Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Svetová banka neprekvapila – bitcoinové plány Stredoafrickej republiky nepodporí

Článok

slon afrika
Zdroj: Pixabay.cpom

Svetová banka naznačila, že je znepokojená z iniciatív Stredoafrickej republiky vedúcich k uzákoneniu bitcoinu ako zákonného platidla. Predtým sa na jeseň 2021 k takémuto kroku odhodlal El Salvador.

Stredoafrická republika (CAR) sa koncom apríla stala druhým štátom na svete, ktorý urobil z bitcoinu (BTC) zákonné platidlo. Oznámil to prezident tejto chudobnej saharskej krajiny Faustin-Archange Toudéra, ktorým následne 24. mája predstavil plán založenia prvého kryptomenového hubu v krajine pomenovaného “Sango”.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Krypothub Sango má byť právnym centrom pre podnikanie s kryptomenami a má  zahŕňať riešenia pre hospodársku politiku spojenú s digitálnymi aktívami, či nulové zdaňované príjmov právnických osôb v súvislosti s nimi.

Svetová banka o ničom nevedela

Háčik je v tom, že v oficiálnom dokumente popisujúcom tento hub Stredoafrická republika informovala, že na jeho financovanie použije 35 miliónov dolárov, ktoré získala v rámci rozvojového fondu pre digitalizáciu verejného sektora od Svetovej banky. A to je problém, pretože Svetová banka s tým nesúhlasí.

,,Schválený grant nesúvisí so žiadnou iniciatívou v oblasti kryptomien. Svetová banka nepodporuje Sango,” znie reakcia hovorcu Svetovej banky, ktorého citoval Bloomberg.

Svetová banka vo vyhlásení dodala, že projekt Sango finančné nepodporí a tiež sa kriticky vyjadrila k rozhodnutiu krajiny urobiť z BTC zákonné platidlo: ,,Máme obavy týkajúce sa transparentnosti, ako aj potenciálnych dôsledkov pre finančné začlenenie, finančný sektor a verejne financie vo všeobecnosti, rovnako ako aj environmentálne nedostatky.“

Konkurencia pre CFA frank?

Adopcia Bitcoinu Stredoafrickou republikou však nepobúrila len Svetovú banku, ktorá bola kritická aj keď tak urobil El Salvador. Proti chuti je napríklad aj guvernérovi Banky stredoafrických štátov (BEAC) Abassovi Mahamatovi Tollihovi.

Ten krátko po tom, ako prezident Stedoafrickej republiky podpísal zákon o prijatí BTC ako zákonného platidla, adresoval ministrovi financií tejto krajiny ostrý list, v ktorom naznačil, že „hlavným cieľom Stredoafrickej republiky je vytvoriť stredoafrickú menu mimo kontroly BEAC, ktorá by mohla konkurovať alebo nahradiť zákonnú menu, čo ohrozí menovú stabilitu v danom regióne.“

Hlavnou menou v regióne je CFA frank, ktorý má byť viazaný na euro a je používaný v niekoľkých afrických štátoch. Jeho popularita však podľa informácii Cointelegraph v regióne klesá, kým záujem o kryptomeny raketovo rastie. Správa kryptomenovej burzy Kucoin uviedla, že objemy krypto transakcii v Afrike sa v roku 2021 zvýšili o viac ako 2500%.

Problémom Stredoafrickej republiky je najmä jeho veľké manko pokiaľ ide o digitálne začlenenie. Internet má len niečo malo cez 7% celkovej populácie, čo je približne 350 000 ľudí. Z tohto pohľadu je aj samotná adopcia bitcoinu v Stredoafrickej republike extrémne obmedzená.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.