Pre ťažiarov bitcoinu sa pri klesajúcej cene tejto kryptomeny komplikuje situácia – mnohí z nich sú zjavne nútení predávať viac BTC, než to bolo pre nich obvyklé, aby dokázali ďalej financovať svoju činnosť.
Zhoršujúce sa podmienky na trhu s kryptomenami ovplyvnili aj ťažiarov bitcoinu, ktorí aktuálne až do roku 2024 a ďalšieho halvingu majú príležitosť vyťažiť si v každom bloku 6.25 BTC. Cena jedného bitcoinu je však aktuálne pod odhadovanými priemernými nákladmi na jeho vyťaženie, čo znamená, že niektorí ťažiari sú nútení svoju ťažbu prerušiť, alebo ťažiť v strate. Pre iných to znamená hlavne to, že musia predávať viac bitcoinov než v minulosti, aby vykryli všetky prevádzkové náklady.
Naznačujú to nové údaje z analytickej platformy Arcane Research, podľa ktorých firmy ťažiace BTC, ktoré sú obchodované na burze, predali v máji 100% bitcoinov, ktoré vyťažili, čo je výrazný kontrast v porovnaní s bežným štandardom medzi 20-40% vyťažených BTC.
V prvých štyroch mesiacoch roku 2022 táto kategória ťažiarov BTC predala v priemere 30% vyťažených BTC – v máji sa však toto percento vyše strojnásobilo a očakáva sa, že v júni môžu dokonca pristúpiť k predaju väčšieho množstva BTC, než ich v danom mesiaci vyťažili.
Graf: Predaje bitcoinov verejne obchodovanými ťažiarmi
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Verejne obchodované firmy, ktoré ťažia BTC, majú podiel asi na 20% celkového hashrate ťažby bitcoinu (celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC), no ich správanie často odzrkadľuje aj sentiment ostatných ťažiarov.
Odhaduje sa, že mineri BTC vlastnia v súčasnosti okolo 800 000 BTC, pričom verejne obchodované spoločnosti ťažiace BTC majú podľa aktuálnych dát pod kontrolou 46 000 BTC. Ak bude cena bitcoinu naďalej takáto nízka respektíve bude ďalej klesať, môžu tieto bilancie dosahovať taktiež nižšie úrovne.
Graf: Odlivy bitcoinov z adries ťažiarov BTC
Určiť presnú cenu, pri ktorej je pre ťažiara bitcoinu už nevýhodne ďalej pokračovať v činnosti je náročné – každý ťažiar má totiž odlišné podmienky v závislosti od dojednanej ceny energie, ktorú kupuje, nákladov na infraštruktúru, zamestnancov či priestory, v ktorých podniká. Napríklad ťažba BTC v Európe môže byť v súčasnosti mimoriadne nevýhodná, no ťažiari v Latinskej Amerike môžu byť na tom stále veľmi dobre.
Metriku, kedy sa stáva ťažba BTC už nevýhodná, sa snaží odhadnúť indikátor „Hash Ribbon“, ktorý sa dostal do fázy možnej „kapitulácie“ ťažiarov. Neznamená to však žiadny koniec bitcoinu – zväčša je to naopak signál naznačujúci možné dno BTC v danom cykle. Opäť však upozorňujeme, že to čo platilo v minulosti nemusí s určitosťou platiť aj v budúcnosti.
Pokiaľ ide o hashrate, ten klesol od historických nedávno dosiahnutých maxím o zhruba 10%. Stále je však výrazne vyššie, než bol pred pár mesiacmi, čo teda zatiaľ nenaznačuje, že by ťažiari začali výrazne vypínať svoje stroje. Pre ilustráciu hoci je hashrate aktuálne od ATH zhruba 10%, ešte v apríli išlo o úroveň historických maxím.
Zdroj: cointelegraph.com