Prvá formácia, ktorú som popísal v predchádzajúcom článku bol predajný pin bar. Pin bar samozrejme môže byť aj nákupné. Keďže som, ale tejto formácii venoval dostatok priestoru, a navyše som doplnil informácie vo videu. Nebudem už dnes popisovať nákupný pin bar, ale namiesto toho popíšem podobnú formáciu, ktorú je tiež možné použiť na indikáciu vstupov do oboch smerov trhu.
Inside bar
Inside sviečka vznikne tak, že sa vytvorí sviečka, ktorá má nižšia high a vyššia low ako predchádzajúca sviečka. Osobne za inside sviečku považujem aj takú, ktorá má rovnaké high alebo low.
Dôležité je premýšľať o logike inside sviečky. Táto sviečková formácia nám hovorí:
- Na trhu panuje nerozhodnosť
- Na trhu je malý záujem obchodníkov
- Na trhu prebieha konsolidácia
- Trh sa nachádza v rovnováhe a bude nasledovať prerazenie z tejto rovnováhy, ktoré prinesie smerový pohyb
Tento článok vám prináša náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdelávanie |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultácie |
Táto formácia krátkodobo zastaví pohyb ceny a je tiež dobrým ukazovateľom možného obratu na trhu. Inside sviečky sa často vyskytujú v blízkosti hlavných supportov a rezistencií. Alebo v rámci konsolidácie, z ktorej neskôr dôjde k prerazeniu ceny. Inside sviečky predstavujú dobrý signál pre vstup do trhu s relatívne nízkym rizikom a tiež dobrý okamih na ukončenie otvoreného obchodu.
Opäť som zástancom obchodovania sviečkovej formácie predovšetkým v smere dlhodobého trendu. Ak chcem obchodovať proti trendu, tak iba vo výnimočných prípadoch. Používam jeden konkrétny setup založený na rezistencii v podobe formácie 123 gap, ktorá sa vytvorí pred vznikom inside sviečky. Túto formáciu obchodujem iba v smere long. Formáciu hľadám minimálne na 1hodinovom grafe.
Chcem vidieť jednu alebo ešte lepšie dve dlhé predajné sviečky, po ktorých sa vytvorí inside bar. Logika celého setupu je taká, že predajná reakcia na trhu bola príliš poháňaná emóciami. Inside bar mi naznačuje, že účastníci na trhu sa upokojili a začínajú s menšími emóciami uvažovať o hodnote podkladového aktíva. Pokiaľ dôjde k prerazeniu inside baru v smere long, bude mať pohyb s veľkou pravdepodobnosťou pokračovania. To preto, že na trhu budú chcieť testovať v oblasti, kadiaľ cena pri prudkom výpredaji doslova preletela.
Po prerazení inside baru v smere long môžu nastať dve situácie:
- Oblasť, kde cena urobila rýchly pohyb smerom dole, bude fungovať ako rezistencia, od ktorej sa cena odrazí a bude pokračovať jej pokles.
- Oblasť bude celá proobchodovaná.
Vďaka vstupu na prerazenie inside baru môžem profitovať v oboch vyššie uvedených príkladoch. Musím mať akurát dostatočný priestor od vstupu k hladine prvej rezistencie (tj. k spodnej hrane formácie 123 GAP). Tam vyberiem časť zisku, zaistím obchod na vstup a so zvyškom pozície budem špekulovať k ďalšej hladine rezistencie (čiže hornej hrane GAPU).
Táto formácia je riziková, pretože obchodujem proti trendu, ale riziko jasne obmedzujem stop lossom, ktorý je vždy dosť tesný. Prvé miesto, kde sa dá umiestniť, je pod low inside sviečky alebo pod bodom obratu, pokiaľ nie je príliš vzdialený od low inside sviečky.
Pri klasickom využití Inside baru sa opäť snažím hľadať vstupy v dlhodobom trende. Na trhu mám teda vopred identifikované supporty, kde chcem vstupovať do longových pozícií. Na týchto úrovniach hľadám inside sviečku a vstupujem pri prieraze high druhej sviece.
Býčí engulfing
Táto formácia je ľahko vizuálne identifikovateľná. V downtrende identifikujete negatívnu sviečku, po ktorej nasleduje dlhá pozitívna sviečka, ktorá pohlcuje celú predchádzajúcu negatívnu sviečku.
Pri downtrende cena testuje nižšie a hľadá nakupujúcich. Keď teda zaznamenám veľký sklon downtrendovej línie, a dokonca niekoľko sviečok, ktoré sú klesajúce, a nemám žiadnu korekčnú sviečku alebo aspoň sviečku, ktorá by sa vytvorila na podobných cenových úrovniach ako tá predchádzajúca, tak vytvorenie nákupnej sviečky, ktorá pohltí celú poslednú klesajúcu sviečku, vnímam veľmi silno.
