tejto kryptomeny, hovoril technologický riaditeľ firmy Ripple David Schwartz. Viac sa dočítate tu.

Na decentralizovanej burze Uniswap sa jednému z traderov “podarilo” zaplatiť poplatok 9500 dolárov (23 ETH) za realizáciu transakcie v hodnote 130 dolárov. Ako sa mohol vôbec tento omyl stať a prečo tvrdí, že si tým pokazil celý život, sa dozviete tu.

Mohlo by vás zaujímať

 • Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagerdeová vyzvala na verejnú diskusiu o možnej digitálnej verzii eura (CBDC). Viac informácii nájdete tu.
 • Spoločnosť PayPal, ktorá minulý týždeň potvrdila, že vstúpi do sektora kryptomien, odhalila svoje ďalšie plány v tomto sektore a taktiež potvrdila, že jej kryptoslužby už využíva približne 10% jej amerických zákazníkov.
 • Prehliadač Brave, v rámci ktorého je možné využívať aj natívny token Basic Attention Token (BAT), dosiahol ďalší významný míľnik v podobe 20 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Podrobnosti sa dozviete tu.
 • Známy bitcoinový býk Jack Dorsey si obhájil svoju pozíciu CEO spoločnosti Twitter, ktorú zakladal. Dorsey je taktiež zakladateľom a CEO firmy Square, ktorá nedávno nakúpila 50 000 BTC
 • Z burzy Binacne odišiel najväčší obnos Bitcoinov v jej histórii. Podrobnosti čítajte tu.
Čítať ďalej

Bitcoin

Weiss Crypto Ratings: Najbezpečnejšou voľbou je Bitcoin, v technológii vedie Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-weiss

Už dlhšiu dobu sme sa nepozreli na hodnotenie kryptomien podľa ratingovej agentúry Weiss Ratings, ktorá sa v úvode roka 2018 stala vôbec prvou, ktorá sa začala prideľovať ratingy aj digitálnym menám. Od poradia spred troch mesiacov, kedy sme o Weiss Ratingu písali naposledy, sa veľa zmenilo.

Kým v úvode augusta bola najlepšiu kryptomenou pri súčte celkových známok Ethereum, v súčasnosti vedie Bitcoin, hoci s Ethereum má rovnaký celkový rating na úrovni B+. Na treťom mieste je Ripple (XRP), nasledujú štvrtý Litecoin na piaty Stellar (tieto tri kryptomeny majú hodnotenie B-). Až na šiestom mieste je Cardano, ktoré bolo v priebehu tohto roka určitý čas aj na prvej priečke. Cardano si pohoršilo najmä v kategórii „výkonnosti na trhu” v dôsledku čoho si pohoršilo na známku C+. Inak povedané agentúre Weiss Ratings sa zdá, že Cardano napriek technológii nedokáže dosahovať na trhu očakávané výsledky.

Ako to vyplýva už aj z vyššie uvedeného, agentúra hodnotí kryptomeny aj podľa rôznych kategórii. V rámci adopcie sú jasnými lídrami Bitcoin a Ethereum. Nasledujú Litecoin, Bitcoin SV a kryptomena XRP.

Z pohľadu technológie je na tom vraj najlepšie Cardano. Nasledujú Tezos, Cosmos, Fantom a Ethereum nuž a podľa investičného rizika je najbezpečnejšou voľbou Bitcoin. Za nim nasledujú Ethereum, Ripple, Monero a menej známa kryptomena Asch (priznáme sa, že absolútne netušíme prečo sa táto kryptomena umiestnila v tejto kategórii tak vysoko).

Agentúra Weiss zvlášť hodnotí tokeny. Medzi nimi je lídrom Chainlink. Nasledujú Seele, ioTeX, Unibright a KICKCoin.

Zdroj: weisscrypto.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Ošiaľ okolo Bitcoinu, odpočet Ethereum 2.0, pokroky Cardano a či prepad mining difficulty

Avatar

Článok

zo dňa

od

BITCOIN-COVER

Piatkové video YouTube kanálu Zaujalo ma sa už tradične venuje téme kryptomien. Tentokrát saj o šialenom raste ceny Bitcoinu a crypto fear and greed indexe, o výraznom prepade mining difficulty, odpočte do novej éry Ethereum s názvom Ethereum 2.0 či o novinkách Cardano, o ktorých hovoril CEO IOHK Charles Hoskinson. Takitež sa čo-to dozviete o šialene vysokom poplatku, ktorý omylom zaplatil za transakciu cez decentralizovanú burzu Uniswap jeden trader.

Čítať ďalej

Cardano

Hoskinson hovoril o Cardano a fáze Goguen. Prezradil aj nejaké termíny

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson - Cardano

Téme aktualizovanej roadmapy Cardano (ADA) z 29. októbra, ktorá súvisela hlavne so spustením fázy Goguen, sme sa venovali už v predchádzajúcich článkoch, no ďalšie podrobnosti k nej prezradil šéf firmy IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson počas rozhovoru na KiBloc Show.

Hoskinson počas interview uviedol, že každá ujdená aktualizácia tohto robustného systému je nesmierne náročná, nakoľko sa vykonáva paralelne veľa práce naraz. Aj takýmto spôsobom preto možno trochu obhajoval akési zdržanie, ktoré súvisí s Goguen. Spustenie tejto fázy, ktorá súvisí so smart kontraktmi, sa totiž avizovalo už koncom tohto roka, no podľa novej roadmapy to vyzerá tak, že sa jej mainnetu nedočkáme skôr než koncom jari alebo začiatkom leta 2021.

Hoskinson uviedol, že je s pokrokom v Goguen spokojný, no zároveň zdôraznil, že existuje ešte veľké množstvo práve, ktorú treba dokončiť. Vysvetlil, že na celom ekosystéme pracuje viacero tímov naraz, ktoré sa musia dopĺňať a navzájom spolupracovať. Nedokončuje sa totiž len Goguen, ale aj fáza Basho či projekt Catalyst, čo robí celý proces oveľa časovo náročnejším. Aj preto sa IOHK snaží naverbovať do svojho tímu ďalších 50 zamestnancov.

Dokončenie fázy Goguen je podľa Hoskinsona obzvlášť komplikované, pretože je potrebné dodať ho nielen technicky dokonalé, ale aj v rámci stratégie, ktorá dosiahne rýchlu adopciu a komerčné ciele. IOHK sa preto snaží robiť pravidelné aktualizácie, v rámci ktorých predstavuje komunite všetky detaily toho, v čom pokročili.

Hoskinson priznal, že reakcia komunity na roadmapu ho trochu “vydesila”, čo však len podčiarkuje to, aké veľké sú jej očakávania. Upozornil, že keď iné veľké spoločnosti pristupovali k dokončeniu svojich projektov unáhlene, malo to vždy vážne následky. Ako príklad uviedol Ethereum či firmu Microsoft. V prípade Ethereum mal na mysli nepatrnú zraniteľnosť systému, ktorá sa odhalila v roku 2016 pri hacku DAO. Podľa jeho opisu sa tým vytvorila na Ethereum hlboká jazva, ktorá sa liečila roky.

Šéf IOHK preto zdôraznil, že u Cardano radšej postupujú pomalšie, no s istotou, že sa podobným problémom vyhnú. Zatiaľ sa im podľa neho tento starostlivý prístup osvedčuje, čoho dôkazom je, že v doterajšej existencii Cardano nedošlo k veľkým problémom s priamymi dôsledkami na sieť – ako príklad použil prechod z fázy Byron na Shelley, ktorá sa udiala stlačením “jedného tlačidla” – v pozadí sa však skrývali mesiace tvrdej práce. V prípade ér Goguen, Basho a Voltaire chce, aby ich finálne spustenie prebiehalo rovnako hladko.

Hoskinson však čo-to prezradil aj o konkrétnych termínoch. Pokiaľ ide o dosiahnutie parametru d, ktorý meria decentralizáciu blockchainu Cardano, chceli by dosiahnuť úroveň 0 už okolo marca 2021 . Na YouTube v rámci pravidelných AMA len pár dni dozadu povedal, že tento parameter bol naposledy znížený z hodnoty 0.52 na 0.5, čo znamená, že 50% všetkych blokov v sieti Cardano produkujú operátori a nie firma IOHK. Dosiahnutím úrovne 0 sa  teda dosiahne dá sa povedať kompletná decentralizácia.

