Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Transakcie Bitcoinu atakujú historické maximá, no poplatky sú nízke. Vďaka čomu?

Článok

Bitcoin Transakcie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Transakcie Bitcoinu sa blížia historickým maximám, no poplatky za transakcie zostávajú nízke.

Počet transakcií BTC je dokonca porovnateľný s údajmi, ktoré sme sledovali v decembri 2017, kedy vrcholil býčí trh, avšak na rozdiel od tohto obdobia sú poplatky za transakcie o 85 percent nižšie. Prečo je tomu tak? Portál Cryptoslate vo svojom článku uviedol dva možné hlavné dôvody.

História poplatkov za transakcie BTC

Transakčné poplatky na blockchaine Bitcoinu dosiahli v roku 2017 priam absurdné hodnoty. Na jeho začiatku boli pritom poplatky nižšie než 0,40 USD za jednu transakciu.  S nárastom ceny Bitocinu a zvýšeným záujmom o túto technológiu však vrcholil pri bežnej cene 20 dolárov za transakciu. Objavilo sa dokonca pár dní, kedy priemerná transakcia BTC stála neuveriteľných 55 dolárov.

Obrázok: priemerný poplatok za transakciu (Zdroj: Cryptoslate)

Poplatky v roku 2018 pádom ceny Bitcoinu a prechodu do medvedieho trhu klesli, pretože klesol aj celový počet transakcií. V marci 2018 sa pohybovali okolo úrovne 1 dolára za transakciu a postupne ďalej klesali, hoci transakcie začali opäť stúpať.

Obrázok: Potvrdené transakcie za jeden deň. Aktuálne údaje sú takmer rovné špičke v decembri 2017. (Zdroj: Cryptoslate)

Aprílový rast ceny Bitcoinu zo 4100 dolárov na 5000 dolárov spôsobil, že počet transakcií sa vyrovnal hodnotám, ktoré sme nevideli od úvodu roka 2018. Priemerný počet transakcií v apríli je takmer porovnateľný s počtom transakcií v decembri 2017. Poplatky sú však v dolároch aj BTC výrazne nižšie. Na grafe môžete vidieť modrou farbou zvýraznený počet transakcií a červenou farbu výšku poplatkov.


(Zdroj: Cryptoslate)

Čo spôsobilo pokles?

Podľa portálu cryptoslate.com stoja za nižšími poplatkami za transakcie dva faktory – SegWit a „dávkované transakcie” (transaction batching).

SegWit

Aktualizácia SegWit (Segregated Witness) bola aktivovaná v auguste 2017 prostredníctvom soft forku Bitcoinu. Vďaka nej sa podarilo zmenšiť veľkosť transakcií tým, že sa z nich odstránili dáta podpisu a zvýšila sa kapacita bloku. Naviac bloky vytvorené po aktivácii SegWitu by mohli teoreticky obsahovať takmer 4-krát viac dát, než tie predchádzajúce. Vďaka SegWitu sa teda stali transakcie v priemere lacnejšie vďaka tomu, že sa  ich zmestilo do jedného bloku viac. Nuž a keďže SegWit bol implementovaný pomocou soft forku, nemuseli užívatelia prechádzať na nový štandard. Používanie SegWitu sa od toho momentu neustále zvyšuje.

Na grafe môžete vidieť stúpajúci trend používania SegWitu. (Zdroj: Cryptoslate)

Dávkovanie transakcií

Ďalším faktorom je tzv. „Transaction batching”, ktorý zjednodušene povedané umožňuje realizovať viacero transakcií v rámci jednej transakcie. Do roku 2016 pritom všetky transakcie zahrňovali len jednu odosielaciu adresu (vstup) a jednu adresu príjemcu (výstup).

Pomocou tejto techniky je teda užívateľ schopný zmenšiť priestor, ktorým transakcie zahltia blockchain vďaka odstránení nadbytočných dát a to údajne až o 75%. V porovnaní s odosielaním transakcií osobitne, môže tento spôsob vraj znížiť náklady na transakcie až o 80 percent.

Minuloročná analýza publikovaná na medium.com  naznačuje, že dávkovanie transakcií sa začalo výrazne používať najmä po “transakčnej kríze” zo záveru roka 2017, kedy poplatok za transakciu bežne presahoval spomínaných 20 dolárov. Komunita vtedy začala vyzývať burzy, zmenárne a rôzne ďalšie platobné procesory, ktoré realizovali každý deň množstvo transakcií, ktorými zahlcovali sieť, aby používali „batching”, vďaka ktorému môžu odosielať bitcoiny v rámci jednej transakcie aj 100 či 200 príjemcom.

Výsledkom je, že v máji 2018 bolo už 12% všetkých transakcií “dávkovaných”, pričom predstavovali 40% všetkých výstupov a 30-60% celkovej hodnoty odoslaných BTC.

Tieto informácie teda naznačujú, že sieť Bitcoinu urobila oproti roku 2017 výrazný pokrok, no zároveň netreba tieto štatistiky preceňovať. Rastúca cena Bitcoinu môže opäť výrazne zvýšiť množstvo transakcií a Bitcoin sa  môže potýkať, len vo väčších rozmeroch, s podobnými ťažkosťami.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.