Dominancia stablecoinov viazaných na americký dolár (USD) na trhu prešla v uplynulom roku určitými zmenami. Zatiaľ čo väčšina z nich má klesajúcu tendenciu, Tether sa vyšplhal späť na svoje historické maximum. Vyplýva to z údajov spoločnosti CoinGecko.
Väčšina stablecoinov v poklese
Za posledných 12 mesiacov klesol trhový podiel USD Coinu spoločnosti Circle z 34,88% na 23,05% (v čase písania tohto článku). Trhový podiel Binance USD sa v rovnakom období prepadol z 11,68% na 4,18%. Podiel Dai na trhu s kryptomenami bol na úrovni 3,66%, čo je pokles zo 4,05% v máji 2022.
Tether (USDT) medzitým získava na sile. Trhová dominancia tohto stablecoinu v súčasnosti dosahuje 65,89%, pričom pred rokom to bolo 47,04%. Jeho trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 83,1 miliardy USD, zatiaľ čo trhová kapitalizácia USDC klesla z maximálnej hodnoty 55 miliárd USD na iba 29 miliárd USD.
Generálny riaditeľ spoločnosti Circle, Jeremy Allaire, v nedávnom rozhovore pre agentúru Bloomberg, obvinil zo zníženia trhovej kapitalizácie stablecoinu zásah regulačných orgánov Spojených štátov v oblasti kryptomien. Zdá sa, že súčasné prostredie v Spojených štátoch je pre Tether prospešné.

Banková kríza v USA viedla k tomu, že USDC sa v marci zbavil svojich rezerv v hodnote 3,3 miliardy USD. Tie uviazli v Silicon Valley Bank, ktoré regulačné orgány zatvorili. Napriek ubezpečeniam spoločnosti Circle, trh na túto správu rýchlo zareagoval, čo spôsobilo depeging USDC voči doláru.
Regulácie najmä pre stablecoiny
S rastúcim prepojením krypto priestoru a tradičných financií sa stablecoiny stávajú čoraz populárnejšími. Správa, ktorú nedávno zverejnil Európsky výbor pre systémové riziká, zdôraznila potrebu väčšej transparentnosti na trhu digitálnych aktív, hlavne v prípade stablecoinových rezerv.
Spoločnosť Tether bola v uplynulých rokoch ostro kritizovaná za nedostatočnú transparentnosť. Kryptomenová firma, ktorú vlastní spoločnosť iFinex so sídlom v Hongkongu, dostala v roku 2021 pokutu 18,5 milióna dolárov od newyorskej generálnej prokuratúry. Dôvodom bolo údajné skresľovanie fiatového krytia svojich rezerv. Súčasťou urovnania bola aj povinnosť emitenta stablecoinov zabezpečiť väčšiu finančnú transparentnosť.
Vedenie spoločnosti Tether sa proti negatívnym obvineniam ohradilo na Twitteri. Okrem toho sa spoločnosť snaží znížiť svoju expozíciu voči bankovému systému po krachu banky Silicon Valley Bank. Z jej najnovšej audítorskej správy vyplýva, že Tether v prvom štvrťroku 2023 stiahol z bánk viac ako 4,5 miliardy USD. Viedlo to k podstatnému zníženiu rizika protistrany v podmienkach pretrvávajúcej globálnej hospodárskej neistoty.
Spoločnosť tiež zvýšila svoje americké štátne pokladničné poukážky na viac ako 53 miliárd USD, čo predstavuje 64% jej rezerv. V kombinácii s ďalšími aktívami je teraz USDT krytý z 85% hotovosťou, peňažnými ekvivalentami a krátkodobými vkladmi.
Podobný krok urobila aj spoločnosť Circle. Prevádzkovateľ stablecoinu údajne upravil svoje rezervy s cieľom zmierniť riziko v súvislosti s makroekonomickou neistotou a už nedrží štátne dlhopisy so splatnosťou po začiatku júna.
Zdroj: cointelegraph.com