Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Stane sa Bitcoin druhým MySpace? 21-ročný milionár je z neho sklamaný

Článok

Erik Finman

Erik Finman je v kryptokomunite dobre známe meno a to napriek tomu, že má len 21 rokov. Už v roku 2011, keď mal 12 rokov, totiž investoval do Bitcoinu 1000 dolárov, vďaka čomu je teraz milionár.

Názory Finmana sú vzhľadom na jeho dlhé pôsobenie v bitcoinovej komunite rešpektované bez ohľadu na jeho nízky vek. Erik sa však domnieva, že oproti roku 2011 sa toho v súvislosti s Bitcoinom veľa zmenilo. A žiaľ nie k lepšiemu.

,,Keď vznikol Bitcoin, bolo to niečo neuveriteľné. Nebola to len špičková technológia, bolo to niečo prelomové. Cítili ste tú energiu vo vzduchu, že ide o skutočnú vec, o skutočný deal. Vtedy sa cítili byť všetci medzi sebou jednotní. Išlo o spoločnú misiu. Boli to najkrajšie okamihy môjho života,” spomína v rozhovore pre Cointelegraph.

O Finmanovi písali v priebehu rokov mnohé média. Príbeh chlapca, ktorý sa stal vďaka šikovnej investícii milionárom, sa dobre predával aj v mainstreame. Koncom roka 2018 však začal byť Finman k bitcoinovej komunite kritickejší.

Atmosféra, ktorá okolo Bitcoinu panovala v skorých rokoch, sa už dávno vytratila. ,,Tie časy, kedy sme držali spolu, sa zdajú byť minulosťou. Mne na Bitcoine skutočne záleží, ale komunita sa podľa mňa už nedá dohromady. Snažil som sa do toho zapojiť, aby sme napravili chyby, ale prostredie bolo veľmi nepriateľské. V komunite okolo Bitcoinu napriek tomu sú stále mnohí úžasní a inteligentní ľudia, ktorí pracujú na jeho technologických problémoch,” uviedol.

Finman sa vyjadril aj k častému tvrdeniu, že cena Bitcoinu skôr či neskôr dosiahne 100 000 dolárov a v budúcnosti nie je vylúčených ani milión USD za jediný BTC. Domnieva sa, že tieto ciele sú nereálne, ak nenastanú výrazne zmeny v bitcoinovej komunite.

,,Aj keby sa svet destabilizoval, Bitcoin nutne nemusí byť tou kryptomenou, do ktorej dajú ľudia peniaze,” priznal svoje obavy. ,,Bitcoin sa stane ďalším Myspace, ak komunita neurobí zásadné zmeny.“

Pokiaľ ide o komunitné problémy, vhodným príkladom sú nezhody v komunite pred hardforkom a vznikom Bitcoin Cash, a tiež zrod takzvaného bitcoinoveho maximalizmu. Zakladateľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson má na túto tému podobný názor. Hoci si myslí, že bez Bitcoinu by neexistovali žiadne iné kryptomeny, vníma uňho mnoho nedostatkov. ,,Jedným z najväčších problémov Bitcoinu je to, že je slepý, hluchý a nemý a to už od toho, akým spôsobom bol navrhnutý,” povedal v októbri 2019 v rozhovore s Anthonym Pomplianom.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne