Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Stablecoiny majú najvyššiu kúpnu silu v histórii. Je to býčí signál?

Článok

stablecoiny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Stablecoiny nikdy nemali vyššiu kúpnu silu, než teraz. Upozornila na to analytická spoločnosť Glassnode odvolávajúca sa na indikátor SSR. Pre cenu Bitcoinu to vraj môže byť býčí signál.

Glassnode sleduje pomer dodávok stablecoinov jednoduchým výpočtom, pri ktorom vydelí celkovú trhovú kapitalizáciu Bitcoinu celkovou trhovou kapitalizáciou všetkých popredných stablecoinov. Z toho vznikne takzvané Stablecoin Supply Ratio (SSR). No a čím je SSR nižšie, tým má väčšiu kúpnu silu.

Hodnota SSR v súčasnosti dosahuje hodnotu tesne nad 15, čo znamená, že teoreticky by sa dala za celkovú kapitalizáciu stablecoinov kúpiť 1/15 všetkých bitcoinov. Pre porovnanie v marci 2018 bol tento pomer 88. Za niečo viac než dva roky sa teda kúpna sila stablecoinov zvýšila viac ako 6-násobne.

Pri pohľade na graf je zrejmé, že táto radikálna zmena v kúpnej sile stablecoinov bola spôsobená nárastom ich kapitalizácie. Kým kapitalizácia Bitcoinu bola pred dvomi rokmi 195 miliárd dolárov, aktuálne je len niečo vyše 171 miliárd. Čiže klesla o 12%. Medzitým však kapitalizácia stablecoinov stúpla z 2,2 miliárd na 11 miliárd. Teda viac než o 500%.

Stablecoiny sú jednoduchým a pohodlným prostriedkom pre obchodníkov s kryptomenami. Umožňuje im totiž ich nákup a predaj rýchlym a zdá sa aj bezpečným spôsobom bez toho, aby  museli opustiť kryptomenový ekosystém. Nedávna štúdia napríklad zistila, že zmenárne, ktoré umožňujú obchody medzi Bitcoinom a Tetherom (USDT) sú u bitcoinových veľrýb populárnejšie než tie, ktoré umožňujú len prevody medzi bitcoinom a “pravým” dolárom (USD).

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne