Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ŠTÚDIA: Ťažba Bitcoinu je omnoho ekologickejšia, než sa tvrdí

Článok

bitcoin-tazba

Na rozdiel od všeobecne prezentovaného názoru sa zdá, že ťažba Bitcoinu nemusí byť pre životné prostredie našej planéty taká zlá, ako si mainstream myslí. Výskum CoinShares dospel k záveru, že až 74% miningu kryptomien prebieha na obnoviteľnej energii.

,,Ukazujeme, že ťažba Bitcoinu sa nachádza hlavne v regiónoch, kde je k dispozícií dostatok dodávok obnoviteľnej elektrickej energie. A keď spočítame konzervatívny odhad prenikania obnoviteľných zdrojov energie do energetického mixu, ktorý poháňa ťažbu Bitcoinu, sme na čísle 74,1%, čím sa ťažba bitcoinov radí pred takmer všetky ostatné priemyselné odvetvia na svete,” tvrdí CoinShares o svojej štúdii.

Pravdou je, že existuje množstvo štúdii, ktoré svedčia o opaku. Niektoré dokonca tvrdia, že ťažba Bitcoinu je pre životné prostredie horšia, než ťažba zlata.

V správe od CoinShares sa preto píše aj o dôvodoch, prečo je ťažba Bitcoinu omnoho ekologickejšia, než bolo prezentované doteraz. Ťažiari Bitcoinu totiž čoraz častejšie volia trend zvoliť si pre svoje podnikanie regióny, ktoré sú bohaté na vodnú energiu.

,,Mineri (ťažiari) sú pomerne dobre distribuovaní po celom svete. Pri detailnejšom pohľade zistíme, že sú prevažne umiestnení v technologicky vyspelých, relatívne riedko obývaných oblastiach, kde sú kopce respektíve horské oblasti, ktorými prechádzajú veľké rieky.”

Hoci existuje mnoho oblastí, ktoré ponúkajú takéto prostredie, Irán, kde sa Bitcoin taktiež ťaží vo veľkom, medzi ne nepatrí. Avšak táto krajina zas ponúka kombináciu elektrickej energie z vetra, fosílnych palív či jadrovej energie.

Dominantné postavenie v prípade ťažby kryptomien má stále Čína, kde je vodná energia mimoriadne dôležitá. Sichuan vďaka nej získava neustále väčší podiel na globálnej ťažbe BTC.

,,V súčasnosti odhadujeme, že 60% celosvetovej ťažby Bitcoinov sa deje v Číne a že samotný Sichuan produkuje 50% svetového hashrate,“ píše sa v štúdii, ktorá zároveň uvádza, že podiel Sichuanu markantne rastie aj vďaka obdobiu dažďov.

Na tieto zistenia už reagoval s nadšením na Twitteri aj Anthony Pompliano. ,,74% ťažby Bitcoinu je poháňaných obnoviteľnou energiou. Nehovorte to hejterom. Zničí to ich príbeh!”

Treba zdôrazniť ešte jednu skutočnosť – štúdie, ktoré tvrdia, že ťažba kryptomien škodí životnému prostrediu, sú väčšinu založené na paušálnom hodnotení spotreby elektrickej energie a neurčujú presne zdroje ich ťažby po svete.

Zdroj: ccn.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne