Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Tether zosadil XRP z tretieho miesta TOP kryptomien!

Článok

Tether XRP
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Pri pohľade na rebríček najhodnotnejších kryptomien na trhu nastala výrazná zmena. Kryptomena XRP prišla o svoju dlhodobú tretiu pozíciu, na ktorej ju nahradil stablecoin Tether (USDT).

Celkové poradie určuje dolárové vyjadrenie hodnoty držanej v daných kryptomenách. Kým v prípade prvého Bitcoinu je to v prepočte na doláre aktuálne 164 miliárd a u druhého Ethereum 22,7 miliardy, tretie XRP má aktuálne kapitalizáciu “len” 8,61 miliardy dolárov, čo je o dvesto miliónov menej, než nová trojka na trhu stablecoin Tether (USDT).

XRP treba poznamenať, že jeho kapitalizácia sa prepadla na súčasné hodnoty z rekordných 130 miliárd dolárov v januári 2018. V tom čase XRP bojovalo s Ethereum o druhé miesto a cena jedného XRP sa šplhala až k 4 dolárom. Aktuálne si XRP kúpite za 0,19 USD.

Portál Cointelegraph uvádza, že možným problémom XRP môže byť nezáujem retailových investorov o túto kryptomenu. Pokiaľ ide o denný objem obchodovania, USDT prekonáva XRP 25-násobne. Treba však dodať, že USDT v tomto smere je o čosi lepší aj v porovnaní s Bitcoinom a trojnásobne tromfne Ethereum. Vďačí za to svojmu charakteru mince, ktorá je viazaná na americký dolár. Obchodníci teda v USDT často ukotvujú svoje obchody, keď predchádzajú do stabilnejších pozícii.

Návrat XRP na tretiu pozíciu nemožno vylúčiť. XRP je kryptomena, ktorej je vyčítaná najmä silná centralizácia v podobe väzieb na spoločnosť Ripple. Zároveň ide o produkt, ktorý je určený pre súčasný bankový systém na rozdiel od mnohých iných kryptomien, ktoré sa snažia o vytvorenie alternatívy voči nemu. Fanúšikovia XRP sú stále presvedčení, že XRP časom dosiahne vďaka početným spoluprácam s bankami a špičkovej technológii takú adopciu, ktorá odpáli hodnotu tohto tokenu na nové rekordné hodnoty.

Pravdou však je, že z pohľadu ceny zažíva XRP náročné obdobie. Kým Bitcoin je od svojho all-time-high, čiže najvyššej hodnoty v mínuse 54%, Ethereum 85% či Litecoin 88%, XRP stráca na svoj rekord v podobe ceny 3,40 USD až 94%. Podobne je však na tom napríklad aj Cardano (-95,4%) či NEO (-95%).

K USDT naopak treba napísať, že ide o stablecoin s pochybnou povesťou, nakoľko spoločnosť Tether nedokázala urobiť nezávislý audit, ktorý by potvrdil, že všetky USDT v obehu sú naozaj kryté dolármi, ako to tvrdí. Jediný plánovaný audit bol zrušený samotnou firmou a Tether minulý rok dokonca priznal, že dolármi je krytých zhruba len 70% USDT. Zvyšok krytia zabezpečujú iné zdroje. Mimo to treba doplniť, že Tether a jeho sesterská firma burza Bitfinex (majú rovnako vedenie) boli viackrát obvinení z manipulácie trhu počas bullrunu v roku 2017, čo pochopiteľne popierajú.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne