Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Štúdia: Smart kontrakty obmedzia prístup k dátam, no zvýšia ich kvalitu

Článok

Smart kontrakty

Spoločnosť Gartner publikovala výsledky štúdie, v ktorej sa venovala problematike smart kontraktov (inteligentných zmlúv) postavených na blockchaine a ich prínosu pre podnikateľské subjekty.

Správa, ktorá bola publikovaná 30. januára, uvádza, že smart kontrakty prinášajú podnikom mnoho nepopierateľných výhod, no jedným dychom dodáva, že by im mohli obmedziť dostupnosť niektorých údajov – odhaduje sa, že by mohlo ísť až o 30%.

Spoločnosti, ktoré sa rozhodnú využívať smart kontrakty by však už v roku 2023 mohli očakávať, že kvalita ich údajov sa zvýši o 50%, čo by mohlo kompenzovať problem s obmedzeným prístupom určitých dát. Smart kontrakty môžu firmám podporiť návratnosť investícii (RIO), automaticky a nepretržite verifikovať údaje a zabezpečiť dôveryhodnejšiu kvalitu údajov, a taktiež prispieť k transparentnejšiemu efektívnejšiemu a podrobnejšiemu vedeniu dát.

Clougherty Jones z firmy Gartner uviedol, že smart kontrakty budú cestou k zníženiu nákladov, ktoré sú spojené s prijímaním sprostredkovateľov tretích strán – či už ide o bankárov, sprostredkovateľov úschovy alebo právnikov. Namiesto toho budú využívať štandard “kód je zákon”, ktorý zaručí sám o sebe transparentnosť a dodržiavanie pravidiel.

,,Inteligentné zmluvy na blockchaine budú nemenné a e neodvolateľné prostredníctvom nemodifikovateľného kódu, ktorý vynúti zaviazané strany splniť svoj záväzok,” vysvetlil.

Spoločnosť uvádza, že k smart kontraktom sa pozitívne stavajú najmä podniky v Ázii a Tichomorí, ako príkladom sú Singapur či Austrália.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne