Historické dáta ukazujú, že niektorí ťažiari bitcoinu začali koncom júla predávať svoje BTC, čo viedlo k predajnému tlaku a následnému oslabeniu Bitcoinu. Ten od polovice augusta prudko klesol o 13% a odvtedy sa opäť snaží dostať na cenu 12 tisíc dolárov.
Generálny riaditeľ firmy CryptoQuant, ktorá sa orientuje na analýzu on-chain transakcii Bitcoinu Ki Young Ju si však myslí, že ani predajný tlak zo strany ťažiarov nedokáže byť taký silný, aby zastavil novovznikajúci bullrun.
Ťažiari podľa ďalšieho on-chain analytika a tradera Willyho Wooa tvoria jeden z dvoch hlavných externých zdrojov predajného tlaku na Bitcoin. ,,Na trhu existujú iba dva neprekonateľné tlaky na predaj. Prvým sú ťažiari, ktorí upravujú ponuku a predávajú BTC na trhu, ide o skrytú dať prostredníctvom menovej inflácie. Druhým sú burzy, ktoré spoplatňujú obchodovanie a predávajú bitcoiny priamo na trhu.“
Ťažiari predávajú svoje bitcoiny zvyčajne vtedy, keď potrebujú pokryť svoje náklady. Ak to robia vo väčšej miere, než je ich štandad, dokáže to spustiť korekciu celého trhu.
Napríklad keď od 17. augusta do 5. septembra klesla cena bitcoinu z 12 486 USD na 9 813 USD, bolo spozorované, že mnoho ťažiarov predávalo svoje bitcoiny, keď cinkol o cenu 12 000 USD.
Ki Young Ju si myslí, že ťažiari však nedokážu obrátiť súčasný býčí trend. Napriek tomu, že majú silu vyvolať korekciu, nemajú na to dostatočnú intenzitu. ,,Aktuálizácia k minerom: Niektorí ťažiari začali predávať bitcoiny koncom júla, ale myslím si, že z dlhodobého hľadiska nepredali dosť bitcoinov na to, aby zastavili ďalší bullrun,” uviedol na Twitteri.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V prospech bitcoinu hrá fakt, že ťažiari musia mať logický záujem na tom, aby bola cena BTC vyššia a teda mohli predávať svoje bitcoiny čoraz drahšie. Otočenie trendu a prudký pokles ceny by totiž mohol ohroziť aj ich biznis, nakoľko ťažba by v tom prípade pre nich už nemusela byť rentabilná.
Zdroj: cointelegraph.com