Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Stáva sa Bitcoin “Safe Heaven”? Náznaky tu sú, no pozor na preháňanie

Článok

Bitcoin zlato
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Čoraz väčšia komunita fanúšikov Bitcoinu sa začína prikláňať k názoru, že jeho hlavnou náplňou v budúcnosti nebude slúžiť ako transakčná mena denného využitia, ale skôr pôjde o cenné aktívum podobné fyzickému zlatu. Téme, či sa z Bitcoinu stáva aktívum atraktívne pre investorov v čase geopolitickej neistoty (tzv. Safe heaven), sa venoval portál CryptoSlate.

Článok upozorňuje predovšetkým na posledné cenové pohyby Bitcoinu po tom, ako Američania zavraždili veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásema Solejmáního. Vyplýva z nich, že Bitcoin sa správal podobne (jeho hodnota rástla), ako iné cenné aktíva na čele so zlatom, čo naznačuje, že sa stáva aktívom, do ktorého investori vkladajú svoje nádeje v časoch neistoty.

,,Myslím si, že Bitcoin práve úspešne zvládol svoj beta test, či je v časoch hrozby vojny bezpečným prístavom. Bol to pre Bitcoin skutočne veľký test,” poznamenal na jeho cenový pohyb populárny trader Willy Woo.

Podrobnejšie pohyby ceny Bitcoinu pred a po útokoch Američanov na Solejmáního, študovala analytická spoločnosť Messari. Na grafe, ktorý je priložený nižšie, môžete vidieť ako sa správala cena Bitcoinu v štyroch kľúčových momentov predchádzajúcich dní – (1) v čase oznámenia zavraždenia Solejmáního, (2) v čase, kedy Trump varoval na Twitteri, že Američania silou odpovedia na každý odvetný útok Iránu (hrozil útokom na 52 rôznych cieľov vrátane kultúrnych pamiatok), (3) v čase kedy Irán zaútočil na americké ciele a v čase, (4) kedy Trump vyzval na zmiernenie napätia. Z grafu vyplýva, že každá eskalácia napätia (1,2,3) prispela k rastu ceny Bitcoinu a zmiernenie napätia (4) viedlo k jeho poklesu.

Faktom však je, že graf sleduje len obdobie niekoľkých dní a teda s presvedčením tvrdiť, že Bitcoin je bezpečným prístavom v období geopolitického napätia by bolo mimoriadne nezodpovedné.

Zároveň si treba uvedomiť, že o Bitcoine ako bezpečnom prístave hovoria najmä ľudia, ktorí majú na samotný kryptopriestor silné väzby, či už ide o speakerov, analytikov alebo média píšuce o kryptomenách. Nemusia to pritom robiť s úmyslom manipulovať trh. Jednoducho to tak cítia, pretože sú v danej problematike až príliš “namočení”.

Kým volatilita Bitcoinu výrazne neklesne a to sa pravdepodobne nestane skôr, než bude jeho kapitalizácia mnohonásobne väčšia, dovtedy je ťažko uveriteľné, že budú doňho masovejšie investovali veľké inštitúcie, keď sa budú cítiť ohrozené v dôsledku hroziacej vojny. Na to je Bitcoin ešte príliš mladý a veľkí investori príliš opatrní.

Zdroje: Kryptonovinky, cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne