Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Údaje z testnetu ukazujú, že o staking Ethereum je veľký záujem

Avatar

Článok

zo dňa

Ethereum 2.0

Prechod Ethereum do éry Ethereum 2.0 a s tým súvisiaci prechod na Proof of Stake (PoS) sa pripravuje už štyri roky. Dlho očakávané spustenie ETH 2.0 je však už konečne výrazne bližšie.

Z údajov blockchain explorera Ethereum s názvom beanconcha.in vyplýva, že v testnete ETH2 s názvom Medalla testnet bolo aktivovaných už viac ako 60 000 uzlov validátorov, ktorí  do stakingu kolektívne zapojili už viac ako 2 milióny testnet ETHerov známych ako “Görli ETH”.

Podľa portálu Decrypt tieto údajne potvrdzujú veľkú chuť používateľov Ethereum zapojiť sa do stakingu a čerpať z toho vyplývajúce výhody. Spustenie Ethereum 2.0 sľubuje výrazný skok, pokiaľ pôjde o kapacitu transakcií, ktoré dokáže tento blockchain realizovať v reálnom čase. Zo súčasných 15 transakcií za sekundu by mohlo byť vo finále možných za rovnaký časový úsek zvládnuť až 100 000 transakcií.

Obrovským problémom súčasného Ethereum je práve priepustnosť transakcií, nakoľko ich počet aj vplyvom rozmachu DeFi sektora prudko rastie. To spôsobuje, že transakcie sú jednak pomalšie, ale aj drahšie. Bežne sa stáva, že jedna transakcia stojí aj vyše 10 dolárov.

Prechodom na Proof of Stake budú za overovanie transakcií zodpovedať držitelia ETH (ktorí budú mať aspoň 32 ETH a zapoja sa do stakingu). Budú za to odmeňovaní, ak to budú robiť správne a podľa pravidiel. Naopak ak by sa rozhodli pre nekalú činnosť, ich podiel by bol “seknutý“, aby sa zabránilo šíreniu zlých blokov.

Spustenie Ethereum 2.0 sa očakáva v novembri 2020. Oficiálne však pôjde len o prvú fázu, ktorá má aj označenie „fáza 0“. Celkové spustenie novej éry bude prebiehať postupne a predpokladá sa, že celý proces môže trvať dva roky (ak nie viac).

Zdroj: decrypt.co

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-kavicka

Bohatý týždeň na zaujímavé správy o Bitcoine, ale aj o Ethereum, stablecoinoch či DeFi sektore. Prinášame vám tradičný nedeľňajší súhrn TOP správ zo sveta digitálnych mien.

Bitcoin

Na zaujímavý indikátor reflexivity upozornil v úvode týždňa známy trader Willy Woo. Podľa tohto indikátora je zjavný trend nárastu bitcoinových hodlerov, ktorých viera v rast ceny BTC je zdá sa ešte pevnejšia, než pri predchádzajúcich dvoch rastových cykloch medzi rokmi 2012 a 2014 a 2016 až 2017. Ak sa chcete dozvedieť viac, otvorte si tento článok.

Ako ovplyvnia prezidentské voľby cenu Bitcoinu? Magazín Bloomberg si myslí, že lepšie pre Bitcoin by bolo, ak by vyhral Joe Biden, no na druhú stranu by to bolo negatívne pre DeFi projekty. Viac sa dočítate tu.

V stredu sa na zoznam amerických firiem, ktoré sa rozhodli investovať do Bitcoinu, pretože ho považujú za lepšieho držiteľa hodnoty než americký dolár, pridala aj firma Stone Ridge Holdings Group, ktorá po novom drží 10 000 BTC. Viac o tejto téme sa dozviete vo videu:

Známy investor Raoul Pal vyhlásil, že chce dať polovicu svojich finančných úspor do Bitcoinu. Ten považuje aktuálne za mimoriadne býčí, pričom ho v tom presviedča aj rastúci inštitucionálny záujem o túto kryptomenu. Viac sa dozviete tu.

Firmy Microstrategy, Stone Ridge či Square nemusia byť jediné, ktoré investujú do bitcoinu. Čo by sa stalo, keby ich napodobnili ostatné americké korporátne firmy a investovali by do najznámejšej kryptomeny čo i len 0,5% svojho majetku? Tejto téme sme sa venovali tu.

Americké voľby, prílev ďalších inštitucionálnych peňazí do Bitcoinu, nálada investorov či kryptomena Facebooku Libra. Nielen týmto témam sa v utorok venoval aj YouTube kanál Zaujalo ma:

Investičná platforma eToro vo svojej štvrťročnej správe ku stavu trhu s kryptomenami uverejnila štúdiu o 15 faktoroch, ktoré najviac vplývajú na cenu kryptomien. Ak vás zaujímajú, dozviete sa o nich v tomto článku.

5 najväčších centralizovaných búrz má aktuálne pod kontrolou viac ako 10% všetkých bitcoinov, ktoré sú v obehu. Téme sme sa viac venovali tu.

Ak by vás zaujímalo, ktoré firmy nakúpili v roku 2020 najviac bitcoinov, otvorte si tento článok.

Max Keizer vo svojom najnovšom vysielaní populárnej Keizer Show opäť velebil Bitcoin ako najlepšiu investíciu popri zlate a striebre. V relácii zároveň tvrdil, že pri fiatových peniazoch vyhrávajú len banky a vlády. Viac sa dozviete tu.

V piatok zhrnul YouTube kanál Zaujalo ma  najzaujímavejšie správy zo sveta kryptomien z druhej polovice týždňa. Dozviete sa viac o firmách, ktoré nakúpili najviac BTC, o faktoroch, ktoré ovplyvňujú cenu, ktoré burzy majú najviac BTC, ako je na tom Ethereum a či prejde kontroverzný plán vedúci k zníženiu transakčných nákladov či o budúcnosti DeFi podľa britského mediálneho magnáta.

Altcoiny

Hoci Ethereum má neustále problémy so škálovateľnosťou a vysokými poplatkami, viaceré faktory hrajú v prospech tohto ekosystému. V tomto článku sa dočítate minimálne o troch bullish faktoroch, ktoré naznačujú, že Ethereum čakajú dobré časy.

Ethereum komunitu čaká hlasovanie o kontroverznom návrhu, ktorý by teoreticky mohol viesť k spáleniu 970 000 ETH. Na jeho čele je samotný zakladateľ kryptomeny Vitalik Buterin a jeho presadenie by malo viesť k výraznému zníženiu nákladov za realizáciu transakcie. Mnohí ťažiari ETH samozrejme nesúhlasia. Viac sa dočítate tu.

Zakladateľ kryptoprojektu Aragon Luis Ceunde si myslí, že technológia blockchain môže výrazným spôsobom pomôcť pri moderovaní obsahu na sociálnych sieťach ako je Facebook či Twitter, najmä pokiaľ ide o boj proti dezinformáciám a hoaxom bez toho, aby boli tieto sociálne siete obviňované z cenzúry. Viac sa dočítate tu.

Krajiny G7 dali razantne najavo, že sú proti spusteniu kryptomeny Facebook s názvom Libra. Informoval o tom agentúra Reuters a téme sme sa venovali tu.

Stablecoin Tether sa podľa analytikov Bloombergu do roku 2022 stane druhou najkapitalizovanejšou kryptomenou. V súčasnosti tvorí kapitalizácia Tetheru necelých 40% kapitalizácie Ethereum.

Rus Alexander Lebedev, ktorý je mediálnym magnátom vo Veľkej Británii, si myslí, že DeFi technológia prinesie skutočnú revolúciu a absolútne zmení spôsob ako funguje finančný svet. Tejto zaujímavej téme sme sa venovali tu.

Mohlo by vás zaujímať

 • Firma Satoshi Labs oznámila, že spustila desktopovú aplikáciu s názvom Trezor Suite k svojej populárnej hardvérovej peňaženke Trezor. Viac sa dozviete tu.
 • Burza Binance rozdelila medzi prvých 6 DeFi projektov 350 tisíc dolárov, aby podporila ich vývoj. Za týmto účelom vytvorila fond v hodnote 100 miliónov dolárov. Podmienkou na získanie grantu je okrem kvality projektu aj to, aby prešiel na Binance Smart Chain.
Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Ktoré spoločnosti nakúpili najviac Bitcoinov? Kontroverzný návrh na úpravu Ethereum či faktory ovplyvňujúce cenu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Kryptonovinky Zaujalo ma

Tradičný piatkový súhrn noviniek zo sveta kryptomien v podaní YouTube kanálu Zaujalo ma tentokrát aj o tom, ktoré firmy nakúpili v roku 2020 najviac bitcoinov, či o faktoroch, ktoré podľa trading sociálnej siete eToro najviac vplývajú na cenu digitálnych aktív. Dozviete sa aj nové zaujímavosti o Ethereum, počte BTC, ktoré držia burzy či o budúcnosti DeFi podľa ruského mediálneho magnáta pôsobiaceho vo Veľkej Británii.

Pozrite si tiež:

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoiny a Ethery v DeFi projektoch tvoria približne 44% celkovej kapitalizácie

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin DeFi

V projektoch decentralizovaného financovania (DeFi) sú uzamknuté bitcoiny a Ethereum v hodnote takmer štyroch miliárd dolárov. Vyplýva to z údajov DeFi Pulse.

Najznámejší web reportujúci dáta z DeFi projektov uviedol, že počet ETH uzamknutý v DeFi protokoloch sa od júna zvýšil o 218,% z 2,7 milióna ETH na 8,6 milióna ETH. Pokiaľ ide o Bitcoin, trend je ešte prudší. Kým v polovici roku 2020 bolo v DeFi skrz tokenizáciu bitcoinu uzamknutých okolo 5 000 BTC, v súčasnosti je to už 158 800 BTC (nárast o 3000%).

Bitcoin sa do DeFi projektov v skutočnosti previesť nedá. Vždy je len na svojom blockchaine. Dá sa však tokenizovať napríklad skrz WrappedBTC (WBTC),  ktorý beží na Ethereum blockchaine. Vďaka smart kontraktu sú WBTC vždy rovné BTC a tým, že niekto tokenizuje svoj BTC na WBTC, v skutočnosti nestráca nárok na svoj držaný Bitcoin. Toto riešenie je zdá sa čoraz populárnejšie, no kritici upozorňujú, že v prípade bezpečnosti sa treba spoliehať na smart kontrakt.

Hodnota Etherov uzamknutých v DeFi je 3,23 miliardy dolárov, čo tvorí už 7,6% celej kapitalizácie kryptomeny Ethereum. Pokiaľ ide o Bitcoin, hodnota tokenizovaných BTC predstavuje 1,81 miliardy, čo je okolo 0,85% kapitalizácie BTC.

Pri súčte kapitalizácie uzamknutých ETH a WBTC, tvoria Ethereum a tokenizovaný bitcoin približne 45% celkovej kapitalizácie uzamknutých mincí v DeFi protokoloch.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum: Odsúhlasí sa návrh, ktorý by spálil 970 000 ETH?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Kontroverzný návrh na zlepšenie Ethereum tzv. Ethereum Improvement Proposal s označením EIP 1559 by v prípade schválenia mal za dôsledok  spálenie 970 000 ETH v celkovej súčasnej hodnote približne 360 miliónov dolárov. Primárnym cieľom EIP-1559 je znížiť transakčné poplatky v blockchaine Ethereum tým, že sa zavedú paušálne poplatky v kombinácii s mechanizmom pálenia mincí.

Vedúci DTC Capital Spencer Noon, ktorý sa odvolával na dáta od Dune Analytis, uviedol, že v komunite Ethereum nepanuje v prípade tohto návrhu zhoda a je otázne, či bude niekedy schválený.

O téme spaľovania minci a paušálnych poplatkov za transakcie sa pritom hovorí už dlhšiu dobu. Prvýkrát bola táto téma dokonca otvorená už v roku 2015. Súčasný návrh s označením EIP-1559 predstavil v roku 2018 zakladateľ tejto kryptomeny Vitalik Buterin.

Ak by svoj úpravu v komunite presadil, transakcie Ethereum by fungovali na novom štandarde s názvom basefree. Tento poplatok by bol následne spálený a motivácia ťažiarov by pochádzala od používateľov, korí by k základnému poplatku pridávali tip (prepitné).

Návrh počíta s tým, že basefree by sa priebežne menil, čo by umožňovalo udržiavať veľkosť bloku v rovnováhe. V konečnom dôsledku by sa dosiahlo, že by bola výška poplatkov predvídateľná, veľkosť bloku by bola konzistentná, systém by bol bezpečnejší a zabránilo by sa ekonomickej abstrakcií (platenie poplatkov v iných tokenoch).

Nie je však prekvapujúce, že ťažiari sa proti tomuto návrhu búria. V posledných mesiacoch vďaka rastu poplatkov totiž dosahujú rekordné zisky. V ankete odpovedalo 8 z 9 najväčších ťažobných firiem, že tento návrh odmietnu. Tímy vývojárov sú naopak skôr za jeho schválenie. Spomedzi nich podporuje tento návrh podľa prieskumu približne 60%.

Laur Science na Twitteri upozornil, že súčasné vysoké poplatky, ktoré sú platné ťažiarom Ethereum, bránia v tom, aby mohla cena Ethereum výraznejšie rásť. Príliš veľa nadobudnutých ETH totiž je následne zo strany ťažiarov prevádzaných do dolárov, čo podľa neho drží cenu Ethereum “na uzde”.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum a 3 faktory, ktoré potvrdzujú zdravie tohto ekosystému

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Viac než polovica všetkych existujúcich Etherov v obehu sa nepresunula viac než rok, čo naznačuje, že mnohí držitelia kryptomeny Ethereum volia stratégiu HODL a to pravdepodobne aj s ohľadom na blížiace sa spustenie generácie Ethereum 2.0, v rámci ktorej budú môcť túto kryptomenu zapojiť do stakingu.

Podľa analytickej platformy Glassnode, ktorá podrobne sleduje transakcie nielen na blockchaine Bitcoinu, ale aj Ethereum, sa za posledných 12 mesiacov presunulo v rámci on-chain transakcií len 39,6% ETH.

Údaje taktiež naznačujú, že rok 2019 bol obdobím, počas ktorého dochádzalo k najväčšej akumulácii ETH zo strany veľrýb. Zaujímavým číslom je taktiež údaj, podľa ktorého sa od októbra 2017 nepremiestnilo až 20% z existujich ETH.

,,Približne 60% všetkých ETH sa nepremiestnilo viac než jeden rok. Spustením ETH 2.0 fázy 0 bude zaujímavé sledovať, aké veľké percento týchto ETH sa presunie a zapojí sa do stakingu. Obzvlášť som zvedavý, koľko z mincí, ktoré sa nehýbu už 5 rokov, sa taktiež presunie,“ uviedol na Twitteri zaujímavú poznámku Anthony Sassano.

Spencer Noon následne vymenoval na Twitteri 3 dôvody, prečo je Ethereum aktuálne na základe fundamentálnych indikátorov zdravšie než kedykoľvek predtým:

 1. Ethereum predbehlo v denných poplatkoch za transakcie Bitcoin
 2. V septembri bolo zavolaných 115 miliónov kontraktov, kým v júni to bolo len 57 miliónov
 3. Denne aktívne adresy sú konštantne nad 400 tisícmi

Uviesť taktiež treba, že denná on-chain aktivita na Ethereum v poslednom období mierne narastá. Kým v januári a februári sa denne premiestnilo približne 0,5% celkovej ponuky ETH, začiatkom septembra to bolo okolo jedného percenta.

Týždenne sa na Ethereum v úvode roka previedlo okolo 1,5% všetkých ETH. V júli a septembri to už bolo 5% celkovej ponuky.

Zaujímavé je aj porovnanie s Bitcoinom – uňho možno sledovať opačný jav. Kým vo februári sa za týždeň premiestnilo približne 6% všetkych BTC, v septembri to bolo už len okolo 4%.

Zdroj: cryptoslate.com, cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

DeFi a kryptomeny sú skutočnou revolúciou, tvrdí mediálny magnát

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Majiteľ britských novín Evening Standard a The Indeptentent Rus Alexander Lebedev označil DeFi za revolučnú technológiu v oblasti financií.

V rozsiahlom stanovisku, ktoré tento miliardár zverejnil v britskom The Independent, opísal technológiu blockchain, to ako úspešne parazituje na globálnom bankovom oligopóle a výrazne mení spôsob, akým funguje súčasný finančný svet. V článku dokonca uviedol, že väčšina zamestnancov súčasného finančného sektoru sa musí pripraviť na fakt, že prídu kvôli tejto technológii o svoju prácu.

Lebedev okrem iného uviedol, že smart kontrakty v DeFi projektoch umožňujú zákazníkom prístup k fonačným službám bez potrieb sprostredkovateľov v podobe samotnej banky, čo zabráni chamtivým bankárom kradnúť prostriedky klientov. Mediálny magnát taktiež skonštatoval, že investoval 100 000 dolárov do estónskeho experimentálneho yeld farming projektu a aktuálne hľadá ďalší decentralizovaný finančný ekosystém, do ktorého by investoval.

Lebedev si myslí, že proces decentralizácie sa zmenou finančného systému neskončí. Domnieva sa, že na rad postupne príde aj digitalizácia skutočných aktív ako sú výrobné zariadenia, nehnuteľnosti, tovary a služby. Všetky budú podľa neho časom evidovane pomocou technológii distribuovanej knihy, alebo ak chcete blockchainu.

Podobne ako mnohí iní zástancovia kryptomien aj on tvrdí, že adopciu  kryptomien poháňa vpred stav súčasnej svetovej ekonomiky, ktorá mieru ku katastrofe.

Lebedev nie je len mediálny magnát vlastniaci významné britské média. Má totiž aj 25 ročné skúsenosti s bankovníctvom. V roku 1995 kúpil tretiu najväčšiu ruskú komerčnú banku Reserve Bank. Tvrdí, že z tejto pozície už dlhšiu dobu sledoval, ako konkurenčné banky čoraz intenzívnejšie pristupovali k stratégii hromadenia peňazí na úkor klientov.

V článku taktiež upozornil na fakt, že viac než miliarda ľudí je úplne odtrhnutá od bankových služieb kvôli obmedzenému prístupu k nim. Aj tento problém by mohli riešiť kryptomeny v kombinácii s dostupnejším internetom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Bitcoin a voľby v USA, Raoul Pal kupuje BTC, testnet Ethereum či problémy Libry od Facebooku

Avatar

Článok

zo dňa

od

Kryptonews 13 10 2020

Tradične v utorok vydáva YouTube kanál Zaujalo ma pravidelný update s  novinkami zo sveta kryptomien, o ktorých ste sa mohli dočítať aj na našej stránke Kryptonovinky. Najnovší diel sa týka aj vplyvu amerických volieb na Bitcoin, správania BTC hodlerov, toho, či napodobnia ďalšie firmy kroky Square a Microstrategy pokiaľ ide o akumuláciu bitcoinov ako formu hedžu, koľko svojho majetku investuje Raoul Pal do Bitcoinu či problémov kryptomeny Facebooku s názvom Libra.

Odporúčame taktiež nedávne video pre nováčikov o tom, čomu by sa mali vyhnúť pred tým, než investuju do kryptomien:

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum spustilo ďalší testnet Ethereum 2.0. Tentokrát dopadol dobre

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum20

Ethereum úspešne spustilo ďalší testnet s označením Zinken, ktorý bol v pláne pred spustením novej éry tohto blockchainu s označením “Ethereum 2.0 fáza 0”.  

Spustenie testnetu sa uskutočnilo v pondelok 12.00 UTC a podľa informácii Cointelegraph prebehlo plynulo, s dostatočnou účasťou komunity a bez väčších chýb.

Testnet Zinken nasledoval po predchádzajúcom testnete s názvom Spadina, z ktorého boli rozpačité pocity najmä z dôvodu nízkeho záujmu validátorov, ktorí sa napriek vyjadreniu predchádzajúceho záujmu doňho napokon nezapojili. Kým spočiatku sa zdalo, že tak urobili z dôvodu chýbajúceho ekonomického stimulu, neskoršia analýza ukázala, že podiel viny bolo možne pripísať aj technickým problémom.

Udržanie vysokej miery validátorov je rozhodujúcim faktorom pre integritu siete, pretože viac ako 66% validátorov, ktorí stakujú svoje ETH, musí potvrdiť bloky, aby bolo môže považovať blockchain za “dokončený” a nebolo možné bloky vrátiť späť.

Zinken je prvým testnetom, ktorý prešiel finalizačným prahom v priebehu niekoľko minút od svojho spustenia, čo sa ukázalo ako doposiaľ najúspešnejšie spustenie testnetu. Hoci ideálne sa očakávala účasť až 90%, účasť na testnete od spustenia genesis bloku bola stále nad 75%.

Hlavný koordinátor Ethereum Foundation pre vývoj Ethereum 2.0 Danny Ryan po úspešnom testnete uviedol, že so spustením novej generácie blockchainu ešte v roku 2020 to vidí optimistický. ,,Môj dojem je, že spustenie v roku 2020 je naozaj blízko. Neustále vedieme dialóg s klientskymi tímami a musíme mať chvíľu čas na to, aby sme urobili analýzu. Chápeme, že to odštartuje ďalšiu sériu procesov. Stále sa môžu objaviť prekážky, takže musíme to robiť zodpovedne.”

Fáza Ethereum 2.0 s označením “fáza 0” bude obsahovať spustenie signalizačného reťazca, prvého stavebného bloku nového blockchainu. Ethereum prvej generácie (súčasne Ethereum) bude pokračovať ako doteraz, pretože tieto dva blockchainy nebudú mať takmer žiadnu vzájomnú interakciu nad rámec jednosmernej depozitnej zmluvy. Kým neprídu neskoršie fázy, tí ktorí sa zapoja do stakingu, nebudú schopní vybrať si alebo previesť ETH, ktoré ním nadobudnú.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Blockchain môže vyriešiť problémy Facebooku a Twitteru s moderovaním obsahu

Avatar

Článok

zo dňa

od

facebook

Spoluzakladateľ projektu Aragon Luis Cuende v rozhovore pre Cointelegraph skonštatoval, že technológia, na ktorej pracujú, by mohla mať obrovský prínos pre sociálne siete ako sú Facebook a Twitter, ktoré zápasia s tým, akým spôsobom majú “regulovať” užívateľský obsah na týchto platformách.

Fakenews či dezinformácie patria medzi najčastejšie neduhy na sociálnych sieťach. Žiaľ spoločnosť sa nevie zhodnúť na tom, do akej miery je mazanie takýchto príspevkov správne. Kým jedna strana tvrdí, že ide o tvrdú cenzúru, ktorá je neprípustná, druhá obhajuje mazanie takýchto príspevkov tým, že sú nebezpečné a preto by nemali existovať. Kým však bude finálne rozhodnutie, čo s takýmito správami robiť výhradne na samotnom správcovi siete, teda na Facebooku či Twitteri, problém to bude stále aktuálny a jedna zo strán bude naďalej nespokojná.

Projekt Aragon však medzitým pracuje na technologickom balíku pre decentralizované autonómne organizácie (DAO), ktorý je už teraz využívaní v rôznych DeFi projektoch vrátane AAVE, Curve či mStable a má potenciál aj u sociálnych sieti. Ide hlavne o jeho koncept tzv. “virtuálneho súdu”, v rámci ktorého musia účastníci súdu vložiť určité množstvo kryptomein ako formu zábezpeky a následne sa podrobiť rozhodnutiu decentralizovaných porotcov.

Rovnako ako v prípade bežného súdneho systému, strana ktorá prehrá má možnosť odvolať sa na vyšší súd, čo je v prípade Aragon súd s viacerými porotcami. Možnosťou je dokonca obrátenie sa na “najvyšší súd“, kde o riešení sporu rozhoduje celá decentralizovaná sieť. Je potrebné však uviesť, že ide zatiaľ len o koncept, respektíve beta verziu, v rámci ktorej si účastníci sporov dokázali medzi sebou vyrozumieť len niekoľko základných prípadov.

Spoluzakladateľ projektu Luis Cuende je však presvedčený, že moderovanie príspevkov na sociálnych sieťach za pomoci tejto technológie, by v budúcnosti mohlo mať obrovský prínos. Kým v súčasnosti priamy zásah zo strany Twitteru či Facebooku je vnímaný značnou časťou ľudí ako cenzúra, ak by rozhodovala o osude takýchto správ decentralizovaným spôsobom komunita, celý proces by pôsobil “umiernenejšie.”

,,Myslím si, že o cenzúru ide vtedy, keď pravidlá definuje len jedna strana. Moderovanie je vtedy, keď existuje konsenzus o pravidlách. Takže ak by sa Twitter alebo Facebook v skutočnosti riadili spôsobom, ktorý by bol pre všetkých spravodlivý, mohli by sme kolektívne rozhodovať o tom, čo robiť a čo nie, aby sme sa posunuli vpred. A to sa dá implementovať už dnes. Tá technológia tu je…”

Cloude prezradil, že so šéfom Twitteru Jackom Dorseym, ktorý je známym fanúšikom Bitcoinu, o tejto možnosti ešte nehovoril, no plánuje tak spraviť v dohľadnej dobe. Cesta takejto technológie k Twitteru je zdá sa schodnejšia než ku Facebooku, nakoľko  Jack Dorsey sám v minulosti priznal, že by chcel, aby sa z tejto platformy stala v budúcnosti decentralizovaná sociálna sieť. Zároveň však nie je známe, že by Dorsey inklinoval k inej kryptomene, než ku Bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin

Nálada u Bitcoinu, rastúci inštitucionálny záujem, predpovede smerom do budúcnosti, Ethereum a jeho problémy či DeFi sektor. Prinášame vám tradičný víkendový súhrn top správ zo sveta kryptomien.

Bitcoin

Aká je nálada u bitcoinu, pokiaľ ide o pohľad na on-chain ukazovatele, Google Trends alebo Fear and Greed Crypto Index? Tejto téme, ale aj mnohým iným zaujímavým novinkám zo sveta kryptomien sa hneď v úvode týždňa venoval YouTube kanál Zaujalo ma:

Po Paulovi Tudorov či firme Microstrategy pristúpila ku kúpe bitcoinov ďalšia významná inštitucionálna spoločnosť Square, na čele ktorej stojí šéf a zakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Viac o tejto veľkej akvizícii sa dočítate v tomto článku.

Stock to flow model Bitcoinu (Sf2 model), ktorého autorom je známy trader PlanB, čelí kritike zo strany šéfa firmy BytTree, ktorý upozornil, že tento model je chybný vo viacerých ohľadoch. Téme sme sa venovali tu.

Tento týždeň sa v priebehu jedného dňa vytvorilo viac ako 22-tisíc nových bitcoinových adries, čím sa prekonal v tomto ukazovateli vyše dvojročný rekord. S veľkou pravdepodobnosťou to môže súvisieť aj s tým, že v Číne sa vysielala reportáž, ktorá propagovala kryptomeny na čele s Bitcoinom. Viac sa dozviete tu.

Adam Back stojací na čele spoločnosti Blockstream, ktorého v minulosti označovali aj za možného tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota, si myslí, že Bitcoin môže pokojne do dvoch rokov dosiahnuť kapitalizáciu jedného až piatich biliónov dolárov.  Arjun Balaji zo spoločnosti Paradigm má opačný názor a tvrdí, že súčasný kryptomenový ekosystém ešte nie je pripravený na to, aby mal kapitalizáciu v hodnote biliónov dolárov.

Chamath Palihapityia, ktorý patrí medzi najznámejších rizikových investorov a drží bitcoiny už od roku 2012, povedal, že vďaka Bitcoinu môže pokojne spávať a nemusí sa báť, či vlády alebo centrálne banky náhodou nestúpia na nášľapnú mínu. Viac sa dočítate tu.

O nákupe bitcoinov šéfom sociálnej siete Twitter Jackom Dorseym, čínskej propagácii kryptomien či krytke S2F modelu sa hovorilo aj v piatkovom videu YouTube kanálu Zaujalo ma:

Altcoiny

Ťažiari Ehtereum zažívajú zlaté časy a v tomto období zarábajú výrazne viac ako ťažiari Bitcoinu. Tí pritom ešte minulý rok zarábali na poplatkoch 5-násobok toho, čo ťažiari ETH. Viac o dôvodoch, prečo tomu tak je, sa dozviete tu.

Ethereum je najpoužívanejším blockchainom, no neustále čelí problémom súvisiacim so škálovateľnosťou, s čím súvisia vysoké poplatky a preťaženie siete. Nemusí to tak však byť navždy. Okrem prechodu na novú generáciu Ethereum 2.0 vyzerá sľubne napríklad aj projekt Ethereum Optimistic, ktorý si pochvaľuje aj zakladateľ DeFi projektu Synthetix. Viac sa dočítate tu.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ MyEtherWallet Kosala Hemachandra si myslí, že v súčasnosti neexistuje pre DeFi lepší blockchain, než je Ethereum a to  napriek jeho súčasným problémom. Iné alternatívy sú totiž podľa neho príliš centralizované. Viac sa dočítate v tomto článku.

Zaujímate sa o investovanie do DeFi, no neviete si vybrať projekt, ktorý má podľa vás najväčší potenciál na zhodnotenie? Riešením pre vás môžu byť indexy, ktoré pripravili DeFi Pulse či burza Binance. Viac sa dočítate tu.

Decentralizovaná burza Uniswap dosiahla tento týždeň zaujímavý míľnik. Jej mesačné objemy transakcií totiž prekonali centralizovanú burzu Coinbase Pro patriacu najväčšej americkej zmenárni Coinbase. Podčiarkuje to skutočnosť, že o DeFi je napriek poklesu hodnoty DeFi tokenov stále záujem. Viac sa dočítate tu.

Google Cloud sa chce stať producentom blokov kryptomeny EOS. Potvrdil to v tlačovej správe vývojár Google Allen Day, ktorý oznámil, že firma už za týmto účelom spustila proces výroby vlastného blokového producenta.

Spoluzakladateľ firmy Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, Chris Larsen, tvrdí, že Spojené štáty prehrávajú studenú technologickú vojnu s Čínou pokiaľ ide o pokrok v oblasti blockchainu, kryptomien, big data a Umelej inteligencie. Viac sa dozviete tu.

Zaujímate sa o investovanie? V tom prípade by ste nemali prehliadnuť profil Warrena Buffetta. Tento 90-ročný pán si síce ku kryptomenám ešte cestu nenašiel, no je azda najslávnejším investorom všetkých čias a jeho stratégia investovania na základe princípov hodnotového investovania je stále extrémne aktuálna.

Malo by vás zaujímať

 • Európska centrálna banka chce venovať v roku 2021 mnoho úsilia pokroku v oblasti príprav digitálneho eura
 • O kryptomeny sa podľa ekonóma Waela al-Nahhasa zaujíma čoraz viac Egypťanov. Motivuje ich k tomu zlá ekonomická situácia krajiny a fakt, že v priebehu tohto roka prišlo o prácu viac ako pol milióna Egypťanov
 • V priebehu tohto roku z dôvodu hacku, krachu alebo podvodu zaniklo už minimálne 75 kryptomenových búrz
 • Boj amerických zákonodarcov proti monopolnému postaveniu technologických gigantov ako sú Google, Facebook či Amazon, môže ovplyvniť aj sektor kryptomien.
 • Hacknutá burza KuCoin, z ktorej zmizli kryptomeny v hodnote minimálne 150 miliónov dolárov, sa vracia do normálnej prevádzky
 • Burza Binance predbehla v septembri pokiaľ ide o objemy obchodov burzy Huobi aj OKEx a je jednotkou na trhu.
Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-