Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia: Bitcoin bude naďalej ťažiť zo sieťového efektu – do roku 2030 si ho „adoptuje“ 10% populácie

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Bitcoin bude naďalej ťažiť zo sieťového efektu a do roku 2030 by si ho mohlo osvojiť 10% celosvetovej populácie – také sú závery štúdie, ktorú vypracovala spoločnosť Blockware Intelligence, pobočka bitcoinovej ťažobnej spoločnosti Blockware Solutions.

Prijatie bitcoinu by mohlo podľa štúdie Blockware Intelligence, ktorá bola publikovaná v stredu, napredovať dokonca o čosi rýchlejším tempom než u iných prevratných technológii ako boli automobily či elektrická energia.

Spoločnosť k tomu dospela na základe skúmania historických kriviek osvojenia deviatich „rušivých technológii”, ktoré zmenili svet ako ho poznáme, kde zaradila aj automobily, elektrickú energiu, smartfóny, internet, sociálne siete a tiež krivku miery rastu prijatia bitcoinu od roku 2009, kedy vznikol.

,,Všetky prevratné technológie sa radia podobným vzorcom exponenciálnej krivky S, ale najnovšie sieťové technológie sa prijímajú rýchlejšie, ako to trh očakáva,” konštatuje štúdia, ktorá pomocou priemerného a váženého priemeru historických kriviek osvojenia technológie skúmala tempo ich adopcie, pričom sa túto metriku pokúsila aplikovať aj na BTC.

Správa následne uviedla, že prijatie bitcoinu pravdepodobne dosiahne saturáciu rýchlejšie ako mnohé iné prevrátené technológie vzhľadom na priame peňažné stimuly spojené s BTC, súčasné makroekonomické prostredie a existenciu internetu, ktorá podporuje tento rast.

,,Z pohľadu spotrebiteľa mali minulé technológie na ich prijatie stimuly spojené s pohodlím a efektívnosťou. Používanie automobilov vám pomohlo preklenúť od koňov, používanie mobilného telefónu vám umožnilo telefonovať bez toho, aby ste boli viazaný na pevnú linku… s priamou a finančnou motivovanou adopciou bitcoinov sa vytvára teória hry, kde je najlepšou odpoveďou pre každého prijať bitcoin.“

Následne sa v štúdii píše: ,,Bitcoin podobne ako internet, smartfóny a sociálne média získava výhody, čím viac ľudí si ho osvojí – hovorí sa tomu sieťový efekt. Napríklad ak by ste boli jediným používateľom na Twitteri, mal by Twitter nejakú hodnotu? Nemal. Viac používateľov robí danú technológiu cennejšou.“

,,Všeobecný trend je jasný. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že globálna adopcia bitcoinu v budúcnosti výrazne porastie, a teda aj cena,” dodáva  Blockware, ktorá však upozorňuje, že tieto argumenty nemožno vnímať ako investičné poradenstvo.

Odhady o adopcii sú veľmi nepresné

Dopĺňame, že odhady týkajúce sa adopcie kryptomien vo svete sa výrazne líšia. Napríklad podľa údajov TripleA, globálnej platobnej brány pre kryptomeny, by kryptomeny mohlo vlastniť viac ako 300 miliónov ľudí – čiže približne 4% populácie. Analytická platforma Chainanalysis zas informovala, že adopcia kryptomien od júla 2020 do júna 2021 stúpla o 881%.

Zrejme „najstrelenejší“ odhad zverejnila tento rok burza Gemini, ktorá tvrdí, že v Brazílii vlastní kryptomeny približne 40% ľudí a v USA okolo 20%, čo je výrazne viac, než sú všeobecné odhady, u ktorých haj tie najoptimistickejšie hovoria o maximálne 10% a tie triezvejšie o zhruba 5% populácie.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.