Starosta mesta Miami Francis Suarez, ktorý je známy ako veľký fanúšik kryptomien, upozornil, že v súčasnosti sa pri ťažbe Bitcoinu používa v najväčšej miere “špinavá energia”, pri ktorej dochádza k veľkým emisiám CO2, teda uhlíkovej stopy.
Francis Suarez hovoril na túto tému v podcaste s kryptožurnalistkou Laurou Shin. Starosta Miami skonštatoval, že pre negatívne ekologické dopady ťažby Bitcoinu (bez ohľadu na to, že tieto dopady môžu byť v porovnaní s inými sektormi, ktoré znečisťujú ovzdušie, zatiaľ výrazne menšie pozn.red.) je dôležité, aby sa na ťažbu Bitcoinu začala používať takzvaná „zelená” resp. „čistá energia“.
Zelená energia je energia, ktorá je vyrábaná z obnoviteľných zdrojov ako sú voda, vietor, slnko či biomasa. Neprodukuje emisie a nemá nepriaznivé vplyvy na životné prostredie.
,,Súčasťou problému Bitcoinu je, že 90% jeho ťažby neprebieha v USA. 90% BTC sa ťaží v krajinách, ktoré používajú špinavú energiu. To je dôvod, prečo sa ťažba Bitcoinu považuje za špinavú činnosť (znečisťujúcu prírodu),” upozornil.
Suarez následne vyhlásil, že USA by sa mali zamerať na Bitcoin z pohľadu národnej bezpečnosti a prispieť k tomu, aby sa ťažil väčšmi práve v Spojených štátoch a za pomoci zelenej energie. Je za to, aby sa vybudovali ťažobné mining pooly a dátové centrá, ktoré budú využívať na ťažbu jadrovú energiu. ,,Získavame jadrovú energiu, takže máme čistú energiu. Čistú energiu, ktorá je v podstate neobmedzená,” skonštatoval.
Miami, z ktorého chce vybudovať hlavné mesto kryptomien v USA, by podľa neho mohlo zohrať v tomto smere významnú úlohu. Dúfa, že práve v tejto slnečnej metropole vznikne hlavné stredisko tejto iniciatívy.
,,Bolo by prospešné pre kryptokomunitu, keby sme ťažili viac bitcoinov v USA, pretože vyrábame čistú energiu, takže by to zmenilo tento dynamický príbeh. V budúcnosti uvidíte solárne a iné druhý čistej energie, ktoré podľa môjho názoru prispejú k zefektívneniu ťažby BTC.”
Kritici upozorňujú na environmentálny problém
V roku 2021, kedy už argumenty o tom, že Bitcoin je využívaný hlavne na nelegálnu činnosť, alebo že ide o podvodnú Ponzi schému väčšinou neobstoja, sa práve kritika negatívneho dopadu ťažby BTC na prírodu stáva najčastejšie používanú tézou pri kritike najznámejšej kryptomeny. Nuž a popri tom, ako emisie CO2 rastúcou ťažbou BTC naozaj stúpajú, tento trend bude určite pokračovať, kým sa ťažba BTC naozaj nestane zelenšou.
Je preto sympatické, že ťažiari pred týmto problémom nezatvárajú oči a vznikajú iniciatívy, ktoré prispejú k transformácii ťažby na zelenšiu formou skôr, než by mohli byť dopady ťažby BTC pre prírodu naozaj katastrofálne.
Vlastnú iniciatívu týmto smerom realizovala aj firma Square Jacka Dorseyho, ktorá investovala do podpory ťažby BTC za pomoci zelenej energie 10 miliónov dolárov, nuž a ešte zaujímavejšie znejú novinky firiem DMG Bolckchain a Argo Blockchain, ktoré v piatok oznámili, že budujú Terra Pool – vôbec prvý mining pool na svete, ktorý bude na ťažbu BTC používať 100% čistú energiu bez akejkoľvek karbónovej stopy.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,Ťažiari BTC používajú rôzne zdroje energie od jadrových, cez vodné elektrárne až po uhlie, no mnoho ťažiarov už teraz používa obnoviteľné zdroje. Najvýznamnejšie pooly, ktoré sú najmä v Číne, však neriešia otázku toho, aké zdroje energie používajú ťažiari, ktorí sa k nim pripájajú. To je to, čo robí Terra Poll odlišným – máme mandát a hlavné zásady,” vysvetlil Dan Reitzik, CEO DMG, ktorý tým zdôraznil, že k poolu sa budú môcť pripojiť len tí ťažiari BTC, ktorí budú na mining používať zelenú energiu.
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co