Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Testnet smart kontraktov na Cardano sa posúva do ďalšej kapitoly

Článok

Cardano
Pixabay.com

Kryptomena Cardano (ADA) je opäť o krok bližšie k nasadeniu smart kontraktov na svojej hlavnej sieti (mainnete). Spoločnosť IOHK stojaca za jej vývojom informovala, že testnet sa plynulo presúva do kapitoly s názvom Alonzo White.

Pred hardforkom s názvom Alonzo, ktorý prinesie smart kontrakty na tento blockchain, čím sa dokončí dlhoočakávaná éra Goguen, je testovanie inteligentných zmlúv na Cardano rozdelené do troch hlavných kapitol. 15. júla IOHK oznámila, že prvá z nich s názvom Blue je definitívne ukončená a spúšťa sa kapitola s pomenovaním White. Tá so sebou už prinesie možnosť funkčného testovania inteligentných zmlúv.

Už aj fáza Alonzo Blue ponúkala niektoré funkcie smart kontraktov, no boli k dispozícii len určitej skupine zasvätených osôb. Prechod na fázu Alonzo White ich však sprístupňuje už medzi 500 validátorov, operátorov staking poolov a mnohých developerov. Testovanie v tejto fáze by mohlo trvať dva až štyri týždne. Následne by mala prísť na rad posledná testovacia fáza s názvom Alonzo Purple, ktorá bude najkomplexnejšia a testovať ju bude najviac užívateľov.

Vyzerá to tak, že práce na smart kontraktoch Cardano v rámci testnetu zatiaľ prebiehajú bez väčších komplikácii, čo vlieva nádej, že očakávaný dátum ich príchodu na hlavnú sieť v úvode jesene bude splnený. V onom okamihu sa Cardano stane priamou konkurenciou pre Ethereum (ETH), pričom úspech tohto blockchainu bude následné závislý najmä od miery jeho praktického využitia užívateľmi.

Fanúšikovia Cardano veria, že záujem o smart kontrakty na tejto sieti bude veľký, nakoľko by mala ponúkať rýchlejšie a lacnejšie transakcie než konkurenčné Ethereum stále fungujúce na konsenze Proof of Work.

Cardano síce nie je prvou Proof of Stake kryptomenou s funkčným prostredím pre smart kontrakty, no má jednoznačne najväčšiu fanúšikovskú základňu a spomedzi Proof of Stake kryptomien ho možno označovať aj za najdecentralizovanejšiu. Do stakingu mincí ADA sa zapája už viac než 70% všetkých mincí v obehu, pričom aj samotná hodnota týchto mincí je suverénne najvyššia. V tomto smere je Cardano jednoznačne najpopulárnejšou proof of Stake kryptomenou.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.