Nová štúdia z dielne National Bureau of Economic Research tvrdí, že menej než 1% najväčších bitcoinových hodlerov kontroluje viac než štvrtinu všetkých bitcoinov (BTC) v obehu.
Súkromná nezisková výskumná organizácia National Bureau of Economic Research vydala právu, v ktorej tvrdí, že 10 0000 najväčších bitcoinových investorov (rozumej 10 000 najväčších BTC adries), respektíve 0,01% všetkych držiteľov bitcoinu, vlastní dokopy 5 miliónov BTC čo prestavuje 27% zo všetkých približne 18,9 miliónov doposiaľ vyťažených BTC. Wall Street Journal k tomu dodal, že čiastka, ktorú drží približne 1% najväčších hodlerov, predstavuje okolo 232 miliárd dolárov.
Chcú dokázať, že Bitcoin nie je decentralizovaný
Cieľom štúdie, ktorú realizovali Antoinette Schoar z MIT School of Management a Igor Makarov z London School of Economics bolo dokázať, že Bitcoin nie je taký decentralizovaný, ako sa vo všeobecnosti prezentuje z strany bitcoinovej komuinity. ,,Napriek tomu, že existuje už viac než 14 rokov a je okolo neho veľký ošiaľ, stále platí, že ide o veľmi koncentrovaný ekosystém,” zhodnotil Shoar.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Wall Street Journal k ich zisteniam doplnil, že najväčší BTC hodleri majú pod kontrolou v bitcoinovej sieti väčší ekvivalent “hodnoty” než kontrolujú najbohatšie americké domácnosti v pomere voči americkému doláru. Odvolal sa popri tom na údaje FED, ktoré tvrdia, že 1% najbohatších Američanov vlastní asi tretinu celého “dolárového bohatstva”.
,,Táto správa môže byť pre kryptomenovú komunitu alarmujúca, pretože hlavní zástanci bitcoinu propagujú decentralizáciu ako jeden z najväčších princípov bitcoinovej siete,” dopĺňa k tejto téme redaktorka portálu Cointelegraph Helen Partzová.
Štúdia na niektoré fakty zabúda
Tváriť sa, že distribúcia Bitcoinu je prerod oželená rovným spôsobom medzi “všetkych investorov” by bolo naivné a nelogické. Je zrejmé, že existuje niekoľko bitcoinových veľrýb, ktoré sedia na naozaj veľkej hodnote “bitcoinových peňazí” a jednucho povedané aj bitcoin má svojich „boháčov“, podobne ako dolár, či iné meny.
Spôsob realizácie zmieňovanej štúdie však má zjavne aj svoje muchy a obchádza niekoľko dôležitých faktov. Prvým z nich je skutočnosť, že zhruba 1 milión BTC sa nachádza na adresách patriacich Satoshimu Nakamotovi, teda záhadnému tvorcovi Bitcoinu, ktorý za sebou zanechal poslednú digitálnu zmienku ešte v roku 2011. Odvtedy sa jeho bitcoiny nepohli a je veľmi pravdepodobné, že sa ani nikdy nepohnú. Onchain analytické platformy počítajú s jeho bitcoinami ako s navždy stratenými. ,,Satoshiho coiny samé o sebe predstavujú 5% bitcoinov v obehu,” upozornil Mati Greenspan. ,,Postupom času je vlastníctvo bitcoinu navrhnuté tak, aby bolo čoraz distribuovanejšie. V prípade fiatu to funguje presne naopak,“ dodal.
Nejde pritom však len o tento jeden milión BTC, ktorý má Satoshi. Viaceré štúdie odhadujú, že počet BTC, ktoré sú navždy stratené, pretože prvotní investori k nim stratili prístup v čase, kedy ešte nemal bitcoin určenú cenu alebo bola veľmi nízka (podcenili ich bezpečnú úschovu), je v rozmedzí od 3 do 4 miliónov BTC (radia sa sem aj satoshiho BTC).
Poznámka: V prvé štyri roky existencie bitcoinu sa ťažilo až 50 BTC každý jeden blok (zhruba 10 minút), čo znamená, že vzniklo 7200 BTC každý deň. Boli aj takí, ktorí ťažili bitcoin len na skúšku a vôbec neriešili ich bezpečnú úschovu. Boli medializované mnohé prípady, kedy sa nešťastní prvotní ťažiari BTC snažili nájsť svoje staré počítače.
Do veľkej miery sa teda zmieňovaných 10 000 najbohatších bitcoinových adries prekrýva práve s adresami, na ktorých sú stratené bitcoiny (rozumej bitcoiny, ktoré sa pravdepodobne nikdy nepresunú).
Zhrnutie
Tieto čísla neznamenajú, že bitcoin je distribuovaný dokonale, no ak sa zohľadnia zmieňované fakty, nie je to až také katastrofálne, ako to tvrdí zmieňovaná štúdia. Okrem toho sú povzbudivé čísla o vývoji počtu malých bitcoinových adries. Počty tých, na ktorých je menej než 0.01 BTC respektíve menej než 0.1 BTC, stále vytvárajú nové historické maxima, čo naznačuje väčšiu adopciu BTC zo strany retailu. Medzitým postupne klesá počet bitcoinov na adresách veľrýb, teda veľkých hráčov.
Zdroj: Kryptonovinky, cointelegraph.com