Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Stane sa Bitcoin bežným platidlom? Štyri dôvody, prečo sa tak môže stať

Článok

bitcoin

Bitcoinových investorov možno rozdeliť do troch hlavných kategórii – (1) tí, ktorí len špekulujú na jeho cenový vývoj, (2) tých ktorí veria, že sa môže stať digitálnym zlatom, (3) a tých, čo sú presvedčení, že bitocoiny v budúcnosti plnohodnotne nahradia ako formu platidla dnešné fiatové meny.

Hoci investorov patriacich do tretej kategórie je stále dostatok, zároveň má možnosť, že by sa Bitcoin jedného dňa stal hlavnou svetovou menou a denne používaným platidlom, aj najviac skeptikov.

Parker Lewis zo spoločnosti Unchained Capital uviedol v dlhom blogu s názvom “Bitcoin robí všetky ostatné peniaze zastaralými” niekoľko základných dôvodov, prečo verí, že Bitcoin ako platidlo uspeje:

  • Ľudia ako individuality prirodzene prechádzajú na singulárne monetárne médium, pretože jednotná mena im poskytuje príležitosť komunikovať a vymieňať so svojou najdôležitejšou skupinou obchodných partnerov
  • Bitcoin je na rozdiel od mnohých iných foriem peňazí globálny a prístupný bez povolenia
  • Bitcoin je omnoho vzácnejší ako fiatové peniaze, ktorých hodnota sa v posledných desaťročiach neustále znižuje
  • Bitcoin je najľahšie prevoditeľný zo všetkych mien, pretože ho môžeme previesť bez potreby akejkoľvek dôveryhodnej tretej strany ako sprostredkovateľa

Článok Parkera Lewsisa sa stretol s pozitívnymi reakciami. Na Twitteri ho zdieľala napríklad aj spoločnosť Fidelity Digital Assets, ktorá ponúka custody riešenia pre úschovu kryptomien inštitucionálnych investorov.

Pochopiteľne nie všetci sa v tejto veci zhodujú. Vo nedávnej štúdii, ktorú publikovala Deutshe Bank, je uvedené, že Bitcoin je príliš volatiný na to, aby ho ľudia používali ako platidlo. Skeptikom je aj legendárny Wall Street obchodník Ray Dalio, ktorý v rozhovore pre CNBC tvrdil, že Bitcoin nie je ani účtovnou jednotkou a ani úložiskom hodnoty.

Známy propagátor Bitcoinu Jack Dorsey, ktorý je zakladateľom a šéfom dvoch mimoriadne úspešných firiem Twitter s Square, si taktiež nemyslí, že Bitcoin má v súčasnosti využitie ako mena. Jeho graf a vlastnosti mu skôr pripomínajú zlato.

Fanúšikovia Bitcoinu ako platidla veria, že v budúcnosti, kedy bude jeho kapitalizácia mnohonásobne väčšia, sa jeho volatilita výrazne zníži, čo bude viesť k jeho dennodennému používaniu. Aktuálne sme však vo fáze, kedy sa technológia a transakčné kanály len budujú.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne