Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Tesla & Bitcoin: Kritika, manipulácia, či nezodpovednosť (ne)vlastniť Bitcoin?

Článok

Musk Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Správa o tom, že spoločnosť Tesla, ktorú vedie Elon Musk, kúpila bitcoiny (BTC) za 1,5 miliardy dolárov, bola stredobodom pozornosti kryptomenových médií aj v priebehu posledných 24 hodín. V tomto článku vám zhrnieme tie najpodstatnejšie novinky súvisiace s touto historickou akvizíciou.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Niektorí tradiční nvestori tomu nechápu

Nie všetci sú z kúpy Bitcoinov firmou Tesla nadšení. Mnohí tradiční investori sa po zistení tejto informácie skôr “chytali za hlavu“ v domnienke, že považovať Bitcoin za hedge voči inflácii a ako rezervn[ menu je absurdná hlúposť.

V rozhovore pre Financial Times sa v takomto duchu vyjadril napríklad Jerry Klein, výkonný riaditeľ Treasury Partners, ktorý skonštatoval, že “neexistuje dôvodov pre to, aby smerovali korporátne peniaze do Bitcoinu.”

Kritický bol aj Campbell Harvey z Duke University v Severnej Karolíne, ktorý označil túto aktivitu firmy Tesla za „veľmi neobvyklú a riskantnú“ a že „v žiadnom prípade nebude slúžiť ako poistenie firmy voči turbulenciám na trhu.“

Väčšina kritiky tejto kúpy súvisí s vysokou cenovou volatilitou Bitcoinu a tiež s faktom, že BTC sa v marci 2020 prepadol pri páde tradičných trhov po vypuknutí pandémie koronavírusu ešte výraznejšie, čiže v onom okamihu nepotvrdil, že by mal slúžiť ako forma ochrany majetku.

Portál CoinDance však ako protiargument ukázal  tabuľku, ktorá demonštruje výkonnosť Bitcoinu voči doláru za posledný deň, sedem dní, 30 dní, 6 mesiacov, rok, 2 roky a tak ďalej:

,,Firmy, ktoré prevádzajú svoje doláre na bitcoiny, vymieňajú nevýkonné aktívum (hotovosť) za najvýkonnejšie aktívum. Bitcoin sa rok čo rok poslednú dekádu zhodnocoval o približne 230%. Radšej budem mať volatilné zhodnotenie na úrovni 230% ročne, než stabilný odpis na úrovni 15 až 20% ročne,” obhajoval krok Tesly šéf firmy Microstrategy Michael Saylor.

Sú tweety Elona Muska na hrane zákona?

Nedávno sme vás informovali o záveroch štúdie, ktorej výsledkom bolo, že „tweety” Elona Muska o Bitcoine a kryptomene DogeCoin výrazne vplývajú na hodnotu týchto aktív. Portál DeCrypt sa z tohto dôvodu spýtal odborníkov z právnického sektora, či je to v poriadku z pohľadu zákona. Musk totiž už raz dostal od Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) pokutu 20 miliónov dolárov, keď na Twitteri uviedol svoju cenovú predikciu akcii Tesla.

V čase, kedy už Tesla oficiálne vlastní aj bitcoiny, sa môže Musk pri ďalších vyjadreniach o Bitcoine ešte viac “zahrávať s ohňom“. Pravdou však je, že aj Jack Dorsey z firmy Square či Michael Saylor z Microstrategy taktiež častokrát tweetujú o Bitcoine a ich firmy držia BTC už dlhšiu dobu.

,,Generálni riaditelia firiem, ktoré majú významný podiel v bitcoine, by mali byť veľmi opatrní, kým budú hovoriť o svojich bitcoinoch spôsobom, ktorým by mohli ovplyvniť dianie na trhu. Musia si byť istí, že ich aktivita nebude považovaná za manipulatívnu alebo klamlivú v kontexte s právom týkajúcim sa komodít alebo cenných papierov,” upozornil Preston Byrne z firmz Anderson Kill.

Byrne taktiež skonštatoval, že ak by mali v SEC alebo v CFTC podozrenie, že ide o manipuláciu, mohli by právne konať. SEC sleduje najmä kryptomeny, ktoré sú vnímané ako cenné papiere (predovšetkým ERC-20 tokeny) a CFTC sa môže sústrediť napríklad aj na Bitcoin.

,,Súdy predpokladajú, že väčšina čitateľov internetového obsahu – najmä na fórach, ako sú Twitter – nevnímajú príspevky vážne,“ uviedol Eric Goldman, ktorý je profesorom práva na univerzite v Santa Clara naznačujúc, že aj vďaka tomu sa vyhol Donal Trump súdnym sporom, ktoré súviseli s jeho kontroverznými tweetmi počas pôsobenia vo funkcii prezidenta USA.

Goldman však pripustil, že SEC a CFTC môžu veľmi podrobne sledovať aktivity, ktoré majú jasné náznaky pump and dump schémy, pri ktorej niekto propaguje produkt s cieľom zvýšiť jeho cenu, aby ho mohol následne výhodnejšie predať. V prípade Muska, ktorý použil slovo Bitcoin s hashtagom, to však vidí takto: ,,Toto pravdepodobne nebolo nikde blízko tejto línie (nelegálnosti).”

Musk urobil pre Bitcoin veľkú vec, tvrdí Charlie Lee

Zakladateľ kryptomeny Litecoin (LTC) Charlie Lee sa taktiež vyjadril ku kúpe bitcoinov firmou Tesla.

,,Myslím si, že je to obrovská vec. Keď predajcovia začnú prijímať bitcoiny bez toho, aby ich predávali, začneme sa postupne vymaňovať z fiat systému a postupne prejdeme do obehovej ekonomiky, v ktorej obchodníci prijímajú kryptomeny, platia kryptomenami a utrácajú kryptomeny B2B (business-to-business).”

Lee zároveň uviedol, že ide o zlomový okamih histórie najznámejšej kryptomeny, pretože do nej investoval najbohatší človek na svete. ,,Musk vložil 7% z pokladne Tesla do Bitcoinu. Mnohé spoločnosti budú teraz nasledovať, pretože budú mať väčšiu dôveru v Bitcoin, keď vidia Elona Muska a Teslu.”

Cramer: Rizikom pre firmy je nevlastniť Bitcoin

Jim Cramer, zakladateľ TheStreet.com a moderátor populárnej relácie Mad Money na CNBC, včera po akvizícii Tesla skonštatoval v Squawk Box: ,,Každý správca (firemnej) pokladne by mal navštíviť správnu radu a povedať: Mali by sme dať aspoň malú časť našej hotovosti do Bitcoinu? Zdá sa, že je to zaujímavý spôsob, ako sa zaistiť voči zvyšku prostredia. Je to pekné zaistenie voči nekrytým fiatovým menám.

Cramer následne dodal: “Myslím si, že je takmer nezodpovedné nezahrnúť ho (Bitcoin).”

Populárny investor a moderátor však upozornil, že firmám neodporúča, aby dali do Bitcoinu veľké čiastky. Bitcoin by mal byť len časťou ich celej skladačky. Sám sa označuje za tradičnejšieho investora, pokiaľ ide o zaisťovacie možnosti a preto preferuje hlavne zlato, hoci aj on drží nejakú časť svojho portfólia v BTC.

Bitcoiny už nepriamo vlastnia aj JP Morgan či Goldman Sachs

Kúpa bitcoinov firmou Tesla sa postarala o zaujímavú skutočnosť. Nepriamymi vlastníkmi týchto bitcoinov sa totiž stali aj dve firmy, ktoré v minulosti kryptomeny výrazne kritizovali.

Ide o firmy JP Morgan Chase a Goldman Sachs. V prípade JP Morgan Chase dodnes rezonujú v pamäti najmä vyjadrenia jej šéfa Jamieho Dimona, ktorý tvrdil, že Bitcoin je obrovská bublina, podvod a ponzi schéma (treba však uznať, že v JP Morgan koncom minulého roka už priznali potenciál Bitcoinu konkurovať zlatu).

JP Morgan Chase a Goldman Sachs sú držiteľmi akcii Tesla, čo znamená, že teraz im nepriamo pripadá aj nejaká časť zmieňovaných bitcoinov. JP Morgan vlastní od minulého roka 0.92% všetkých akcii Tesla a Goldman Sachs približne 1,14%.

Ďalšími firmami, ktoré takýmto spôsobom nadobudli svoj podiel na tejto akvizícii sú Capital Research & Management (5,51%), The Vanguard Group (4,38%), Baillie Gifford (3,66%), BlackRock Fund Advisors (3.51%) a Fidelity Management (1.52%).

Najmä dve posledné zmieňované firmy majú k Bitcoinu blízko. Fidelity spravuje nemalú časť bitcoinov pre svojich klientov a BlackRock ako najväčší správca aktív na svete podľa všetkého už v dohľadnej dobe spustí vlastné Bitcoin futures, nakoľko už požiadali SEC o povolenie tohto produktu.

Senátorka Lummisová pozvala Muska do Wyomingu

Nákup bitocinov firmou Tesla si všimla aj senátorka štátu Wyoming Cynthia Lummisová, ktorá je známou fanúšičkou Bitcoinu. Elona Muska a firmu Tesla dokonca vyzvala, aby sa presťahovali do tohto amerického štátu. Zdôraznila, že Wyoming má najlepšie zákony v celých Spojených štátoch, čo sa týka digitálnych aktív.

,,Tesla je najmä o inováciách a je skvelé vidieť, že tento americký úspešný príbeh uznáva hodnotu digitálnych aktív. Ak by Elon Musk alebo jeho spoločníci niekedy potrebovali nový domov, nemôžu nájsť lepšie miesto než Wyoming,” odkázala.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.