Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažiari zarábajú už takmer 1 BTC za blok. Je to dobrá správa alebo problém?

Článok

Bitcoin ťažba

Portál DeCrypt odvolávajúci sa na analytické dáta platformy Clark Moody Bitcoin informoval, že bitcoinoví ťažiari aktuálne zarobia len z transakčných poplatkov v priemere 0,97 BTC za jeden vyťažený blok – to je v súčasnosti zhruba 48 tisíc dolárov.

Uvedené číslo 0.97 BTC za 1 blok je odvodené od priemeru posledných 2000 vyťažených blokov. V prípade niektorých z nich boli teda celkové transakčné poplatky aj vo vyššej hodnote než 1 BTC.

Odmena pre ťažiarov Bitcoinu pozostáva z dvoch zdrojov – zo samotných BTC, ktoré pri vyťažení každého bloku vyťažia a z transakčných poplatkov, ktoré dostanú od zadávateľov transakcií v tomto blockchaine.

Prvá časť odmeny – teda počet vyťažených bitcoinov, sa však ťažiacom každé štyri roky znižuje o presnú polovicu (hovorí sa tomu halving). Kým na začiatku existencie BTC ťažili až 50 BTC za jeden blok (10 minút), v súčasnosti je to už len 6.25 BTC. Po halvingu v roku 2024 to bude už len 3.125 BTC za jeden blok. To znamená, že ťažiari budú musieť zarábať viac z transakcií, aby sa ich príjmy neznížili (alebo bude musieť cena BTC opäť výrazne stúpnuť). V súčasnosti tvoria príjmy ťažiarov z transakcií okolo 13,47% ich celkových príjmov (vyťažene BTC + transakčné poplatky).

Súčasný stav je taký, že za  transakciu Bitcoinu môžete pokojne zaplatiť už aj 20 dolárov. Transakcie BTC sa z tohto dôvodu stávajú v rámci základnej prvej bitcoinovej vrstvy pre menej solventný retail takmer nepoužiteľné. Pochopiteľne nikto nebude platiť napríklad za kávu o cene 2,50 EUR dokopy 22,50 EUR (cena kávy + poplatok) a rovnako tak málokto bude investovať do BTC napríklad 50 USD, ak vie, že si priplatí na poplatkoch ďalších 20 USD.

Je to teda pre Bitcoin dobre alebo zlé?

V prvom rade treba povedať, že ťažiari musia byť ďalej motivovaní ťažiť Bitcoin. Ak by totiž ich záujem klesal, klesala by aj bezpečnosť siete. Inak povedané z dlhodobého hľadiska potrebujeme, aby pokračovali vo svojej činnosti minimálne tak ako doteraz, alebo svoje úsilie ešte zvyšovali (generovali vyšší hashrate, teda výpočtovú silu).

Aby sa tak stalo, musia zarábať minimálne rovnako ako teraz, nuž a keďže od roku 2024 budú dostávať o polovicu menej bitcoinov, budú musieť popri cene bitcoinu stúpnuť aj ich príjmy z transakčných poplatkov. Je teda možné, že v budúcnosti budú transakcie stáť v prepočte na doláre pokojne aj stovky USD.

,,Podľa nášho názoru je súčasný stav výborné znamenie,” komentoval rastúce príjmy z transakcii analytik Quantum Economics Pedro Febrer. ,,Výške poplatky znamenajú prijatie, pretože poplatky obvykle rastú, keď sa zvyšuje konkurencia o pridanie transakcie do najbližšieho bloku.”

Febrer však priznal, že vysoké poplatky môžu zároveň odradiť niektorých potenciálnych kupcov. Najmä tých, ktorí majú menej peňazí. Dáta však ukazujú, že poplatky majú tendenciu stúpať v čase, kedy stúpa adopcia Bitcoinu, čo jen normálna vec. To neznamená, že sa nepracuje na riešení tohto problému.

,,Existuje vývoj, ktorého cieľom je dostáť viac transakcií na jeden blok, ako sú SegWit či Lightning Network,” doplnil.

Lightning Network je riešenie postavené na druhej vrstve BTC siete, skrz ktorú je možné realizovať transakcie za minimálne poplatky a expresne rýchlo. SegWit zas umožňuje zmestiť do jedného bloku viac transakcií, čo vytvára tlak na nižšie transakčné poplatky. Ani Lightning Network a ani SegWit však v súčasnosti ešte nemajú dostatočne vysokú mieru adopcie.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne