Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Sú kryptomenové cross-chain mosty rajom pre pranie špinavých peňazí?

Článok

hacker
Zdroj: Pixabay.com

Crosschain mosty, ktoré sa stali v posledných mesiacoch azda najobľúbenejším terčom hackerských útokov, o čom svedčia krádeže z mostov Ronin či Nomad, sú taktiež obľúbeným nástrojom na pranie špinavých peňazí. Aspoň tak to naznačuje analýza spoločnosti Elliptic.

Onchain analytická platforma Elliptic vo svojej novej správe publikovanej 10. augusta uviedla, že cross-chain most s názvom RenBridge uľahčil od roku 2020 preprať najmenej 540 miliónov dolárov v príjmoch z trestnej činnosti prostredníctvom procesu, ktorý je známy ako „chain hopping”, pri ktorom dochádza ku konverzii jednej formy kryptomeny na inú a jej presunu cez viaceré blockchainy.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Elliptic taktiež uviedol, že decentralizované cross-chain mosty poskytujú „neregulovanú alternatívu k zmenárňam pre prenos hodnoty medzi blockchainami.“

Obľúbené u ransomware gangov

Cross-chain mosty, ktorých hlavnou úlohou je umožniť používať kryptomenu jedného blockchainu (napr. Ethereum) na inom blockchaine (napr. na Solana), sa väčšinou používajú na legitímne účely, keďže užívatelia svoje kryptomeny presúvajú cez blockchainy s cieľom, aby ich mohli použiť na protokole, ktorý ich pôvodný reťazec neponúka.

Elliptic však upozornil, že okrem tohto účelu ich rady používajú aj tzv. „ransomware gangy“ a iní hackeri, ktorým slúžia na pranie peňazí z ich trestnej činnosti. Firma konštatuje, že len cez RenBridge sa malo preprať aspoň 540 miliónov dolárov, pričom minimálne 80 miliónov z tejto čiastky pripadá na krádež z burzy Liquid Global, ktorá je pripisovaná hackerom zo Severnej Kórei. Ransomware skupina s názvom Conti, ktorá na seba upozornila aj hackom kostarickej vlády, zas mala cez tento most preprať viac ako 53 miliónov USD.

,,Blockchaimové cross-chain mosty ako je RenBridge predstavujú pre regulátorov veľkú výzvu, pretože neexistuje centrálny poskytovateľ služieb, ktorý by uľahli tieto krížové transakcie,“ dodala analytická platforma.

Regulátori už toto riziko evidujú, čo potvrdzuje správa z dielne FATF (Financial Action Task Force) publikovaná 30. júna, v ktorej sa spomína „chain hopping“ a uvádza sa v nej: ,,Rýchly rast a vývoj DeFi sektora je dôvodom na obavy, pretože by mohlo spôsobiť zrýchlenie a rozšírenie rizík.“

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.