O halvingu Bitcoinu, ktorý znížil odmenu pre ťažiarov tejto kryptomeny o polovicu, sa písalo zväčša v pozitívnom zmysle. Akoby aj nie, keď predchádzajúce dva halvingy v rokoch 2012 a 2016 odštartovali prudký nárast ceny tejto kryptomeny. Kritici sa však obávajú, že tento efekt negatívne ovplyvňuje decentralizáciu Bitcoinu a pár dní po poslednom halvingu majú z časti aj pravdu.
Jednou z úrovní, ktoré definujú decentralizáciu Bitcoinu je aj to, koľko mining poolov sa podieľa na ťažbe Bitcoinu. Laicky povedané, čím ich je viac a majú medzi sebou menej väzieb, tým je mining BTC decentralizovanejší.
Halving, ktorý znížil odmenu za vyťaženie jedného bloku z 12.5 BTC na 6.25 BTC, však vyradil z hry ťažiarov, ktorí za týchto podmienok už ďalej nie sú schopní pokračovať v ťažbe BTC. Ich náklady sa totiž nezmenili, no odmena za vyťaženie blokov áno. Spoločnosti ťažiace Bitcoin pri vyšších nákladoch na energiu a na starších zariadeniach sú teda minimálne dočasne out, kým neaktualizujú svoje procesy, alebo nestúpne cena Bitcoinu natoľko, že bude ich ťažba opäť rentabilná aj za zmenených podmienok.
Po halvingu, ktorý sa udial minulý pondelok, možno podľa štatistík na BTC.com skonštatovať, že v dôsledku týchto zmien ovládli viac ako 50% celkového svetového hashrate vynaloženého na ťažbu len tri spoločnosti. F2Pool, ktorý vyťažil 630 000 blok zostáva aktuálne na vrchole rebríčka s 22,6% podielom hashovacieho výkonu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
BTC.com a AntPool sú za ním s podielmi 14,6% respektíve 13,2% percent. Obe tieto spoločnosti vlastní ťažobný gigant Bitmain, ktorý v roku 2020 dosiahol tržby 300 miliónov dolárov a zostáva dominantným hráčom v ekosystéme miningu. Bitmain má teda kontrolu nad dvomi z troch najväčších poolov popri tom, ako je výrobcom najpoužívanejších zariadení na ťažbu tejto kryptomeny.
V súvislosti s týmito informáciami sa na Reddite rozbehla búrlivá diskusia poukazujúca na to, že takzvaný „Nakamoto koeficient” klesol na hodnotu 2. Tento koeficient vyjadruje počet entít, ktoré by sa museli zapojiť do takzvaného 51% útoku na Bitcoin, aby mali šancu realizovať ho. Príspevok bol zverejnený v čase, kedy F2Pool plus dva pooly ovládane Bitmainom (Btc.com a AntPool) ovládali 62% celkového hashrate, čiže tieto dve entity by mohli byť schopné tohto útoku.
Portál CryptoSlate však upozorňuje, že pravdepodobnosť takéhoto útoku je absolútne minimálna. Pooly totiž nie sú striktne nezávislé – združujú totiž užívateľské fondy budujúce spoločne rozsiahlu banskú infraštruktúru pre ťažbu, z ktorej sú následne vyplácane zisky medzi tieto zapojené subjekty. Ak by sa teda nejaký pool teoreticky rozhodol zapojiť do 51% útoku, subjekty zapojené do tohto poolu, ktoré by s týmto krokom nesúhlasili, by mohli pool opustiť a pridať sa k inému poolu, čím by jeho celkový výkon (hashrate) oslabili.
Pre pooly taktiež neexistuje žiadna logická motivácia urobiť takýto krok, nakoľko by výrazne poškodili vlastný biznis, od ktorého sú finančné závislé a nenávratne by to zruinovali ich dobré meno.
Zdroj: cryptoslate.com