Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Súčasťou Messiho platu majú byť aj kryptomeny. Ide o veľký míľnik?

Článok

Lionel Messi
Pixabay.com

Najslávnejší futbalista sveta Lionel Messi prvýkrát v profesionálnej kariére vymenil dres, keď vo veku 34 rokov po dlhých 21 rokoch opustil španielsky klub FC Barcelona, ktorý sužovali finančné problémy, aby posilnil francúzskeho giganta Paríž St. Germain (PSG). Z pohľadu kryptomien je na tejto správe zaujímavé, že časť jeho výplaty majú zahŕňať fanúšikovské tokeny PSG.

Lionel Messi sa dohodol v Paríži na dvojročnej zmluve, ktorá mu prinesie ročný plat 35 miliónov dolárov plus bonusy za výkonnosť a klubové úspechy. Agentúra Reuters k tomu však doplnila, že malá nešpecifikovaná časť tohto kontraktu mu bude vyplatená vo forme fanúšikovských tokenov PSG.

Argentínsky futbalový fenomén túto správu síce oficiálne nepotvrdil, no už aj tak vyvolala búrlivú diskusiu, ako sa táto informácia odzrkadlí na budúcnosti fanúšikovských tokenov. Ide o kryptomeny, ktoré sa obchodujú podobne ako iné digitálne aktíva, no sú vydané pod oficiálnou hlavičkou športových klubov.

Využitie fanúšikovských tokenov

Fanúšikovský token PSG vznikol v januári 2020 v spolupráci so spoločnosťou Socisos, ktorá sa na vytváranie takýchto tokenov špecializuje a úzko na nich spolupracuje priamo so športovými klubmi. Vlastníctvo tohto tokenu umožňuje fanúšikom hlasovať o niektorých tímových záležitostiach. Napríklad v prípade PSG umožnil vlastníkom týchto tokenov rozhodnúť o forme a vzhľade kapitánskej pásky.

Očakáva sa, že rastúcou adopciou fanúšikovských tokenov bude ich význam a použitie rásť. Kluby ich totiž môžu využiť pre hlasovanie o budúcom dizajne dresov, o novom logu a určite nemožno vylúčiť smerom do budúcnosti ani to, že ich vlastníctvom získajú určité benefity – napríklad v prípade, že sa budú chcieť dostať ku ťažko dostupným vstupenkám na dôležitý zápas.

Špekulovanie na cenu podľa klubových noviniek?

Hodnota tokenu PSG v čase, kedy sa začalo špekulovať o príchode Messiho, začala výrazne rásť. Kým 3. augusta (ešte sa nevedelo, že Messi opúšťa Barcelonu) sa obchodoval za zhruba 22 dolárov, súčasná cena je 42 dolárov a v deň oficiálneho potvrdenia príchodu Messiho do parížskeho “Parku princov” bola až 57 dolárov.

Z uvedeného je zrejmé, že cenou tokenu pohli správy z reálneho futbalového diania, čo naznačuje, že cenu podobných fanúšikovských tokenov môžu v budúcnosti popri ich rastúcej adopcii ovplyvňovať aj výsledky klubov, či správy o nových hviezdnych posilách.

Platofrma Socios, ktorá v spolupráci s PSG priniesla tento fanúšikovský token, stojí aj za vznikom fanúšikovských tokenov klubov Arsenal Londýn, FC Barcelona, Juventus Turín, Atletico Madrid, Manchester City, AC Miláno či AS Rím, pričom ďalšie desiatky klubov sa majú pridať v dohľadnej dobe.

Zdroj: decrypt.co, socios.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.