Je to ale možné? Naozaj môžeme cestovať, a pritom zarábať iba s pomocou notebooku? Kto sú to tí obchodníci, ktorí dokážu poraziť najväčšie svetové fondy na Wall street a odnášať si z trhu konzistentne zisk? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsim z vlastnej skúsenosti odpovedať v tomto článku.
Je možné sa tradingom reálne živiť?
Burza je prostredie, ktoré svojimi nekonečnými možnosťami láka ľudí z rôznych odvetví. Ale všetci sú tu z rovnakého dôvodu, aby rozmnožili svoje úspory a mohli si užívať kvalitnejší život.
Nie všetkým sa to podarí. A práve preto začíname touto témou, ktorá vám pomôže vykročiť správnou cestou. Cestou k stabilnému príjmu z tradingu. Aby ste sa k tomuto príjmu mohli dostať, je veľmi dôležité si uvedomiť, že TRADING JE BIZNIS. Biznis, ktorý má svoje pravidlá, zásady, a ktorý vám môže s dobrou stratégiou zarobiť veľmi zaujímavé peniaze.
Rád by som hneď na začiatku spomenul, že to v žiadnom prípade nie je jednoduchá cesta. Trading je o celoživotnom vzdelaní a poznaní seba samého. Je potrebné na sebe stále pracovať, pretože finančné trhy sa neustále vyvíja a my musíme byť schopní sa týmto situáciám prispôsobovať a profitovať na nich.
Prečo nás trading toľko láka?
Väčšina účastníkov na finančných trhoch sa zhoduje, že hlavným cieľom je sloboda, túžba uspieť, časová a finančná nezávislosť. Podľa mňa je tá posledná časť – nezávislosť, práve v dnešnej dobe jedným z najviac magnetizujúcim faktorom, ktorý k tradingu priťahuje obrovské množstvo ľudí.
Každý obchodník je si svojim vlastným šéfom. A vďaka celosvetovému pokrytiu internetom môžeme svoj biznis riadiť z akéhokoľvek miesta na svete.
Trading je skrátka viac ako len spôsob, ako zarobiť zaujímavé finančné prostriedky. Je to životný štýl, túžba splniť si svoje sny a ciele. Ale znovu opakujem, tá cesta k nim je dlhá a tŕnistá, ale s tými správnymi informáciami, vytrvalosťou, konzistenciou a trpezlivosťou sa to dá zvládnuť.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Trading nie je kasíno plné zelených a červených sviečok
Nebudeme si tu klamať, každý človek, ktorý sa začína venovať tradingu, chce v prvom rade zarobiť peniaze. Začiatočníci to často skúšajú bez základných znalostí, nutných pravidiel a obchodujú podľa svojich pocitov alebo presvedčenia. Títo ľudia potom odchádzajú so stratou a často to môže mať fatálny vplyv na ich život.
Preto je veľmi dôležité si hneď od začiatku nastaviť reálne očakávania. Zvýšime tým šancu na úspech. Každý seriózny biznis musí mať plán. A trading je jedným z najťažších biznisov zo všetkých, preto je potrebné mať systematický prístup, otestovaný systém, kvalitný money management, časový harmonogram, tradingový denník, sebareflexiu, čas na regeneráciu a chuť sa vzdelávať.
Za každým úspechom stojí tvrdý tréning. Každý začínajúci podnikateľ musí najprv načerpať znalosti v odvetví v ktorom chce uspieť. V tradingu je to úplne rovnaké.
Bohužiaľ v dnešnej dobe na ľudí mieria marketing rôznych spoločností, ktoré tvrdia, že zarobiť môže každý. Čo v zásade nie je lož, zarobiť naozaj môže každý, ale keď sa pozriete na štatistiky, tak zarába možno 20 % zo 100. Je potrebné si uvedomiť, že väčšina týchto spoločností žije z poplatkov za obchodovanie alebo mesačného členstva. Nie je pre neho dôležité, či sú vaše výsledky pozitívne alebo negatívne.
Trading je disciplína orientovaná na výkonnosť
Stres a mentálne tlaky môžu ovplyvniť vašu schopnosť fungovať. Majú vplyv na to, kde máte svoje finančné hranice. Mnoho z toho, čo sa vyučuje ohľadom dosahovania špičkovej výkonnosti v biznise či v športe, je možné aplikovať aj na trading.
Kým sa však k týmto faktorom dostaneme, poďme sa najprv pozrieť na to, v čom sa trading líši od klasického podnikania.
- Intelekt nemá nič spoločné s vašou schopnosťou uspieť ako trader. Úspech nie je funkciou toho, ako veľmi ste bystrí alebo koľko ste sa toho naučili v škole.
- Trading nie je o budovaní a posilňovaní každodenných vzťahov s klientmi či zákazníkmi a následnom profitovaní z týchto vzťahov. Tieto vzťahy, ktoré sú pre klasické podnikanie dôležité, majú so ziskovosťou obchodníka len málo spoločného. Trader začína každý deň úplne od začiatku, ako nepopísaný kus papiera.
