Kryptomenové exploity, exit scamy a iné hackerské útoky boli v apríli na miernom ústupe. V priebehu mesiaca boli z kryptomenových projektov a investorom odcudzené finančné prostriedky vo výške viac ako 103 miliónov USD.
30. apríla spoločnosť CertiK, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou a auditom kryptomien, zverejnila aprílový prehľad exploitov, podvodov a hackerských útokov na kryptomeny. Odhalila v ňom, že celkové finančné prostriedky stratené v apríli predstavovali 103,7 milióna USD. Celková strata od začiatku roka tým dosiahla 429,7 milióna USD.
Tento mesiac bol poznačený najmä veľkými kryptomenovými exploitmi.
- 3. apríla nastala strata 25,4 milióna USD v dôsledku exploitu niekoľkých obchodných botov MEV
- 22 miliónov USD bolo odcudzených pri exploite horúcej peňaženky (hot wallet) na burze Bitrue
- zároveň došlo k hacku juhokórejskej burzy GDAC, čo viedlo k strate 13 miliónov USD

DeFi hacky na vzostupe?
Celkové straty spôsobené exploitmi na kryptomeny a DeFi v tomto mesiaci dosiahli 74,5 milióna USD. Podľa spoločnosti CertiK to predstavuje približne polovicu z celkovej sumy 145 miliónov USD ukradnutých za prvé štyri mesiace tohto roka.
V tomto mesiaci došlo aj k strate približne 20 miliónov USD v dôsledku útokov na bleskové pôžičky, poskytované spoločnosťou Yearn Finance. Hackerovi sa 13. apríla podarilo exploitovať starý smart kontrakt.
Spoločnosť zaoberajúca sa bezpečnosťou blockchainu uviedla, že celkové finančné prostriedky stratené v dôsledku exit scamov dosiahli v tomto mesiaci 9,4 milióna USD. Najväčším exit scamom v tomto mesiaci bol podvod Merlin DEX, v ktorom používatelia prišli o 2,7 milióna USD.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
K exit scamu navyše došlo po tom, ako protokol skontrolovala spoločnosť CertiK, ktorá upozornila na problémy s centralizáciou. Spoločnosť CertiK po útoku spustila kompenzačný plán, v ktorom vyzvala nečestného developera, aby vrátil 80% ukradnutých prostriedkov s ponúknutou 20% odmenou.

Podľa databázy Rekt spoločnosti De.Fi sa v apríli vyskytlo viac ako 50 prípadov exploitov, podvodov, hackerských útokov a rug pullov. Veľkú časť z nich navyše tvorili rug pully s meme kryptomenami.
Naposledy to bol protokol Ovix založený spoločnosťou Polygon, ktorý 28. apríla stratil 2 milióny USD pri útoku na bleskovú pôžičku.
Zdroj: cointelegraph.com