Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažba BTC: Neekologická Čína a problémy na severe Európy

Článok

ťažba Bitcoin
Pixabay.com

V súvislosti s Bitcoinom sa čoraz častejšie skloňuje téma jeho ekologickej ťažby, čiže toho, do akej miery používajú ťažiari čistú “zelenú“ energiu, ktorá zďaleka nemá taký negatívny dopad na prírodu, než používanie energie z uhoľných (tepelných) elektrárni. Žiaľ najnovšie správy naznačujú, že minimálne z krátkodobého hľadiska to s mierou využitia zelenej energie stále nie je bohvie-aké. 

Čína

Pokiaľ ide o najľudnatejšiu zem sveta, ktorá zohráva pri ťažbe Bitcoinu stále dominantnú úlohu, nedávne záplavy v čínskom regióne Sin-ťiang, ktoré vyvrcholili odstavením uhoľnej bane, poukázali na to, do akej miery je ťažba Bitcoinu v tomto regióne naďalej závislá práve od tohto nečistého zdroja energie. Odstávka tejto bane sa totiž nemalou mierou podpísala pod pokles celkového hashrate ťažby BTC a to dokonca na najnižšiu úroveň od novembra 2020. Táto skutočnosť naznačuje, že v Číne sa ťažiari Bitcoinu naďalej do nemalej miery spoliehajú viac na fosilné palivá než na obnoviteľnú energiu.

,,Súčasná čínska posadnutosť uhoľnými elektrárňami – napriek sľubom o snahe znížiť emisie skleníkových plynov – znamená, ž niektorí ťažiari môžu v niektorých regiónoch naďalej využívať lacnú špinavú energiu,” uviedol pre portál DeCrypt Jason Deane, analytik z Quantum Eceoomics. Deane zároveň doplnil, že takéto rozhodnutie ťažiarov je založene na čisto ekonomických záujmoch bez zohľadnenia environmentálnych dopadov.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Štúdia z Cambridge University odhaduje, že v súčasnosti sa využíva na ťažbu BTC zelená teda obnoviteľná energia len z 39%. Uhlíková stopa Bitcoinu je ročným ekvivalentom približne 61 miliárd libier spáleného uhlia, respektíve spotrebe 9 miliónov domov alebo 138 miliárd kilometrov najazdených priemerným osobným vozidlom. Štúdia magazínu Nature zas odhaduje, že ak sa spôsob ťažby Bitcoinu v Číne do roka 2024 nezmení a zachová sa súčasné tempo jej rastu, tak emisie z ťažby budú rovné takmer 20% emisií, ktoré produkuje letecký priemysel.

Z dlhodobého hľadiska sa však predpokladá, že adopcia zelenej energie pri ťažbe Bitcoinu bude napredovať. Samotná Cína sa zaviazala, že do roku 2060 bude uhlíkovo neutrálna, nuž a mnohí veria, že ťažba BTC bude postupnosťou roka menej závislá od tohto regiónu a bude viac napredovať v iných krajinách, kde je snaha o využívanie obnoviteľnej energie pri tejto činnosti výraznejšia.

Sever Európy

Medzi oblasti, kde sa na ťažbu Bitcoinu používajú najmä obnoviteľné zdroje energie, patria severské krajiny Európy ako sú Island, Švédsko či Nórsko. Podľa časopisu Economic Times však môžu ťažiarov BTC v týchto oblastiach čakať horšie časy. O čistú energiu sa totiž podľa všetkého budú musieť deliť s inými priemyslami, ktoré sú pre tieto krajiny významnejšie.

,,V rokoch 2021 a 2022 sa očakáva málo prebytočnej energie,” upozornil Hordur Arnarson, ktorý je výkonným riaditeľom firmy Landsvirkjun, islandskej energetickej spoločnosti. To je problém, pretože ťaziari BTC môžu v dôsledku toho prísť o zdroje čistej energie, ktoré budú smerovať najmä smerom k ropným plošinám a oceliarňam.

Podľa portálu Decrypt už náznaky toho, že ťažiari BTC v týchto regiónoch majú k dispozícii menej energie sú. Globálny podiel Nórska na ťažbe BTC sa totiž postupne znižuje na dnešných už necelých 0,50%, kým pred rokom a pol to bolo viac než 1%.

Zdroj: decrypt.co, decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne