Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Stablecoiny môžu posilniť úlohu amerického dolára, CBDC preň riziko nepredstavujú

Článok

st
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Počas panelovej konferencie, ktorú medzi 16.  a 17. júnom organizoval Federálny rezervný systém (Fed) s názvom „O medzinárodných úlohách amerického dolára“, z ktorej Fed 5. júna zverejnil zápis, prebehla zaujímavá diskusia aj o téme kryptomien na čele s CBDC a stablecoinami.

„Panelisti“ zastupujúci expertov na menovú politiku dospeli k prevažnému názoru, že digitálna mena americkej centrálnej banky (CBDC v réžii Fed) by drasticky nezmenila globálny menový systém a tiež sa nedomnievajú, že CBCD iných krajín (napríklad CBDC čínskeho juanu od čínskej PBoC) by mohli výrazne ohroziť americký dolár. Naznačili však, že dolárové stablecoiny, čiže kryptomeny, ktoré kopírujú hodnotu amerického dolára, by mohli úlohu dolára ako globálnej rezervnej meny dokonca posilniť.

Medzi rečníkmi panelovej diskusie boli riaditeľka iniciatívy digitálnej meny na MIT Neha Narula, vedúci výskumu v Bank of International Settlements Hyun Song Shin, hlavný investičný stratég spoločnosti Bridgewater pre správu aktív Rebecca Pattersonová a vedúci výskumu FX Research z banky HSBC Paul Mecklel.

Stablecoiny môžu pomôcť posilniť úlohu dolára

Táto štvorica sa viacmennej zhodla na tom, že CBDC, ktoré aktuálne vznikajú, majú tendenciu viac sa sústrediť na vlastný domáci maloobchodný trh, a preto ich nie je potrebné považovať za hrozbu pre medzinárodný štatút dolára. Fed tiež poznamenal, že množstvo a rozsah používania CBDCs na cezhraničné platby je značne obmedzené, čo naznačuje, že pre dolár nepredstavujú v súčasnosti žiadnu hrozbu.

Rozvoj kryptomien ako takých by však mohol ovplyvniť medzinárodnú úlohu dolára ak dôjde ich ich prijatiu inštitucionálnymi investormi. Narážali tým najmä na stablecoiny v strednodobom horizonte za predpokladu, že by „nové súbory služieb štruktúrovaných okolo týchto aktív boli spojené s dolárom.“

Z viacerých vyjadrení z tohto roka je zrejmé, že USA chcú stablecoiny skôr regulovať, než ich zakazovať. Vyzvala k tomu napríklad aj Ministerka financií Janet Yellenová. Ak by regulácie viedli k tomu, že emitenti stablecoinov ako sú USDT či USDC boli pod prísnejším dohľadom (najmä pokiaľ ide o spôsob krytia týchto aktív), mohlo by to podporiť ich adopciu a využitie ako platidla. V konečnom dôsledku by však stále išlo len o tokenizovanú verziu dolára, ktorý by si tak mohol upevniť svoju pozíciu hlavnej rezervnej meny.

Už len krôčik k BTC?

Širšia adopcia stablecoinov však môže predstavovať pre fiatové meny (ako je aj dolár) aj akúsi pandorínu skrinku. Paolo Ardoino, CTO spoločnosti Tether, ktorá stojí za najväčším stablecoinom USDT, sa už viackrát nechal počuť, že adopcia USDT vytvára most priamo k bitcoinu. Vlastnením stablecoinu ako je USDT či USDC je to totiž už len krôčik k možnej kúpe decentralizované bitcoinu či inej kryptomeny, ktorá nie je pod kontrolou žiadnej centrálnej inštitúcie, regulátora či vlády.

ZdroJ: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.