Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Veľká Británia rieši stablecoiny a CBDC. Roubini avizuje revolúciu do 3 rokov

Článok

regulacie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ministerstvo financií Veľkej Británie informovalo, že pracuje na návrhoch týkajúcich sa regulácie stablecoinov súkromných spoločností, ktoré kopírujú hodnotu fiatových mien a taktiež skúma možnosti vydania digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) ako alternatívu k súčasnej hotovosti.

,,Nové technológie, ako sú stablecoiny – teda súkromne vydané digitálne meny – by mohli zmeniť spôsob, akým ľudia ukladajú a vymieňajú svoje peniaze, vďaka čomu budú platby lacnejšie a rýchlejšie,” pochválil tento segment minister financií Veľkej Británie Rischi Sunak, ktorý popri tom naznačil, že po Brexite by chcela Veľká Británia zohrať významnú úlohu pri adopcii nových technológii a to aj vo svete financií, kde vidí veľkú príležitosť.

Medzitým sa témou CBDC zaoberali aj v americkom FED (americká centrálna banka), kde vynikla nová publikácia s názvom „Digitálna mena centrálnej banky: Prehľad literatúry”, ktorej tvorcovia Francesca Carapella a Jean Flemming pojednávajú o tom, aký by mohol mať digitalizovaný dolár dopad na komerčné bankovníctvo  a menovú politiku.

,,Z teoretického hľadiska predstavuje zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) dlhodobé otázky týkajúce sa poskytovania verejných a súkromných peňazí a možnosti centrálnej banky používať CBDC ako prostriedok na prenášanie menovej politiky priamo do domácnosti,” znie v štúdii, ktorá naznačuje, že CBDC by mohol byť nástroj, ako dostať peniaze priamo k ľudom bez toho, aby musel prebiehať proces kvantitatívneho uvoľňovania v rámci spolupráce FEDu s komerčnými bankami, ktorý má mnoho úskalí.

Tak či onak, aktuálne to vyzerá tak, že v rámci FED-u sa o CBDC viacmennej len diskutuje a nepodnikajú sa žiadne konkrétne kroky k zahájeniu jeho výskumu (minimálne nie také, ktoré by boli verejne známe). Potvrdilo to aj minulotýždňové vyjadrenie šéfa FED Jeromeho Powella, ktorý skonštatoval, že CBDC amerického dolára v dohľadnej dobe určite nevznikne a nemyslí si, že dosiahnutie prvenstva v tomto smere, ktoré podľa všetkého dosiahne Čína (ak sa neráta nie príliš významný Sand Dollar na Bahamách), bude v konečnom dôsledku výhodou.

Iný názor na tuto problematiku má Nouriel Roubini, známy ako Mr. Doom vďaka tomu, že úspešne predikoval vznik finančnej krízy v roku 2008 a tiež tým, že v minulosti ostro kritizoval Bitcoin a označoval ho za podvod všetkych podvodov. Roubini v rozhovore pre CNBC totiž skonštatoval, že kryptomeny centrálnych bank (CBDC) budú veľkou revolúciou, ktorá príde už čoskoro. ,,Nebudete potrebovať kryptomeny, ani Venmo. Nebudete potrebovať ani šek. Veľkou revolúciou, ktorej sa dočkáme v nasledujúcich 3 rokoch, budú digitálne meny centrálnych bánk.”

Zdroj: cointelegraph.com , cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne