Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Úspech Cardano začiatkom konca pre IOHK? Hoskinson hovoril o budúcnosti

Článok

Hoskinson
Hoskinson

O projekte Cardano a kryptomene ADA píšeme na Kryptonovinkách pomerne často. Dôvody sú dva – podľa nášho názoru ide o jeden z najzaujímavejších altcoinových projektov vôbec a na česko-slovenskej kryptoscéne pravdepodobne neexistuje silnejšia mimo-bitcoinova komunita než tá, ktorá sa zhromažďuje okolo Cardana.

TIP: Chcete byť členom komunity Cardano? Pridajte sa do facebook skupiny Cardano [ADA] CZ/SK!

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Portál CryptoSlate citoval zaujímavé poznámky zakladateľa projektu Charlesa Hoskinsona, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti IOHK, ktorá zastrešuje vývoj Cardano. Rozhodli sme sa, že vám ich sprostredkujeme prostredníctvom tohto článku.

Hoskinson skonštatoval, že sme sa dočkali obdobia, kedy je konečne vidieť plody práce, na ktorých sa v rámci tohto robustného projektu pracovalo dlhých 5 rokov. Viditeľné výsledky však zároveň znamenajú začiatok konca účasti firmy IOHK na celom projekte. Tým, že IOHK sa jedného dňa stiahne, Cardano sa stane úplne decentralizované. Teda presne také, aké malo byť, keď sa o ňom začalo uvažovať.

To čo robí Cardano jedinečným, je použitie akademických metód skúmania. Hoskinson spomína, že projekt sa hneď od počiatku zaoberal otázkou, či je možné “písať kód inak“. Na rozdiel od toho, aby napísali whitepaper a vytvorili základný kód sa IOHK vrátila k úplným základom a začala starou dobrou matematikou.

Formálne metódy a proces vykonávania pokročilých matematických analýz pri návrhu softvéru – to boli kroky, ktoré mali za úlohu zabezpečiť, aby bol konečný projekt čo najspoľahlivejší a najrobustnejší. Tento postup bol však nesmierne náročný na pracovnú silu a tiež náklady.

,,Keď píšete softvér, ako je tento, pridá vám to do plánu roky práce navyše,” priznáva. Trvalo to presne 5 rokov, kedy sú výsledky práce badateľné. Na Cardano sa totiž začalo robiť už v roku 2015.

Významným pokrokom, ktorý zaznamenal obrovský úspech, bolo spustenie testnetu fázy Shelley a s ňou súvisiaceho stakingu. Užívatelia, ktorí sa zapojili už v rámci testnetu, sú odmeňovaní za “staking” svojich ADA mincí. Tí, ktorí túto príležitosť premeškali, budú musieť počkať na spustenie mainnetu. Záujem už v rámci testnetu bol obrovský, čo je významným bullish signálom aj pre cenových špekulantov.

Testnet fázy Shelley prekonal podľa Hoskinsona všetky očakávania. Dlhodobým cieľom síce bolo, aby vzniklo aspoň 1000 poolov, čo zabezpečí decentralizáciu mnohonásobne prekonávajúcu aj decentralizáciu Bitcoinu, no rozhodne nečakali, že poolov bude vyše 1000 už v rámci testnetu. A stále pribúdajú ďalšie…

Cardano však nie je len o stakingu. Zvýšený záujem o Cardano vďaka spusteniu testnetu má podľa Hoskinsona aj druhú stranu mince. Ľudia totiž prehliadajú ďalšie skvelé veci, ktoré sa dejú “pod povrchom”. Upozornil napríklad na to, že Cardano má za sebou prvú bezpečnostnú správu, ktorá upozornila na dobré aj zle časti kódu. Po opravách bude zverejnená podrobná správa.

Hoskinson povedal, že je veľmi hrdý na to, ako aktuálne spolupracuje komunita. Jej myšlienky a názory pomáhajú porozumieť tomu, ako funguje a čo treba vylepšiť na  Ouroboros, natívnom protokole pre staking.

Domnieva sa, že “investícia” do komunity je správnym krokom a poznamenáva, že konečným cieľom IOHK je vzdať sa všetkej kontroly nad projektom a nechať ho v rukách jeho používateľov, ktorí budú v praxi používať pokročilý systém riadenia, na ktorom sa pracuje. To bude totiž jediným spôsobom, ako môže byť Cardano skutočne decentralizovaným blockchainom a kryptomenou.

Po mainnete Shelley je na rade Goguen

V čase, kedy sa blíži spustenie fazy Shelley na mainnete, sa čoraz viac hovorí o fáze Goguen. Tá so sebou prinesie dlho očakávané smart kontrakty. Cardano sa tak stane v tomto smre plne konkurencie schopné Ethereum. Vízia, že Cardano dosiahne vysokú mieru decentralizácie vďaka stakingu a popri tom umožní vytvárať decentralizované aplikácie (Dapps) vyzerá veľmi zaujímavo.

V súčasnosti prebiehajú snahy o vylepšenie spravovania multi-asset managementu (správa viacerých aktív), identít, oraclov či kanálov spravujúcich metadata, ktoré prechádzajú transakciami. Predmetom skúmania je aj interoperabilita s Ethereum. ,,Všetka práca, ktorá bola vložená do Shelley v posledných mesiacoch, prebieha súbežne s prácou, ktorá sa deje na Goguen,” prezrádza Hoskisnon. ,,Toto sú výplody rokov nášho úsilia,” dodal.

Cardano sa má v najbližších mesiacoch sústrediť na dodanie sľubovaných produktov a aktualizácii, na ktorých v minulých rokoch pracovalo.

Všetky tri organizácie pracujúce na Cardano, čiže okrem IOHK aj EmurgoCardano Foundation si kladú za spoločný cieľ zlepšiť komunikáciu s komunitou. Priznávajú, že v minulosti v tomto smere urobili niekoľko chýb. Vyčítané boli najmä zlyhania v oblasti marketingu či neaktualizovaná alebo nepresná roadmapa.

Častejšie sa spomína už aj fáza Basho, ktorá je zameraná na riešenie škálovateľnosti a interoparability siete. Testnet by mohol byť spustený už v marci alebo apríli.

Hoskinson poznamenal tiež to, že viedol mnohé zaujímavé rozhovory s partnermi a obchodnými organizáciami, ktoré sa týkali toho, ako Cardano komercializovať. ,,Skutočne máme šancu nahradiť globálne platobné a zúčtovacie systémy tým, čo sme na Cardano dosiahli,“ nádeja sa.

Pokiaľ ide o plány IOHK, uviedol, že čím je Cardano bližšie k hotovému produktu, tým je IOHK bližšie k odchodu zo scény. ,,Táto kniha sa pomaly chýli ku koncu,” priznáva, no zároveň vyjadruje túžbu, aby IOHK predtým dodala pevné základy systému, ktorý bude udržateľný a škálovateľný po dlhé roky a bude schopný rozvoja a samoriadenia.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.