Onchain analytická spoločnosť Chainanalysis, ktorá sleduje dianie na blockchainoch a rada (samozrejme za odplatu) pritom asistuje aj vládam po celom svete, zverejnila čerstvý report týkajúci sa kryptomenových podvodov.
Podľa Chainanalysis 2021 Crypto Crime Report výnosy z kryptomenových podvodov v roku 2021 vzrástli o 81% v porovnaní s rokom 2020. Až 37% všetkých výnosov bolo pritom spojených s tzv. „rug pullmi” (v roku 2020 mali podiel len na 1% podvodov).
Rug pully sú vo svete kryptomien situácie, pri ktorých anonymní autori projektu úmyselne okradnú investorov o ich peniaze. Zväčša sa spätne ukáže, že celý projekt bol založený za úmyslom takto oklamať naivných investorov.
Mediálne známym príkladom tohtoročného úspešného rug pullu bol token Squid Game postavený na Binance Smart Chain. Jeho autori doň nakálali neskúsených investorov, ktorí videli veľký potenciál rastu ceny tohto tokenu vzhľadom na to, že v onom čase bol veľkým hitom rovnomenný seriál Netflixu Squid Game (token s týmto seriálom nemal nič spoločné, no niektorí investori to možno ani nevedeli pozn.red.).
Autori tokenu Squid Game následne úmyselne manipulovali s cenou, aby pôsobil token atraktívne na investíciu – v určitý čas mal na DEX PancakeSwap jeden token SQUID cenu až 2860 dolárov. Následne však padol prakticky na nulu, pričom jeho tvorcovia sa medzitým obohatili odhadom o zhruba 3,3 milióna dolárov popri tom, ako z neho rýchlo vyhnali likviditu. Viac sme o príbehu Squid Game písali v tomto našom článku.
Graf tokenu Squid Game:
Rug pully sa stali hitom
Chainanalysis tvrdí, že v roku 2021 mali straty investorov spojené s rug pullmi hodnotu viac ako 2,8 miliardy dolárov. Ich realizáciu uľahčujú decentralizované burzy (DEX), a preto je ich popularita medzi podvodníkmi čoraz väčšia.
Na grafe nižšie môžete vidieť, že rug pully predstavujú už značnú časť všetkých podvodov vo svete kryptomien. Finančné scamy však zatiaľ stále dominujú a aj hodnota spojená s nimi prekonala rok 2020.
Pokiaľ ide o finančné podvody Chainanalysis upozorňuje, že vklady na podvodné adresy medziročne klesli z 10,7 milióna v roku 2020 na 4,1 milióna v roku 2021. Individuálnych obetí tak bolo pravdepodobne menej než pred rokom, avšak celková hodnota (v dolároch) sa zvýšila.
Pozitívne taktiež je, že hoci celková hodnota, ktorá je spojená s kryptopododmi v roku 2021 oproti roku 2020 výrazne narástla, našťastie neprekonala rok 2019, v ktorom atakovala sumu 10 miliárd USD.
Chanalysis tiež konštatuje, že kryptosektor v tomto smere akoby dozrieva. Adopcia kryptomien je totiž vyššia než v minulosti, no podiel kryptopodvodov na celom trhu postupne klesá. Vidieť to aj na grafe nižšie, kde v porovnaní s cenou Bitcoinu a Ethereum pri 30-dňovom kĺzavom priemere má podiel kryptopodovod (modrá krivka) klesajúcu tendenciu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Platforma na druhú stranu upozorňuje, že volania niektorých politikov po prínosnejších reguláciách búrz nie sú úplne nesprávne. Zdá sa, že mnoho investičných krypto podvodov stále “perie” svoje peniaze cez vôbec alebo slabo regulované kryptomenové burzy (dokonca ich celkový podiel sa navyšuje), čo naznačuje posledný graf.
Zdroj: decrypt.co