Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Veritelia vďaka kryptomenám zarábajú. Bearmarket je ešte lepší, než bullrun

Článok

Veritelia, Bitcoin, ilustračný
Veritelia, Bitcoin, ilustračný

Veriteľom v odvetví kryptomien sa počas medvedieho trhu darí viac, než ostatným. Kým mnohé kryptopodniky majú pre minuloročný prepad cien problémy s financovaním a musia prepúšťať zamestnancov, či dokonca krachujú, veritelia dosahujú zaujímavé zisky.

Podľa článku, ktorý zverejnil včera portal Bloomberg.com, zaznamenávajú veritelia zameraní na trh s kryptomenami silný dopyt zo strany dlžníkov, ktorí nechcú predávať svoje digitálne aktíva za znížené ceny a rovnako tak evidujú dopyt od veľkých investorov, ktorí chcú krátkodobé pôžičky.

Bloomberg uvádza, že prímy spoločnosti BlockFi, ktorá sa špecializuje na tuto oblasť, stúpli od júna 2018 až 10-násobne. Prispela k tomu aj finančná injekcia vo výške 52,5 milióna dolárov v podobe investície od kryptobanky Galaxy Digital Ventures, ktorú založil známy bitcoinový býk Mike Novogratz.

Spoločnosť požičiava fiatovú menu klientom, ktorí urobia depozit v kryptomenách. ,,Je to typ poskytovania úverov s nízkym rizikom,” uviedol generálny riaditeľ BlockFi Zac Prince.

Väčšina veriteľov v oblasti kryptomien vznikla v roku 2017, pričom najprv ponúkala služby nadšencom, ktorí si chceli požičať peniaze na nákup kryptomien bez toho, aby museli predávať svoje už nakúpené bitcoiny alebo iný kryptomajetok, o ktorom sa domnievali, že jeho hodnota bude rásť ešte vyššie. Keď v roku 2018 padli ceny kryptomien, týmto firmám sa začalo dariť ešte viac. Prevzali nové úlohy a pokračovali v raste. Zdá sa, že im súčasný trh vyhovuje ešte viac, než obdobie, kedy ceny kryptomien rástli.

,,Medvedí trh určite pomohol – prinajmenšom podnietil náš rast,” priznal Michael Moro, generálny riaditeľ spoločnosti Genesis Capital. Táto spoločnosť, ktorá od marca 2018 necháva inštitucionálnych investorov požičiavať si kryptomeny vložením amerických dolárov, už vydala úvery vo výške 700 miliónov dolárov. Dnes má približne 140 miliónov dolárov v obehu ako nesplatené úvery s priemerným trvaním 6 týždňov. Genesis plánuje v roku 2019 viac ako zdvojnásobiť počet svojich zamestnancov a chce vstúpiť aj na ďalšie trhy, vrátane toho ázijského.

,,Od prvého dňa sme boli ziskoví,“ priznal Moro. ,,Určite sme potvrdili, že existuje dopyt na trhu, že je tento produkt vhodný a že je čas investovať do tejto oblasti ešte viac peňazí.”

Firma zvyčajne vyžaduje od zákazníkov, aby uložili asi 1,2 milióna dolárov vo fiatovej mene, za čo dostanú 1 milión dolárov v kryptomenách. Ročná úroková miera je vo výške 10 až 12%.

Spoločnosti, ktoré prijímajú kryptomeny ako zábezpeku za hotovostné pôžičky zvyčajne vyžadujú oveľa väčšie rezervy, aby sa uistili, že sa nespália, ak ceny kryptomien klesnú. Spoločnosť New BlockWire pôsobiaca v New Yorku zvyčajne vyžaduje, aby zákazníci zložili 10 000 dolárov v hodnote kryptomien, za čo dostanú pôžičku v hodnote 5 000 dolárov.

Pokiaľ kolaterál, teda majetok alebo iné aktívum založené na veriteľa, klesne na hodnote, zákazníci čelia výzve na dodatočné vyrovnanie. Začína to upozornením, že ich hodnoty sa čoskoro môžu predať. V prípade BlockFi sa výzvy na dodatočné vyrovnanie spúšťajú, ak cena založených kryptomien klesne o 35 až 60% od dátumu poskytnutia úveru. Asi 20 percent začínajúcich podnikateľov čelilo v minulom roku výzvam na vyrovnanie marže, prezradil CEO BlockFi. Úrokové sadzby spoločnosti začínajú na úrovni 7,9% percenta. ,,Nikdy sme nemali stratu istiny,“ pochválil sa.

BlockFi plánuje ponúkať viac kreditných produktov, vrátane úrokového sporiaceho účtu pre Bitcoin so šancou na získavanie vernostných kariet. Firma ETHlend pracuje na poskytovaní svojej technológie iným veriteľom vo Švajčiarsku či Austrálii. ,,Všetko letí v bullmarkete, ale skutočná mágia je vtedy, keď sa vám darí na medveďom trhu,” uviedol pre Bloomberg Stani Kulechov, generálny riaditeľ spoločnosti Aave, ktorá vlastní EthLend.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.