V nedeľu bolo na blockchaine Bitcoinu (BTC) vygenerovaných len 95 blokov. Ide o najnižšie číslo od hodnôt, ktoré boli naposledy zaznamenané v roku 2017. Informoval o tom analytický portál digitalik.net.
,,Za posledných 10 rokov sme mali len 8 dní s menej než 100 vygenerovanými blokmi,” informovala spoločnosť, ktorá pripisuje toto nízke číslo problémom minerov po pondelňajšom halvingu, ktorý znížil odmenu za vyťažený blok zo 12.5BTC na 6.25BTC. ,,Mnoho ťažiarov už nemôže vytvárať zisk, pretože ich náklady sú stále rovnaké, no príjmy sa znížili o polovicu.”
Podľa grafu analytik.net sa priemer vygenerovaných blokov po halvingu pohyboval medzi 100-120 blokmi, ale v nedeľu klesol len na spomínaných 95.
Rýchlosť generovania blokov závisí najmä od rýchlosti hashovania a obťažnosti ťažby bitcoinu (mining difficulty). Táto obťažnosť sa automaticky prispôsobuje novým podmienkam každých 2016 vyťažených blokov. V dlhodobom priemere trvá vyváženie jedného bloku približne 10 minút, čiže mining difficulty sa aktualizuje zhruba raz za dva týždne. Po halvingu však trvá generovanie blokov dlhšie, čiže aj aktualizácia obťažnosti príde o čosi neskôr.
Najbližšia úprava mining difficulty sa má udiať zajtra, no experti ostávajú skeptickí, pokiaľ ide o jej zníženie. Nová obťažnosť sa totiž odvíja od hashrate za predchádzajúce obdobie, teda od poslednej zmeny obťažnosti. A toto obdobie zahŕňa tentokrát aj obdobie pred halvingom, kedy bol hashrate oveľa vyšší, než teraz. Celkový priemer tohto obdobia teda neodzrkadlí aktuálny reálny obraz vynaloženej výpočtovej sily na ťažbu BTC.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Pokiaľ ide o tempo generovania nových blokov, ich rýchlosť by mohla do normálu prinavrátiť samozrejme aj zvýšená aktivita ťažiarov. Inak povedané začali by generovať približne rovnaký alebo vyšší hashrate než pred halvingom. Experti si myslia, že aktivita ťažiarov by mohla stúpať za predpokladu pokračujúceho trendu rasty ceny BTC.
Zdroj: cointelegraph.com