Vstup je ideálny urobiť na prerazenie high býčie „pohlcujúce“ sviečky. Stop loss nastavujem buď na low formácie alebo na najbližší pivot. Odporúčam túto formáciu hľadať minimálne na 30M grafe v blízkosti vopred daného supportu. Čo samozrejme nie je dogma, ale na nižších časových rámcoch je väčší šum a môže sa vám stať, že sa objaví viac formácií, než príde reakcia.
Modrá zóna na obrázku tvorí support t vyššieho časového rámca, kde očakávam reakciu. Pohyb dole sa zastavil a trh sa začína pohybovať do strany. V tejto chvíli už čakám na vytvorenie potvrdzujúcej formácie. Pozície otváram na close zelenej sviečky, ktorá pohltila červenú a stopku nastavujem na low formácie. Pre lepšie natavenie vstupu do obchodu a úrovní na ukončenie v zisku av strate odporúčam vykonať backtest na starších dátach.
3 white soldiers
Táto formácia sa skladá z troch dlhých pozitívnych sviečok, ktoré nasledujú po sebe. Na dne klesajúceho trendu sú silným znamením, že sa trend mení. Tri rastové sviečky naznačujú silnú iniciatívu nakupujúcich. Silu ešte zvýši, keď tretia sviečka zavrie nad posledným nižším maximom z predchádzajúceho dowtrendového pohybu.
Na obrázku vidíme klesajúci pohyb smerom k supportu. Na zóne dochádza k silnej reakcii a vytvorí sa longová formácia. Tri zelené sviece. Po tak silnom pohybe očakávam nejakú korekciu, a preto nevstupujem do trhu okamžite. Ale čakám na korekciu k 50% rozpätiu formácie (od minima prvej sviece k maximu tretej sviece).
Môže dôjsť k situácii, kedy ku korekcii nedôjde a trh bude pokračovať ďalej v pohybe UP. V tej chvíli sa do obchodu nedostanem. Je to ale lepší variant, než vstúpiť agresívne do trhu po silnej longovej reakcii a potom držať dlho stratovú pozíciu v prípade, keď korekcia nastane.
Pamätajte na to, že trading je hra s pravdepodobnosťou. A žiadne supporty, rezistencie ani sviečkové formácie nefungujú v 100% prípadov. Je veľmi dôležité nájsť súbeh medzi vašou psychikou, časovým rámcom, na ktorom budete obchodovať. Vybrať si jednu metódu na určenie silných cenových úrovní a na potvrdenie vstupu používať jednu alebo dve formácie.
Toto je skutočne veľmi dôležité. Pokiaľ sa na trhu budete snažiť nájsť všetky zóny podľa rôznych metód a do toho používať desiatky formácií. Tak sa dostanete do začarovaného kruhu, kedy jedna metóda vám bude hovoriť LONG a druhá SHORT.
Tiež je dôležité sledovať vyhlasovanie dôležitých informácií, ktoré môžu ovplyvniť trh, ktorý sledujete. A to ma privádza k téme, či obchodovať jeden alebo viac trhov? To opäť záleží na vás. Bolo obdobie, kedy som sa snažil obchodovať všetky forexové trhy a dnes sa sústredím výhradne na jeden. Opäť je to na vás a treba to vyskúšať.
Video
Vo videu vám priblížim sviečkové formácie, ktoré som popísal v článku. A pridám ich každú ukážku reálneho použitia priamo na grafe. Spojím to s témou supportov a rezistencií a vysvetlím ako využiť formácie pre lepšie načasovanie vstupu do trhu a vyvarovať sa tak zbytočným stratám.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Záver
Týmto článkom uzatvára časť čítania čistého sviečkového grafu (Price action). Je to veľmi skrátené, ale pre základné pochopenie úplne dostačujúce. Pokiaľ vás tento štýl obchodovania začne baviť, môžete ďalej rozširovať svoje znalosti a začať pracovať na vlastnej stratégii. V ďalších článkoch sa zameriame na Volume Profile, čo je nadstavba Price action. Zjednodušene sa dá povedať, že je to taký 3D pohľad do toho, čo sa deje vo vnútri sviečky. Čo nám môže veľmi pomôcť s lepším načasovaním vstupov do trhu.
Tento článok vám prináša náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdelávanie |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultácie |
Čo čítať ďalej?
Séria článkov Trading akadémie Kryptonovinky pozostáva z10 úvodných ucelených textov. Začínajúcim ale aj pokročilým traderom vrelo odporúčame prečítať si celú sériu, Ktorá je doplnená o ilustrácie grafov a sprievodné videá. Odkazy na ďalšie články z tejto série nájdete tu:
Predchádzajúce články zo série
- Trading ako biznis
- Čo je to technická analýza a typy grafov
- Ako správne analyzovať časové rámce?
- Supporty a rezistencie
- Fáza trhu a prechody medzi nimi
- Vstup do trhu na základe sviečkových formácií (1.časť)
Ďalšie články zo série
- Ako funguje aukčný proces a ako vzniká VOLUME PROFILE?
- Bod kontroly (POC) a ako ho využiť na obchodovanie
- Čo je to VA (Value Area) a ako ju využiť na vytvorenie jednoduchej obchodnej stratégie?