Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Úspech Ripple na súde: SEC bude musieť odhaliť dokumenty o Bitcoine a Ethereum

Článok

Ripple - XRP
Ripple - XRP

Už niekoľkokrát sme vás informovali, že spoločnosť Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, čelí žalobe zo strany Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), podľa ktorej v auguste 2013 predávala neregistrované cenné papiere, čím porušila zákon a nadobudla nelegálnym spôsobom 1,38 miliardy dolárov.

Kauza, ktorá vypukla naplno v roku 2020 spôsobila, že hodnota kryptomeny XRP výrazne klesla a viaceré kryptomenové burzy ju z prevencie delistovali zo svojej ponuky, alebo u nej minimálne pozastavili možnosť obchodovania.

Najnovšie správy však naznačujú, že firme Ripple sa podarilo dosiahnuť počas súdneho pojednávania malý úspech. Jej právni zástupcovia totiž presvedčili sudkyňu, aby SEC odhalila svoje interné dokumenty týkajúce sa Bitcoinu a Ethereum. Znamená to, že široká verejnosť sa už čoskoro dostane za oponu a zistí, ako SEC v histórii vnímala tieto dve najznámejšie kryptomeny z regulačného hľadiska.

Ripple Labs na čele so spoluobžalovanými – riaditeľom Bradom Garlinghouseom a výkonným predsedom s Chrisom Laresenom chceli dosiahnuť práve tento stav, aby zistili, či SEC v predchádzajúcich rokoch nezmienila počas diskusii o Bitcoine alebo o Ethereum aj XRP, čo by im mohlo poslúžiť ako dôkaz, že vnímali XRP rovnako ako Bitcoin či Ethereum – čiže ako komoditu (SEC sa v minulosti viackrát vyjadrila, že Bitcoin a Ethereum sú z ich pohľadu komodity a nie cenné papiere).

,,SEC takmer 10 rokov sledovala ako XRP rastie a rozvíja sa a pritom nevydala žiadne formálne pokyny, že by ich predaj mohol byť nezákonný. SEC však oznámila, že predaj dvoch podobných digitálnych aktív – Bitcoinu a Ethereum, nebol predajom cenných papierov,” píše sa v podaní, ktoré bolo adresované sudkyni okresného súdu USA Sarah Netburnovej.

Tá tejto žiadosti Ripple Labs z veľkej časti vyhovela. Ako dokumenty, ktoré musí SED odhaliť, označila zápisy zo stretnutí a tiež interné poznámky. Publikované však nebudú interné emaily zamestnancov.

Zástupcovia SEC boli z tohto rozhodnutia nemilo prekvapení a argumentovali, že cieľom žaloby je sústrediť sa na konanie promótora Ripple, teda jej zakladateľov, ktorí sa podľa SEC dopustili podvodu z dôvodu, že si vyplatili po predaji XRP veľké odmeny v hodnotách stoviek miliónov dolárov.

XRP sa na trhu medzitým darí

Vyššie zmieňovaný spor medzi Ripple Labs a SEC sa podpísal pod to, že XRP na rozdiel od iných altcoinov v predošlých mesiacoch neposilňovala a stratila svoju dlhoročnú pozíciu trojky na trhu. Hodnota XRP však v posledných dňoch prudko rastie, pričom možným dôvodom, prečo sa po 37 mesiacoch opäť obchoduje nad úrovňou 1 dolára, sa venoval článok Cointelegraph.

Článok však poukazuje na to, že dôvod rastu XRP v posledných desiatkach hodín je skôr technický (graf XRP bol pripravený na započatie novej rally), než postavený na fundamentoch. Prispel k nemu taktiež trh ako taký, ktorý aktuálne vyhovuje rastu altcoinom. Nielen XRP totiž zažilo v posledných dňoch výraznejší rast hodnoty bez toho, aby sa v súvislosti s týmito kryptomenami objavili významné správy.

Analytická platforma Santiment uviedla, že podľa jej dát v poslednom týždni výrazne stúpol počet zmienok o XRP na sociálnych sieťach. Platilo to však aj o STX, XTZ, FTM či BTG.

Nutné je však dodať, že malé úspechy Ripple na súde mohli taktiež prispieť k väčšej dôvere investorov. Nedávne správy z pojednávania totiž naznačili, že burzy a zmenárne, ktoré ponúkajú XRP, sa nemusia obávať, že by sa ich súdny spor priamo týkal a že by boli v ohrození. To môže viesť k tomu, že XRP sa postupne vráti na všetky populárne platformy.

Zdroj: decrypt.co cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne