Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

 Tether nemá obavy z budúcnosti. USDT bude existovať popri CBDC

Článok

tether
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Technický riaditeľ Bitfinex a Tether Paolo Ardoino sa domnieva, že stablecoin Tether (USDT) je už dostatočne silný a konkurencie schopný, aby jeho  existenciu na trhu s kryptomenami neohrozili ani plánované digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), čiže regulované kryptomeny konkrétnych krajín.

,,Z dlhodobého hľadiska veríme, že Tether bude naďalej existovať popri CBDC. Bude po ňom naďalej dopyt, pretože bude zjednocovať rôzne ekosystémy,” uviedol na otázku Cointelegraphu, či sa vo firme obávajú konkurencie v podobe národných digitálnych mien.

S názorom Ardoina súhlasí aj Charles Yang z Genesis Block, ktorý uviedol, že Čína, ktorá je blízko k oficiálnemu spusteniu svojho digitálneho juanu, bude mať veľmi ťažké stablecoinu USDT konkurovať najmä na zahraničnom trhu, obzvlášť v Ázii, kde je veľmi populárny. Nevýhodou takejto digitálnej mince pod správou centrálnej banky Číny (PBoC) bude totiž už jej samotná podstata – bude pod dohľadom danej krajiny, ktorá s ňou môže robiť prakticky čokoľvek. Najmä v prípade, že ide o Čínu.

Slabinou Tetheru naopak je, že ide o komerčnú spoločnosť, ktorá môže čeliť tlaku regulátorov. Ako najatraktívnejšia možnosť stablecoinov z pohľadu užívateľského riešenia sa preto javia decentralizované stablecoiny typu DAI. Tie by mohli plniť úlohu nevolatilného na fiatové meny viazaného aktíva bez toho, aby boli pod kontrolou štátu či firmy.

Stablecoin Tether (USDT ) je už blízko k prekonaniu kapitalizácie 10 miliárd dolárov. Len nedávno prekonal v kapitalizácii trojku na trhu XRP a špekuluje sa, že by časom mohol zosadiť z druhej pozície aj Ethereum. Kritici USDT však upozorňujú, že stále neexistuje žiadny dôkaz o tom, že USDT v obehu sú reálne kryté americkými dolármi. Firma Tether totiž dodnes neumožnila žiadny nezávislý audit svojho majetku.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne