Pri pohľade na rebríček najhodnotnejších kryptomien na trhu nastala výrazná zmena. Kryptomena XRP prišla o svoju dlhodobú tretiu pozíciu, na ktorej ju nahradil stablecoin Tether (USDT).
Celkové poradie určuje dolárové vyjadrenie hodnoty držanej v daných kryptomenách. Kým v prípade prvého Bitcoinu je to v prepočte na doláre aktuálne 164 miliárd a u druhého Ethereum 22,7 miliardy, tretie XRP má aktuálne kapitalizáciu “len” 8,61 miliardy dolárov, čo je o dvesto miliónov menej, než nová trojka na trhu stablecoin Tether (USDT).
K XRP treba poznamenať, že jeho kapitalizácia sa prepadla na súčasné hodnoty z rekordných 130 miliárd dolárov v januári 2018. V tom čase XRP bojovalo s Ethereum o druhé miesto a cena jedného XRP sa šplhala až k 4 dolárom. Aktuálne si XRP kúpite za 0,19 USD.
Portál Cointelegraph uvádza, že možným problémom XRP môže byť nezáujem retailových investorov o túto kryptomenu. Pokiaľ ide o denný objem obchodovania, USDT prekonáva XRP 25-násobne. Treba však dodať, že USDT v tomto smere je o čosi lepší aj v porovnaní s Bitcoinom a trojnásobne tromfne Ethereum. Vďačí za to svojmu charakteru mince, ktorá je viazaná na americký dolár. Obchodníci teda v USDT často ukotvujú svoje obchody, keď predchádzajú do stabilnejších pozícii.
Návrat XRP na tretiu pozíciu nemožno vylúčiť. XRP je kryptomena, ktorej je vyčítaná najmä silná centralizácia v podobe väzieb na spoločnosť Ripple. Zároveň ide o produkt, ktorý je určený pre súčasný bankový systém na rozdiel od mnohých iných kryptomien, ktoré sa snažia o vytvorenie alternatívy voči nemu. Fanúšikovia XRP sú stále presvedčení, že XRP časom dosiahne vďaka početným spoluprácam s bankami a špičkovej technológii takú adopciu, ktorá odpáli hodnotu tohto tokenu na nové rekordné hodnoty.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Pravdou však je, že z pohľadu ceny zažíva XRP náročné obdobie. Kým Bitcoin je od svojho all-time-high, čiže najvyššej hodnoty v mínuse 54%, Ethereum 85% či Litecoin 88%, XRP stráca na svoj rekord v podobe ceny 3,40 USD až 94%. Podobne je však na tom napríklad aj Cardano (-95,4%) či NEO (-95%).
K USDT naopak treba napísať, že ide o stablecoin s pochybnou povesťou, nakoľko spoločnosť Tether nedokázala urobiť nezávislý audit, ktorý by potvrdil, že všetky USDT v obehu sú naozaj kryté dolármi, ako to tvrdí. Jediný plánovaný audit bol zrušený samotnou firmou a Tether minulý rok dokonca priznal, že dolármi je krytých zhruba len 70% USDT. Zvyšok krytia zabezpečujú iné zdroje. Mimo to treba doplniť, že Tether a jeho sesterská firma burza Bitfinex (majú rovnako vedenie) boli viackrát obvinení z manipulácie trhu počas bullrunu v roku 2017, čo pochopiteľne popierajú.
Zdroj: cointelegraph.com