Odhaduje sa, že približne 4 milióny bitcoinov sú nenávratne “preč”, pretože ich “majitelia” k ním stratili privátne kľúče. Hoci v tomto momente to môže mať na rast ceny Bitcoinu blahodarný vplyv, pretože sa vďaka tomu ešte výraznejšie zúžila strana ponuky, pre pôvodných držiteľov tohto majetku môže ísť o životnú tragédiu. Ochrana privátnych klov respektíve seedov je však len jedným z problémov, ktoré čelia širšej adopcii a reálnemu používaniu kryptomien. Problémové sú totiž aj samotné transakcie. Pre nováčika sú neraz ťažko pochopiteľné.
Nedávny prieskum dospel k zisteniu, že až 75% opýtaných respondentov považuje realizáciu kryptomenovej transakcie za stresujúcu alebo komplikovanú. 55% uviedlo, že v minulosti mali problém s realizáciou transakcie a až 18% priznalo, že urobili transakciu chybne, teda stratili svoje kryptomeny. Nuž a 6% sa stalo obeťou tzv. útoku man-in-the-middle.
Uvedené čísla z prieskumu ma vôbec neprekvapujú. Čo ak urobím chybu z nepozornosti alebo nevedomosti? Čo ak môj softvér napadol malware, ktorý v pozadí zmení adresu, kam sa daná kryptomena pošle? Čo ak sa dopustím preklepu? Pochopiteľne skúsenejším v tomto sektore sa môžu zdať vymenované riziká banálne a poukážu na to, že adresu netreba prepisovať ručne a že si treba zaobstarať hardvérovú peňaženku, no pointou je, že pre nováčikov je realizácia transakcii komplikovaná a ak má adopcia kryptomien rásť, musia sa s nimi naučiť pracovať aj menej technologicky zdatní jedinci.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Nemôžeme sa čudovať, keď sa nováčik z vyššie uvedených dôvodov radšej obráti na PayPal, ktorý to síce robí centralizované a búra mnoho krásneho, čo kryptomeny prinášajú, no v tomto smere je bezpečnejší a ľahšie pochopiteľný.
Keď si chcete vybrať Ethereum (ETH) z burzy Binance, dostanete na výber možnosti BEP2, BSC a ERC20 (v tomto poradí). Ktorú možnosť zvoliť? Nováčik dôverujúci najväčšej burze nemusí ani tušiť, že jedna z možnosti ho môže stáť nezvrátiteľnú stratu všetkých kryptomien, ktoré prevádza. Ľahko môže zvoliť z pohľadu transakčných poplatkov najvýhodnejšiu, no zlú možnosť.
O kryptomenách píšem zhruba 3 roky a za toto obdobie som videl už množstvo zúfalých prosieb o pomoc pri realizácii transakcií, s ktorými sa žiaľ nedá nič spraviť. Ak pošlete kryptomeny na zlú adresu, nikto vám nepomôže. Vo svete kryptomien to nefunguje ako pri realizácii transakcie skrz Internet Banking, kde máte stále možnosť kontaktovať banku s nádejou, že chybu opravíte. Bežne sa stávalo, že ľudia prevádzali BTC na LTC adresu alebo naopak. Nie preto, že by boli hlúpi. Jednoducho nevedeli, že je to chyba, pretože boli v tomto sektore noví a front-end použitej aplikácie im tuto možnosť povolil.
Pekným a smutným príkladom reálneho transakčného omylu je aj novembrová transakcia ETH v hodnote 120 dolárov, pri ktorej jej zadávateľ omylom zaplatil na poplatkoch 9500 USD (pri súčasnej cene ETH už omnoho viac) a to jednoducho z dôvodu, že na Metamask políčka “gas limit” a “gas price” vyplnil nesprávne.
Aby sa stalo používanie kryptomien ľahšie pochopiteľné aj pre nováčikov, užívateľské prostredie musí prejsť podobnou zmenou, akou prešiel internet. Emaily sa dali posielať už od 70. rokov minulého storočia, avšak systémy boli také komplikované, že priemerný človek ani len nepomyslel nad možnosťou, že by mohol s niekým komunikovať na diaľku cez internet. Až po vytvorení protokolu HTTP a príchodu World Wide Web (WWW) sa začala adopcia rozširovať a došlo k masovému prijatiu internetu, bez ktorého si súčasnosť nevieme ani len predstaviť.
V budúcnosti by nemalo byť pri používaní overených a dôveryhodných softvérov vôbec možné poslať transakciu zle, alebo s prehnane vysokým poplatkom. Minimálne by vás mal softvér na možnosť straty alebo preplatenia transakcie dôrazne upozorniť.
Dúfam, že v novom desaťročí nastanú zmeny, v rámci ktorých bude posielanie transakcií také bežné, ako písanie si emailov. Bez stresu, že sa urobí drahá chyba. Ideálne bude, keď adresa vašej peňaženky bude pripomínať tú emailovú (na takýchto riešeniach sa už pracuje). Dobrou správou je, že tento problém si uvedomujú aj vývojári. Napríklad taký Jack Dorsey (zakladateľ Twitteru a Square a veľký fanúšik Bitcoinu) financuje okrem iného aj developerov, ktorí sa zameriavajú práve na vylepšenie užívateľského prostredia. Držím palce.