- Tradičná pracovná doba v tomto biznise neplatí. Trader môže sedieť pred obrazovkou celý deň a čakať na svoju formáciu na vstup do trhu a ona nemusí prísť. Preto je trader často v pokušení vykonať, aspoň nejaký obchod, aby mal pocit, že niečo robí. Môže sa teda stať, že za celodennú prácu nedostanete zaplatené alebo dokonca skončíte v strate.
- Keby ste sa rozhodli investovať čas, energiu a emócie do rozvoja vlastnej firmy a na poslednú chvíľu ste vycúvali, bolo by to považované za zlyhanie. V tradingu naopak, ak ste ochotní investovať čas a energiu do prieskumu určitej tradingovej metódy, a napriek tomu ste schopní zmeniť svoj názor na poslednú chvíľu, pokiaľ ide o jej reálne využitie, je to úspech. Trhové podmienky sa menia a my nemôžeme očakávať, že budeme schopní predpovedať všetky premenné vopred. Ak sa dokážeme dostať zo zlého obchodu iba s malou stratou nie je to zlyhanie naopak treba to považovať za víťazstvo.
Čomu by ste sa teda mali vyhnúť
- Nesnažte sa mať pri obchodovaní na finančných trhoch za každú cenu pravdu
- Nesnažte sa zmeniť trhy, jediné, čo môžete urobiť, je prispôsobiť svoje vlastné správanie aktivitám trhu.
- Nepredvídajte cenové pohyby trhov, držte sa otestovanej stratégie
- Nedovoľte, aby formácie vládli vášmu mysleniu
- Neočakávajte, že trhy sa budú správať logicky
- Nevstupujte do trhu len preto, že ste si vymedzili čas na trading
- Nezabúdajte, že straty sú súčasťou tohto podnikania
- Neberte na ľahkú váhu relaxáciu a regeneráciu
Tento článok vám prináša náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdelávanie |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultácie |
Záver
V článku som vám predstavil najdôležitejšie vlastnosti a zručnosti, ktoré treba dostať pod kožu. Pokiaľ sú medzi nimi nejaké, ktoré nepatria medzi vaše silné stránky, tak si z toho nič nerobte. Všetko sa dá naučiť, pokiaľ tomu venujete dostatočný čas a pozornosť. Ja osobne najviac bojujem s trpezlivosťou. A nie je to o tom, že by som dnes už nikdy neurobil chybu. Naopak, som len človek a občas je moja vôľa slabšia a v tej chvíli v mojej hlave zvíťazí EGO, ktoré predsa vie všetko najlepšie a urobím na trhu emočný vstup.
Rozdiel medzi mnou pred piatimi rokmi a mojím dnešným ja je v tom. Že dnes dokážem veľmi rýchlo tento vstup vyhodnotiť ako emočný a ukončiť ho ešte predtým, než mi dokáže zmazať zisk za niekoľko dní. A to všetko vďaka sebareflexii, ktorú som si už vypestoval. Vďaka rokom pozorovania samého seba už dokážem odhadnúť, kedy sa necítim komfortne a mohol by som na trhu robiť zbytočné chyby.
Odporúčam, aby ste boli k sebe úprimní a povedali ste si, kde sú vaše slabé stránky. Nie je totiž potrebné ukazovať vaše silné stránky. Ako som už písal vyššie, tu nie je potrebné ohromiť klienta a následne mu niečo predať. V tradingu budete len vy a trh. A trh vám nikdy žiadnu chybu neodpustí. Čím skôr analyzujete svoje slabé stránky, tým rýchlejšie budete mať možnosť na nich začať pracovať.
Na záver by som rád spomenul, že úspešným obchodníkom sa môže stať opravu ktokoľvek, je dôležité sa nevzdávať a zotrvať na ceste. Niekomu sa to môže podariť rýchlejšie, ale iný si na úspech musí počkať. Podľa mňa je trading rovnaký ako ostatné podnikanie. Ak sa mu chceme venovať, musíme cítiť zápal, ktorý nás bude poháňať dopredu aj v čase, keď sa nám nebude dariť. Aj keď nás prvýkrát priviedla túžba zbohatnúť. Nemala by byť tým hlavným faktorom prečo sme si práve toto podnikanie vybrali. Pretože vo chvíli, keď príde séria stratových obchodov a nebudem generovať zisk, aký dôvod mi zostane, aby som pokračoval?
Čo čítať ďalej?
Séria článkov Trading akadémie Kryptonovinky pozostáva z 10 úvodných ucelených textov. Začínajúcim ale aj pokročilým traderom vrelo odporúčame prečítať si celú sériu, Ktorá je doplnená o ilustrácie grafov a sprievodné videá. Odkazy na ďalšie články z tejto série nájdete tu:
- Trading ako biznis
- Čo je to technická analýza a typy grafov
- Ako správne analyzovať časové rámce?
- Supporty a rezistencie
- Fáza trhu a prechody medzi nimi
- Vstup do trhu na základe sviečkových formácií (1.časť)
- Vstup do trhu na základe sviečkových formácií (2. časť)
- Ako funguje aukčný proces a ako vzniká VOLUME PROFILE?
- Bod kontroly (POC) a ako ho využiť na obchodovanie
- Čo je to VA (Value Area) a ako ju využiť na vytvorenie jednoduchej obchodnej stratégie?