Ďalší parameter, ktorý spomenul, má názov K a týka sa počtu požadovaných poolov v sieti, ktoré sa používajú na výpočet saturácie fondu. Hoskinson uviedol, že v novembri tohto roka chcú parameter zvýšiť na úroveň 500 a  potom v prvom štvrťroku 2021 až na úroveň 1000.

Pre komunitu to bude znamenať hlavne to, že dôjde k zvýšeniu počtu stake poolov, ktoré budú spoločne prevádzkovať sieť. Bude to veľká príležitosť pre prevádzkovateľov takýchto poolov, pretože vstúpia do konkurenčného prostredia, ale aj pre tých, ktorí budú chcieť stakovať svoje ADA mince, pretože si budú môcť vybrať z oveľa väčšej škály poolov.

Zdroj: maxbit.cc

Čítať ďalej

Cardano

Cardano spustilo Marlowe Playground. Smart kontrakty aj pre neprogramátorov?

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Aktualizovaná roadmapa Cardano (ADA), ktorú predstavila firma IOHK, sa stretla s rozpačitými reakciami. Kým Charles Hoskinson ju prezentoval ako obrovský krok vpred, značná časť komunity zostala sklamaná najmä z termínov, ktoré súvisia s dokončením fázy Goguen.

Dlhoočakávaná fáza Goguen, s ktorou súvisí spustenie smart kontraktov, čím by sa Cardano stalo plnohodnotne konkurenčné zabehnutému Ethereum, sa mala totiž podľa predchádzajúcich vyhlásení dokončiť už v roku 2020. Podľa aktualizovanej roadmapy to však vyzerá tak, že sa jej dočkáme až niekedy v prvom polroku 2021.

Napriek tomu nemožno povedať, že by sa na Cardano nič nedialo. Jednou z najzaujímavejších noviniek je konvertor, ktorého demo demonštrovalo to, ako jednoducho sa budú dať prevádzať ERC-20 tokeny z blockchainu Ethereum na Cardano blockchain. Šéf firmy IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson k tomu poznamenal, že kým v Ethereum sú tieto tokeny akoby tokenmi druhej triedy, v prípade ekosystému Cardano majú byť rovné ADA minciam, teda hlavnému natívnemu tokenu tohto blockchainu.

TIP: Viac o fázach Cardano aj v tomto videu:

Ďalšou zaujímavou novinkou je takzvaný Marlowe Plaaground. Ide o prostredie, ktoré umožňuje aj aj neprogramátorom budovať inteligentné finančné kontrakty (smart kontrakty). Podľa popisu z tlačovej správy je Marlowe Playgroudn špeciálny práve v tom, že aj ľudom s naozaj minimálnymi skúsenosťami s programovaním umožní vytváranie a testovanie smaert kontraktov a tiež ich prípadnú simuláciu a formálne overovanie.

Spustenie Alpha verzie Marlowe Playground je teda podľa IOHK akýmsi začiatkom éry Goguen, ktorá bude dokončená v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov a následne spustená na mainnete.

Aparna Jue, ktorá je produktovou riaditeľkou IOHK, taktiež oznámila, že spoločnosť oznámila výhercov ich hackathonu, v rámci ktorého medzi 3 projekty prerozdelí po 10 tisíc dolárov. Prvú dotáciu získala firma Liqwid Finance, ktorá sa zameriava na peer-to-peer pôžičky bez potreby sprostredkovateľa. Druhá firma Wavachain navrhla digitálne pracovisko založené na blockchiane Cardana a treťou úspešnou firmou je FundTrack, ktorá navrhol inovatívny posun v infraštruktúre zakladajúcej si na základoch udržateľných projektov.

Firma IOHK taktiež oznámila, že vyhlásila konkurz na 50 nových zamestnancov, ktorí by mohli pomôcť urýchliť súčasné práce. To sa javí byť ako pozitívna správa nakoľko to podčiarkuje skutočnosť, že projekt je finančne zdravý.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-