BDO Italia, audítorská a účtovnícka firma s materskou firmou sídliacou v Belgicku, zverejnila čerstvý “audit“ spoločnosti Tether, ktorá stojí za najväčším stablecoinom na trhu USDT.
Tether priznal držbu BTC a cenných kovov
Z reportu označeného ako Consolidated Reserves Report (CRR) vyplýva, že Tether mal na konci prvého kvartálu 2023 v bitcoinoch zhruba 1,5 miliardy dolárov, čo tvorilo približne 2% jeho celkových rezerv.
Súčasťou rezerv Tetheru boli tiež cenné kovy, v ktorých mal 3,4 miliardy USD, čiže približne 4%.
Tether v súvislosti s tým uviedol, že svoju expozíciu voči bitcoinu a cenným kovom odhaľuje najmä z dôvodu snahy byť čo najtransparentnejší.
„Consolidated Reserves Report po prvýkrát poskytuje ďalšie kategórie s cieľom zvýšiť transparentnosť pri vykazovaní rezerv spoločnosti Tether. Fyzické zlato, jednodňové repo transakcie, podnikové dlhopisy a vlastníctvo bitcoinov boli hlásené samostatne,“ uviedla spoločnosť.
Zisk Tetheru činil 1,48 miliardy dolárov
Azda ešte zaujímavejšou informáciou je, že Tether dosiahol v prvom štvrťroku 2023 zisk 1,48 miliardy dolárov a zvýšil obeh svojho tokenu USDT o ďalších 20%. Celkové rezervy Tetheru dosiahli historické maximum okolo úrovne 81,8 miliardy dolárov.
K rastu kapitalizácie USDT a vyšším ziskom Tetheru ako spoločnosti prispeli do nemalej miery problémy konkurenčných stablecoinov, respektíve ich emitentov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Dlhodobá trojka na trhu BUSD, stablecoinu, za ktorým stojí burza Binance, má veľké problémy s americkými regulátormi, čo viedlo k tomu, že firma Paxos, ktorá emitovala do obehu nové BUSD v New Yorku, ustúpila od tohto typu podnikania. Samotná Binance následne naznačila, že podiel BUSD na trhu sa bude postupne vytrácať.
Nemalé problémy mal aj USDC, druhý najväčší stablecoin na trhu s kryptomenami, za ktorým stojí firma Circle. Po bankrote americkej banky Silicon Valley Bank (SVB) totiž stratil krátkodobo svoj peg (viazanosť) k americkému doláru, nakoľko Circle mala u SVB v rezervách okolo 3 miliárd dolárov. Situácia sa stabilizovala až po zásahu Fed a ministerstva financií USA, ktoré sa zaručili za vklady v zbankrotovanej americkej banke a bolo teda jasné, že Circle o spomínané rezervy nepríde.
Spoločnosť Tether tvrdí, že jednou z dôležitých vecí, ktoré jej hrajú do karát, je, že jej rezervy sú diverzifikované v bezpečných aktívach a tiež v rámci rôznych jurisdikcii. Tether sa teda nespolieha napríklad len na USA a držbu rezerv v amerických bankách. Okrem toho Tether od začiatku minulého roka výrazne znížil svoje expozície voči cenným papierom.
Najnovší report od BDO italia naznačuje, že napriek dlhoročným chýrim o nedostatočnom krytí USDT v obehu, je firma Tether minimálne na prvý pohľad v dobrej kondícii.
Zdroj: Cointelegraph