Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia z USA: Čína má schopnosť ohroziť alebo dokonca zničiť Bitcoin

Článok

Čína - Bitcoin
Čína - Bitcoin

Nová štúdia naznačuje, že Čína má priam hrozivý vplyv na Bitcoin a dokonca disponuje schopnosťou napadnúť a nakoniec zničiť celú bitcoinovú sieť. Uvádza to vo svojom článku, ktorý sa rýchlo šíri internetom, portál thenextweb.com.

Štúdia, ktorú urobili akademici dvoch univerzít z Princetonu a Floridy skúmali, ako Čína ohrozuje bezpečnosť, stabilitu a životaschopnosť Bitcoinu v rámci jej politickej a hospodárskej kontroly nad domácim trhom s krytpomenami a internetovou infraštruktúrou.

Ich záverom je, že Čína má schopnosti a tiež motív na vykonávanie rôznych útokov voči Bitcoinu. Ešte horšie je, že tak už robí a to vo viacerých smeroch.

,,Keďže hodnota a ekonomická využiteľnosť Bitcoinu vzrástla, Čína má podnet na útok. Čína je najsilnejším potenciálnym protivníkom Bitcoinu a preto sme ju vybrali na analýzu. Tá ukazuje, že Čína má rôzne dôležité motívy pre útok na systém a množstvo vyspelých schopností, ako regulačných, tak aj technických, aby tieto útoky mohli realizovať,” vysvetľujú výskumníci.

Čínska ťažba

Štúdia odhaľuje, že ťažobný ekosystém bitcoinu sa stáva kvôli Číne nebezpečne centralizovaným. Ťažiari (mineri) bitcoinu sa spojili do takej miery, že viac ako 80 percent ťažby Bitcoinu vykonáva šesť veľkých ťažobných spoločností. 5 z nich je spravovaných priamo jednotlivcami alebo spoločnosťami, ktoré sídlia v Číne.

Primárnou hrozbou pre infraštruktúru Bitcoinu je “51% útok”, ktorý by uskutočnili mineri disponujúci majoritou hashrate, teda väčšiny celkovej výkonnosti siete Bitcoin. To by im umožňovalo priamo ovplyvniť to, čo sa deje v sieti Bitcoin. V článku sa zároveň uvádza, že ťažiari v Číne pokrývajú 74% hashrate, čo znie veľmi znepokojaco. ,,Ide o významný podiel na celosvetovom hash rate – viac než kontroluje akákoľvek iná krajina – ale presne množstvo nie je známe,” konštatuje sa v práci.-

To, že čínske ťažobné spoločnosti kontrolujú takú významnú časť ekosystému Bitcoinu, má priame dôsledky. Takáto centralizovaná hashová sila odhaľuje bitcoinovu sieť cenzúre a iným potenciálne škodlivým útokom.

,,Bloky v Číne sa nachádzajú v blízkosti väčšinového podielu hashovej sily, takže môžu dosiahnuť konsenzus rýchlejšie ako bloky nachádzajúce sa inde,” píše sa v štúdii. ,,Ak by čínska vláda prevzala kontrolu nad domácou hashovou silou, táto vlastnosť im poskytne výhodu pri výbere blokov pre ledger, čo je dôležité pre niektoré typy útokov,” konštatujú.

Čína spomaľuje Bitcoin

Článok uvádza aj ďalšie spôsoby, akým Čína ovplyvňuje najhodnotnejšiu kryptomenu. Správa odhalila, že veľký čínsky firewall narušuje podmienky na ťažbu tým, že spomaľuje prístup minerom pôsobiacim mimo hraníc.

Podľa správy to totiž vyzerá tak, že čínski ťažiari môžu byť uprednostňovaní pri rozhodovaní o tom, ktoré bloky budú ťažiť – špeciálne prázdne bloky. Aj keď majú rovnaký čas a rovnakú silu na ťažbu, prázdne bloky neprispievajú nijakým spôsobom do siete, pretože ich ťažba nerobí žiadne transakcie. Napriek tomu nesú rovnaké odmeny ako plné bloky. Keď sa vedci zo spomínaných amerických univerzít pozreli na kombinovanú priemernú mieru prázdnych blokov produkovaných každým ťažobným poolom, zistili, že tie z Číny majú vysokú mieru prázdnych blokov – v priebehu obdobia sa zvýšili o viac ako 7 percent. Mineri mimo Číny pritom produkovali približne len 2 percenta, čo je historicky priemer. Autori práce sa preto domnievajú, že existuje určitý skrytý faktor (interný), ktorý ovplyvňuje čínskych ťažiarov, aby pristupovali k ťažbe prázdnych blokov.  Problém je v tom, že keď mieri ťažia prázdne bloky, sieť sa stáva menej efektívnou. Nielenže nie sú spracovávané žiadne transakcie, ale celková sieť spotrebováva v procese nákladne zdroje.

Ťažba prázdnych blokov je výhodná len pre jednotlivcov, ktorí ich ťažia. Ťažba prázdnych blokov môže totiž posunúť minera do fronty na prijímanie nových (menej prázdnych) blokov na ťažbu, čím sa zvýši pravdepodobnosť započítania ďalších odmien za ťažbu. Toto všetko naznačuje, že sociálna politika Číny ma priamy vplyv na integritu Bitcoinu.

Čína má prostriedky na to, aby ochromila Bitcoin. Prečo by to však robila?

Výskum definuje štyri spôsoby, akým môže Čína škodiť Bitcoinu: Cenzúra, deanonymizácia,  oslabenie konsenzu a narušenie konkurenčných ťažobných operácii. Autori sa však pýtajú, aký dôvod by mala Čína na to, aby sa naozaj pokúsila zničiť Bitcoin. ,,Čína môže byť motivovaná oslabiť alebo zničiť Bitcoin, aby urobila ideologické vyhlásenie. Napríklad demonštrovať márnosť decentralizovaných kontrolných vzorov. Prakticky akékoľvek porušenie bezpečnosti Bitcoinu je postačuje na dosiahnutie tohto cieľa, pokiaľ je dostatočne viditeľné.” Čína útokom na Bitcoin môže podľa autorov slúžiť aj na destabilizáciu zahraničných ekonomík.

Tento článok bol preložený z portálu thenextweb.com. Jeho autori čerpali zo štúdie, ktorú vypracovali Ben Kaiser, Mireya Jurado a Alex Ledger z Univerzity Princeton a Florida International University v Miami. Celú prácu si môžete prečítať na tomto linku.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.ui

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.