Ministerstvo financií USA sa v novom balíku sankcii voči ruskej federácii zameralo aj na ruského poskytovateľa kryptomenových ťažobných (mining) služieb spoločnosť BitRiver a niekoľko jej dcérskych firiem.
Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) amerického ministerstva financií informoval, že podnikol patričné kroky voči firme BitRiverAG a jej 10 dcérskym spoločnostiam, ktoré sídlia v Rusku a špecializujú sa na ťažbu kryptomien. Ide o vôbec prvé sankcie, ktoré sú zamerané na spoločnosť ťažiacu Bitcoin.
OFAC naznačil, že tieto firmy sú v rukách „ruských štátnych príslušníkov”, ktorí sú spájaný so sankčnými zoznamami a americké firmy a občania majú zákaz s nimi obchodovať.
Podľa uverejnených informácii sa OFAC domnieva, že BitRiver a jeho dcérske firmy pomáhali obchádzať sankcie ruským subjektom, čo naznačuje, že kryptomeny mohli zohrať určitú úlohu pri snahe ruskej vlády obísť americké sankcie.
BitRiver prevádzkuje serverové farmy, ktoré predávajú kapacitu na ťažbu Bitcoinu a iných kryptomien na medzinárodnej úrovni. ,,Rusko má komparatívnu výhodu v ťažbe kryptomien vďaka energetickým zdrojom a chladnému podnebiu. Avšak ťažobné spoločnosti sa spoliehajú na dovážané počítačové vybavenie a fiat platby, čo ich robí zraniteľnými voči sankciám. USA sa zaviazali zabezpečiť, že žiadne aktívum, bez ohľadu na to, aké je zložité, sa nestane mechanizmom pre Putinov režim na kompenzáciu vplyvu sankcií,“ oznámila OFAC.
Prečítajte si tiež:
Správa FTS naznačuje, že Rusko smeruje k legalizácii platieb kryptomenami
Americký orgán taktiež varoval Američanov, aby nepoužívali digitálne aktíva spôsobom ,ktorý by mohol hrať v prospech subjektov so sídlom v Rusku a tiež potvrdil, že zasiahol voči ruskému darknet trhovisku Hydra a kryptomenovej zmenárni Garantex, ktorá bola spájaná s ruskými ransomware útokmi a dlhodobo nedodržiavala medzinárodné zásady KYC a AML.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu chcela Ruská centrálna banka zakázať ťažbu kryptomien v krajine, no ruský prezident Vladimír Putin skonštatoval, že Rusko má určité benefity z ťažby Bitcoinu a preto je skôr za reguláciu tohto sektora. Po začiatku vojny sa následne objavilo niekoľko ďalších správ z radov ruských politikov a regulátorov, ktoré naznačujú, že Rusko smeruje skôr k regulácii kryptomien a ich ťažby ako k ich zákazu. Najnovšou z nich je vyjadrenie ruského daňového úradu FTS, ktorý naznačil, že ruské podniky by mohli akceptovať kryptomeny ako platidlo.
Zdroj: decrypt.co