Depozitný kontrakt, ktorý umožňuje staking kryptomeny Ethereum (ETH) na tzv. Beacon chaine, až do momentu, kedy dôjde ku kompletnému prechodu Ethereum na Proof of Stake konsenzus (PoS), dosiahol ďalší zaujímavý míľnik.
Ako informoval portál Cointelegraph na depozitnom kontrakte Ethereum na Beacon Chain bola dosiahnutá významná hranica – počet ETH v ňom uzamknutých presiahol 12 miliónov ETH, čo je približne 10% v súčasnosti existujúcich ETH. V prepočte zároveň ide o približne 33 miliárd dolárov.
Depozitný kontrakt bol spustený v novembri 2020 – je určený pre dlhodobých držiteľov kryptomeny Ethereum, ktorí sa chceli zapojiť do stakingu mincí ETH ešte pred finálnym prechodom tejto kryptomeny z PoW konsenzu na Proof of Stake. Uzamknutie ETH v tomto kontrakte má však svoje nevýhody – investor musí vlastniť aspoň 32 ETH, aby tak mohol spraviť a čo je ešte podstatnejšie, svoje ETH z tohto kontraktu nemôže vybrať až do momentu finálneho prechodu Ethereum na nový konsenzus. Dátum kedy sa tak stane pritom ani dnes ešte nikto nepozná, hoci sa predpokladá, že sa tak udeje niekedy v treťom alebo štvrtom kvartáli 2022.
Eth2 deposit contract now holds 10% of the circulating ETH supply.
The deposit contract for staking ETH on the Beacon Chain reached a balance of 12 million ETH on Friday. The total locked value of Ether in the Eth2 contract is worth about $34.5 billion.#ETH #Ethereum #Cryptos pic.twitter.com/ymUYSNggR1
— GMC (@morningcrypto_) April 30, 2022
Prechod Ethereum na Proof of Stake je v komunite ETH roky očakávanou vecou. Cieľ bol stanovený dokonca už v roku 2015, no ani po siedmich rokoch nie sú práce stále dokončené.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prechodom na PoS sa Ethereum stane energeticky omnoho menej náročnou kryptomenou a Bitcoin tak zostane viac-menej jedinou veľkou Proof of Work kryptomenou na trhu. Kritici však upozorňujú, že Proof of Stake konsenzus prispeje k väčšej centralizácii moci nad Ethereum, nakoľko súčasní veľkí hráči budú po novom bez väčšieho úsilia ďalej bezstarostne množiť svoje ETH, kým noví účastníci budú v oveľa nevýhodnejšej pozícii. U Proof of Work je naopak odmena pre ťažiara úmerná jeho aktuálnej snahe o ťaženie BTC a nie tomu, koľko BTC vlastní.
Ak vás zaujíma, aké sú rozdiely medzi Proof of Work a Proof of Stake kryptomenami, prečítajte si tento náš článok:
Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy
Zdroj: cointelegraph.com