Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ŠTÚDIA: Veľryby (whales) nemôžu za cenovú volatilitu Bitcoinu

Článok

Bitcoin veľryba - Whale
Bitcoin veľryba - Whale

Nová štúdia výskumnej blockchain firmy Chainalysis naznačuje, že bitcoinové veľryby (whales) nie sú zodpovedné za cenovú volatilitu Bitcoinu. Štúdia skúmala 32 najväčších BTC peňaženiek, ktoré údajne spolu predstavujú hodnotu jedného milióna BTC, čo je približne 6,3 miliardy amerických dolárov.

Za bitcoinové veľryby sú považovaní jednotlivci alebo subjekty, ktore vlastnia veľké množstvo BTC a majú vplyv na volatilitu trhu. Chainalysis však dokazuje, že bitcoinové veľryby sú rôznorodé skupiny a len asi tretina z nich sú aktívni obchodníci. A tí ktoré obchodujú, zväčša nakupujú práve vtedy, keď hodnota Bitcoinu klesá (teda zhromažďujú ďalšie bitcoiny).

Štyri kategórie whales

Počas výskumu rozdelili autori štúdie 32 najväčších BTC peňaženiek do štyroch skupín:

1) Bitcoiny na burzách – ide o viac ako 332 000 BTC v hodnote približne 2 miliárd dolárov – iba tretina z nich však aktívne obchoduje priamo s BTC. Väčšina vstúpila na trh v roku 2017.

2) Druhú skupinu reprezentujú ťažiari (mineri) a prví investori do Bitcoinu  – celkovo ide o 13 peňaženiek, kde je celkom 332 000 BTC. Ich obchodná činnosť je údajne extrémne nízka a neovplyvnil to ani bullrun BTC v rokoch 2016 a 2017

3) Tretiu skupinu tvoria takzvaní kybernetickí zločinci – tí majú k dispozícii 125 tisíc BTC, čo je približne 790 miliónov dolárov

4) posledná skupina je tvorená zo stratených peňaženiek, v ktorých sa nachádza 212 000 BTC, ktoré sú nenávratne preč. Od roku 2011 na nich nebol zaznamenaný žiadny pohyb.

,,Táto aktivita demonštruje, že veľryby (whales) nepredávajú Bitcoin v žiadnych obrovských množstvách a skôr prikupujú, keď cena klesá. Naznačuje to, že veľryby boli skôr stabilizačným prvkom, než destabilizačným faktorom trhu,” píše sa v štúdii.

V decembri 2017, kedy Bitcoin dosiahol hodnotu 19 tisíc dolárov, bola komunita v obavách z toho, čo by sa stalo, keby 1000 ľudí, ktorí vlastnia 40 percent všetkých existujúcich BTC, začala Bitcoin masovo a nárazovo predávať. Kyle Samani, riadiaci partner spoločnosti Multicon Capital vtedy povedal: ,,Existuje niekoľko stoviek ľudí (v pozícii veľrýb pozn.red.), ktorí si môžu navzájom zavolať a pravdepodobne tak aj robia.” Žiadny nárazový predaj BTC však nenastal, hoci cena BTC postupne klesala až k súčasným 6300 dolárom.

Zdroj: Cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.